Swetry alpaki – co należy o nich wiedzieć?

Swetry alpaki to dzianiny bardzo luksusowe. Są miękkie, bardzo ciepłe oraz delikatne. Sprawdźmy, gdzie je kupić oraz koniecznie jak pielęgnować ubrania z wełny z alpak.

Masa zalet

Wełna alpak jest cennym oraz bardzo rzadkim towarem. Pozyskiwana jest ona zwierząt, które zamieszkują tereny Ameryki Południowej. Głównie jest to Peru. Od wieku wykorzystuje się ja do produkcji ciepłej, a jednocześnie lekkiej odzieży, którą się bardzo przyjemnie nosi. Dzianiny szlachetne z alpaki nie są niestety tanie, ale ich cena idzie w parze z naprawdę wieloma zaletami.

Swetry alpaki cieszą się naprawdę sporym uznaniem. Uważane są za odzież luksusową, o czym również świadczy wysoka cena. Za sweter z wełny stuprocentowej z alpaki należy zapłacić przynajmniej kilkaset złotych.

Alternatywą są oczywiście propozycje sieciówek. Mają one często w swojej ofercie swetry jedynie z domieszką wełny z alpaki, która to może być dodatkiem do wełny tradycyjnej. Takowe produkty są o wiele tańsze, ale dzięki dodatku tego materiału szlachetnego, zyskują sporo na jakości.

Dlaczego warto się zastanowić nad swetrem z alpaki? Chociażby z tego względu, że jest bardzo miękki w dotyku oraz przyjazny dla skóry. Alpaka ma hipoalergiczne właściwości, a więc nie uczula. Może być oczywiście noszona przez alergików. Zaletą dodatkową jest to, że takowy sweter nie gryzie.

Poza tym jest wyjątkowo lekki, szczególne mowa o tym wykonanym w stu procentach z wełny alpaki, która jest o wiele lżejsza od wełny tradycyjnej. Swetry te są także bardzo ciepłe. Izolują rewelacyjnie od chłodu, na pewno o wiele lepiej od innych naturalnych tkanin. Swetry z alpaki są przewiewne. Skóra w nich oddycha. Alpaka nie zatrzymuje wilgoci, w przeciwieństwie chociażby do akrylu. Jest także sprężysta oraz elastyczna. Sweter z aplaki układa się doskonale, dzięki czemu jest niesamowicie wygodny.

Jak prać swetry z alpaki?

Odzież z wełny z alpaki jest bardzo delikatna. Należy zatem ją pielęgnować w określony ściśle sposób. Sweter dobrze zadbany będzie nam służył przez wiele, wiele lat. Aby mu zapewnić maksymalnie długą trwałość, warto się zapoznać z kilkoma zasadami prania.

Po pierwsze temperatura prania wynosić powinna 30 stopni Celsjusza. Należy również stosować bardzo delikatne piorące środki przeznaczone do odzieży z wełny. Zalecane jest także pranie ręczne. W przypadku prania w pralce, zrezygnować należy z wirowania. Jeśli chodzi o prasowanie żelazkiem, to koniecznie w niskiej temperaturze. Najlepiej robić to przez inny materiał. Trzymajmy się tych zasad.