Sposoby na szybkie sprzątanie domu

Z pewnością każdy z nas znalazł się w sytuacji, kiedy musiał w błyskawicznym tempie sprzątnąć całe mieszkanie, na przykład przed przyjazdem gości. Nie wszyscy jesteśmy perfekcyjnymi gospodarzami i może zdarzyć się, że staniemy w obliczu zadania, które wydaje się nierealne do wykonania w krótkim czasie. Warto poznać więc sprawdzony sposób na bardzo szybkie „ogarnięcie” poszczególnych pomieszczeń. Jak powinno wyglądać efektywne sprzątanie domu?

 

Zacznijmy od kuchni

Kuchnia to jedno z pomieszczeń, które wymaga najczęstszego porządkowania. Szybkie sprzątanie tego wnętrza warto zacząć od podstaw, czyli od usunięcia z widoku rzeczy, które nie leżą na swoim miejscu. Brudne naczynia powinny trafić do zlewu lub do zmywarki. Resztki jedzenia należy wyrzucić do śmieci, a pozostawione na stole produkty spożywcze pochować do szafek lub do lodówki. Kiedy odsłonimy blaty, przychodzi pora na zmycie naczyń lub nastawienie zmywarki. Dopiero teraz możemy zacząć czyścić powierzchnie odpowiednimi środkami – najlepiej tymi dopasowanymi do popularnych kuchennych zabrudzeń. Znajdziemy je w sklepie z chemią zachodnią pod adresem https://eurochemia.com/26-srodki-do-czyszczenia-kuchni. Wybór skutecznych środków czyszczących to klucz do szybkiego sprzątania, ponieważ pozwala uniknąć uciążliwego szorowania. Poza tym, dobry preparat ochroni także czyszczoną powierzchnię przed zadrapaniami. 

  

Łazienka i toaleta

Sprzątanie łazienki i toalety można przeprowadzać równolegle. Obecne w nich zabrudzenia są bowiem wyjątkowo trudne do usunięcia, dlatego nawet specjalne środki czystości mogą potrzebować nieco czasu, aby skutecznie rozpuścić różnego typu osady. Warto zacząć więc od spryskania armatury i ceramiki odpowiednim preparatem oraz od nalania do ubikacji antybakteryjnego środka rozjaśniającego. Podczas, gdy formuły produktów zajmą się za nas rozpuszczaniem kamienia czy osadów z mydła na wannie, prysznicu i umywalce, możemy umyć i wypolerować łazienkowe lustro – najlepiej sprayem na bazie alkoholu – oraz uporządkować łazienkowe tekstylia, takie jak ręczniki czy szlafroki. 

Sypialnia i pokoje dziecięce

Gości nie wprowadzamy zwykle do prywatnych sypialni, jednak na wszelki wypadek warto i tam zaprowadzić względny porządek. Sprzątanie zaczynamy od estetycznego ścielania łóżka. Jeśli jest ono składane, warto ukryć w nim pościel. Z kolei łóżko z materacem najlepiej nakryć kocem lub narzutą. Wszystkie pozostałe przedmioty znajdujące się nie na swoim miejscu należy pochować do szafek i szuflad, a jeśli nie są potrzebne, po prostu wyrzucić. W pokoju dziecięcym z pewnością konieczne będzie także pozbieranie zabawek i poukładanie ich na półkach lub zapakowanie do pudeł. 

Salon

W pokoju dziennym najczęściej przyjmujemy swoich gości, dlatego to temu pomieszczeniu należy poświęcić najwięcej czasu. Sprzątanie zaczynamy na zasadzie porządków w kuchni czy sypialni, czyli usuwamy z widoku rzeczy, które są odpowiedzialne za efekt bałaganu. Niepotrzebne wyrzucamy, a potrzebne odkładamy na miejsce. Kiedy powierzchnie zostaną nieco odsłonięte, możemy zabrać się za ścieranie kurzy. Warto zrobić to z pomocą odpowiedniego preparatu, który nie tylko nabłyszczy meble, ale również zapobiegnie szybkiemu gromadzeniu się kurzu. Później przechodzimy do mycia błyszczących powierzchni, takich jak lustra czy ekran telewizora – to ważne, ponieważ odciski palców czy smugi bardzo rzucają się w oczy, zwłaszcza w słoneczny dzień. 

Odkurzanie i mycie podłóg

Podczas szybkiego sprzątania wszystkich pomieszczeń w domu nie zaczynamy od podłóg, ponieważ w trakcie porządków czy usuwania kurzu z mebli dywany i panele uległyby ponownemu zabrudzeniu. Poza tym, naprawdę efektywne sprzątanie wymaga uprzedniego zaprowadzenia we wnętrzach pewnego ładu. Jeśli powierzchnie są odsłonięte, odkurzanie i zmywanie podłóg przebiega znacznie sprawniej. Do mopowania warto wykorzystać płyn o przyjemnym zapachu, dzięki któremu w pomieszczeniach będzie unosił się kwiatowy lub owocowy aromat. Świeży zapach potęguje bowiem efekt czystości. Należy pamiętać także o wywietrzeniu wnętrz, a jeśli mamy na to czas – o wyniesieniu śmieci i nastawieniu prania, aby nie „wychodziło” z koszy na brudną bieliznę. 

Z dobrą organizacją i odpowiednimi akcesoriami jesteśmy w stanie uporządkować małe mieszkanie nawet w ciągu dwóch godzin. Należy zadbać więc, aby przechowywać w domu – najlepiej w jednym miejscu – wszystkie niezbędne środki czyszczące, dzięki którym brud ulega rozpuszczeniu i wręcz unosi się na czyszczonych powierzchniach, nie wymagając szorowania. Dobry preparat powinien także ładnie pachnieć, aby sprzątanie było przyjemnością.

Tagged with: