Wizyta u dentysty w obcym kraju – co zrobić?

Problemy zdrowotne mogą nam się przytrafić wszędzie – nie mamy na to wpływu i bez względu na to, jak bardzo chcielibyśmy wszystko przewidzieć to po prostu nie jest to możliwe. Warto jednak wcześniej przemyśleć sobie, w jaki sposób możemy poradzić sobie w trudnej sytuacji. To właśnie tak możemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa – im lepiej jesteśmy przygotowani psychicznie, tym łatwiej jest nam zapanować nad stresem i rozpocząć działanie.

Czasami w najmniej oczekiwanym momencie zaczyna boleć nas ząb. Być może mamy pecha i akurat teraz zaczęła wyrastać nam tzw. “ósemka” lub po prostu rozwija się stan zapalny i coś zaczęło się psuć. Nasz organizm nie wie przecież, że jesteśmy na wakacjach w innym kraju i nie mamy akurat możliwości spotkania się z dentystą, którego znamy od lat i któremu ufamy. Czy w takiej sytuacji mamy rozpocząć przyjmowanie tabletek na ból i czekać, aż w końcu będziemy mogli wrócić do domu? Nic z tych rzeczy – dentysta jest nam potrzebny teraz i nie możemy narażać się na komplikacje, bo nie mamy możliwości spotkania z konkretnym specjalistą, np. protetyk.

Bariera językowa 

Na pewno ogromnym problemem może być to, że nie znamy języka, jakim posługują się obywatele kraju, w którym przebywamy – o wiele bardziej przydałby nam się tutaj polski dentysta londyn. Nie zakładajmy z góry, że nie damy rady kogoś takiego znaleźć. W wielu większych miastach polski dentysta faktycznie przyjmuje i jeżeli poinformujemy go, iż nasza sytuacja jest trudna i nagła – istnieje duża szansa na to, że zostaniemy natychmiast przyjęci na wizytę.  

A jeżeli żaden polski dentysta nie przyjmuje w danym mieście oraz w miastach sąsiadujących to spróbujmy jednak umówić się na wizytę w lokalnym gabinecie. Być może jesteśmy w stanie zabrać ze sobą kogoś znajomego, kto zna język i w ten sposób problem się rozwiąże. Najgorszym, co możemy zrobić będzie odwlekanie wizyty do momentu powrotu.

Przygotuj się wcześniej 

Pomimo, iż nie warto cały czas zamartwiać się tym, że coś nam się przytrafi – dobrze jest wcześniej sprawdzić sobie dokładnie wszystkich lekarzy, którzy przyjmują w okolicy do której się wybieramy. Jeżeli mamy na to czas to na pewno będzie to przejaw zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. 


W takiej sytuacji, gdy tylko zaboli nas ząb – od razu będziemy wiedzieli, czy w pobliżu przyjmuje polski dentysta i będziemy mieć nawet zapisany w telefonie jego numer. Warto też podjąć takie kroki, jeżeli na zagraniczne wakacje jadą nasi rodzice lub dziadkowie – im jeszcze bardziej przydadzą się takie informacje. 

Tagged with: