Wieczna zieleń w domu – poradnik dla zapracowanyych

Urządzenie mieszkania to nie lada wyzwanie, szczególnie dla miłośników naturalnego designu i otoczenia wypełnionego roślinnością. Jednak domowa flora wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i zaangażowania, a to nie zawsze jest możliwe – praca, rodzina, wyjazdy. Jak spełnić marzenia o miejskiej dżungli w mieszkaniu i nie zwariować?

Żaden kwiat nie hańbi

Chociaż obiegowa opinia głosi, że to lenistwo jest głównym powodem, brak posiadania żywych roślin może wynikać z wielu kwestii. Napięty grafik, alergia lub obecność zwierząt w domu skutecznie uniemożliwiają uzyskanie tytułu mistrza monstery czy władcy fikusów. Jednocześnie pragnienia estetyczne nie znikają, a nowoczesny wystrój wnętrz niemal wymaga obecności elementów zielonych – zazwyczaj w dużych ilościach.

Tutaj na scenę wkraczają sztuczne kwiaty. Dziś nie są to już jedynie marnej jakości zroszone róże czy straszące na cmentarzach gerbery. Świat poszedł do przodu, a producenci imitacji roślinnych razem z nim, oferując całą gamę naturalnie wyglądających okazów.

Sztuczne sztuczki

Rośliny żywe zwykły same ustalać miejsce swojego bytowania w domu, ze względu na określone wymagania dotyczące naświetlenia, wilgotności czy przeciągów. Sztuczne kwiaty nie sprawiają tego problemu i doskonale wkomponują się tam, gdzie nie byłoby to możliwe w innym przypadku.

Idealnym przykładem jest zieleń łazienkowa – często niespełnione marzenie wielu pań domu, ponieważ rośliny w łazienkach wymagają wyjątkowej troski i nieustannej uwagi. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się sztuczna palma przy wannie lub imitacja paproci zawieszona nad prysznicem – żadne opary, zmiany temperatur ani szturchnięcia nie będą im straszne.

Powszechnie znanym problemem są również kwiaty ozdobne na stół. Utrzymanie zgrabnego i zawsze świeżo wyglądającego żywego stroika to syzyfowa praca. Chyba że zostanie odpowiednio skomponowany z roślin stworzonych ludzką ręką. W przypadku gdy pojawi się potrzeba dekoracji stołu, spełni swoją rolę wdzięcznie i jednocześnie nie będzie spędzał snu z powiek w trakcie delegacji.

Raz, a dobrze

Posiadanie flory w domu wiąże się również z wysiłkiem odpowiedniego komponowania jej w miarę wzrostu, szukania najlepszego miejsca dla konkretnych kwiatów i ogrodniczym bałaganem w każdym pomieszczeniu. Niejednokrotnie odbija się to na aranżacji pomieszczeń i wymaga przemeblowania lub zmiany dekoracji. Salon lub sypialnia zaopatrzone w roślinne imitacje będą perfekcyjnie urządzone i utrzymane, aż do momentu, gdy zmiana wystroju nie będzie zachcianką. 

Tagged with: