Styl rustykalny – jak wprowadzić go w kuchni

Trzy najważniejsze elementy stylu rustykalnego to prostota, naturalne materiały oraz efekt zużycia. Trend ten zatem przypadnie do gustu osobom, które cenią naturę, i nie odnajdują się w nowoczesnych miejscach z zimnym klimatem. Jak wprowadzić styl rustykalny do kuchni? Jakie wybrać meble i dodatki, aby stworzyć miejsce z duszą?

Styl rustykalny — jak wprowadzić go w kuchni

Styl rustykalny nie bez powodu kojarzy się z przytulnym domkiem w zacisznej okolicy. Rusticus z łaciny znaczy wiejski, a styl ten zyskał szczególną popularność w romantyzmie, który charakteryzował się zamiłowaniem do życia wiejskiego, jego kultury oraz natury. Swój rozwój zawdzięcza charakterystycznym XVIII-wiecznym meblom oraz rustykalnym aranżacjom popularnym szczególnie w Anglii i Francji. Oczywiście styl rustykalny sprawdzi się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniu. Jak wprowadzić styl rustykalny w kuchni?

1. Drewno

Drewno jest najważniejszym elementem stylu rustykalnego i nie ogranicza się ono tylko do mebli, czy też blatów kuchennych. Drewniana musi być też podłoga, która nadaje wnętrzu przytulności. Pokusić się można również o drewniane wykończenia ścian oraz sufitu, co nie tylko będzie świetnym nawiązaniem do stylu wiejskiego, ale pięknie będzie kontrastować z bielą i jasnymi odcieniami, które styl rustykalny tak lubi.

Wybierając drewno do kuchni w stylu rustykalnym, należy zwrócić uwagę na gatunek, wiek oraz jego zużycie. W starych domach lub kamienicach warto sprawdzić, co kryje się pod warstwami tynku oraz wykładziną. Czasem można znaleźć tam prawdziwe skarby jak np. piękny dębowy parkiet, podłog z bukowych desek lub drewniany strop. W nowych domach można posiłkować się drewnem rozbiórkowym, który pozyskuje się z budynków przeznaczonych do rozbiórki.

2. Meble kuchenne

W kuchni w stylu rustykalnym najpiękniej prezentują się meble w naturalnym kolorze drewna, ale sprawdzą się także meble w kolorze białym, beżowym, szarym, a nawet w błękitach i zieleniach. Mile widziane są widoczne nierówności oraz słoje, które podkreślają charakter drewna.

Rustykalny charakter kuchni podkreślą także szklane witryny oraz kredensy, pięknie zdobione rzeźbieniami i dekoracyjnymi listwami lub motywami roślinnymi. Obecnie kuchnie w stylu rustykalnym mają wielu zwolenników, dlatego w sklepach meblowych z powodzeniem można znaleźć kredensy stylizowane na te sprzed lat. Oryginalnych mebli, do odnowienia, szukaj na targach staroci oraz na aukcjach internetowych. Taki mebel z powodzeniem możesz połączyć z bardziej nowoczesnymi szafkami i blatem.

Centralnym punktem kuchni w stylu rustykalnym zwykle jest drewniany stół, najlepiej, aby był masywny i wykonany z litego drewna. Do tego obowiązkowo krzesła drewniane, a jeśli zdecydujesz się na tapicerowane, to muszą one kolorystycznie wpisywać się w wystrój całego wnętrza.

3. Dodatki

Umiejętnie dobrane dodatki nadają wnętrzu ostatecznego charakteru. Co pasuje do kuchni rustykalnej? Na oknach mile widziane będą żakardowe firanki, kolorowe zazdrostki i zasłonki w kwiaty. Podłogę możesz przykryć stylowym chodnikiem, a na stole powinien znaleźć się koronkowy obrus lub szydełkowa serwetka. Całość dopełni ceramiczny wazon ze świeżymi kwiatami.

W kuchni możesz porozstawiać wiklinowe kosze, które mogą pełnić nie tylko funkcje schowków, ale sprawdzą się także jako donice na kwiaty lub zioła. Na ścianach możesz zawiesić drewniane półeczki i ustawić na nich stare książki kucharskie. W kuchni rustykalnej pięknie będą prezentować się motywy folklorystyczne, ceramika, a także zabytkowe naczynia.

Kuchnia w stylu rustykalnym nie tylko na wsi

Styl rustykalny wbrew pozorom nie jest zarezerwowany wyłącznie dla posiadaczy domów poza miastem. Wnętrza rustykalne odnajdą się także w mieście. To dobry pomysł dla osób przytłoczonych codzienną technologią, które odnajdą spokój w powrocie do natury i prostoty, do tradycyjnych aranżacji i wnętrz, które przypomną o dzieciństwie spędzonym na wsi. Umiejętnie wykorzystany odnajdzie się również w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Szeroką ofertę mieszkań znajdziesz w Zabrzu, które stanowi dobrą opcję na kupno nieruchomości ze względu na lokalizację i możliwość dotarcia do miast w całej Polsce. Pod tym kątem to jedna z najlepiej skomunikowanych miejscowości na Śląsku. Ponadto Zabrze jest jednym z nielicznych śląskich miast, w którym aż około 60% powierzchni stanowią tereny zielone.

Osobom ceniącym sobie bliskość centrum polecamy zapoznanie się z ofertą Inwestycja Apartamenty Zabrze Centrum.

Tagged with: