Siłowniki pneumatyczne – efektywne działanie w każdych warunkach

Każdy przedsiębiorca wie, że trzeba szukać rozwiązań, które są efektywne, ale też zapewniają bezpieczeństwo pracownikom. Tutaj zastosowanie mają siłowniki pneumatyczne, które rzeczywiście są niezwykle funkcjonalne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać zasady ich działania i zalety ich stosowania.

Czym jest siłownik pneumatyczny i jak działa?

Siłowniki pneumatyczne wykorzystywane są na szeroką skalę niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Jest to w pełni zrozumiałe, wszak zapewniają przyspieszenie pracy, a przy tym nie generują zanieczyszczeń. Siłownik pneumatyczny możemy określić mianem urządzenia mechanicznego, które wytwarza siłę. Jednak do wytworzenia tej siły wykorzystuje energię sprężonego powietrza, która uznawana jest za czyste medium. Siłownik pneumatyczny może generować taką siłę, która wprawia w ruch poszczególne elementy maszyny. Odbywa się to w bardzo prosty sposób, gdyż siłownik pneumatyczny przesuwa tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na tłoczysku zaś zamocowany jest tłok pneumatyczny, który dzieli przestrzeń wewnątrz cylindra na dwie komory. Oczywiście w kolejnym kroku do jednej z nich wpuszczane jest powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka. Na końcu zaś dochodzi do wysuwu lub wsuwu tłoczyska. Oczywiście trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, że siłowniki trzeba dobierać do pracy pod kątem rozmiaru, przeznaczenia, ale też sposobu mocowania.

Tutaj polecamy Wam popularny siłownik pneumatyczny np. dwustronnego działania, który znajdzie w ofercie producenta siłowników pneumatycznych Pneumatig. Przy doborze siłownika powinniście jeszcze zwrócić uwagę na aspekt jakim jest długość skoków. Zasadniczo w wersji standardowej występują modele do 300 mm. Oczywiście są większe, ale im większe, tym oczywiście zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest większe. Zwróćcie jeszcze uwagę na sam materiał z jakiego są wykonane.

Tutaj doskonale sprawdza się materiał, jakim jest stal nierdzewna. Takie modele są relatywnie tanie, a przy tym niezwykle trwałe i do tego wszystkiego jeszcze odporne na korodowanie. Biorąc pod uwagę charakter pracy oraz warunki, trzeba też pamiętać o tym, że tylko modele posiadające właściwe uszczelnienie sprawdzą się najlepiej. Standardowo wykorzystuje się uszczelnienie poliuretanowe, które można stosować, gdy temperatura pracy wynosi od minus 20 do 80 stopni Celsjusza. Uszczelnienia wykonane z kauczuku fluorowego sprawdzą się w naprawdę wysokich temperaturach, a dokładnie wszędzie tam, gdzie temperatura pracy nie przekracza 150 stopni Celsjusza.

Uszczelnienia z poliuretanu mogą być wykorzystywane w przemyśle spożywczym czy też farmaceutycznym, ale pod warunkiem, że posiadają certyfikację FDA. Do zadań specjalnych zalecamy uszczelnienia z NBR z wkładką, czy uszczelnienia z kauczuku fluorowego, które usuwają zanieczyszczenia z tłoczyska, a dzięki temu sprawiają, że to urządzenie mechaniczne może służyć dłużej. 

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje przydatne w przemyśle

Jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego możemy podzielić je na liniowe, kątowe, czy krzywoliniowe. Najczęściej wykorzystuje się siłowniki dwustronnego działania. Mogą one wytworzyć naprawdę dużą siłę, która zastąpi siłę wytwarzaną przez kapitał ludzki. Sposób pracy tych rodzajów siłowników jest bardzo prosty, gdyż powietrze doprowadzane jest na zmianę do jednej i drugiej komory. W tym samym momencie następuje odpowietrzenie przeciwległych komór cylindra. Sprężone powietrze działa na tłok wykorzystując ciśnienie, co powoduje wysunięcie tłoczyska.

Aby ten element wykonawczy został schowany, powietrze zostaje doprowadzone z drugiej strony siłownika pneumatycznego. W przemyśle wykorzystywane są siłowniki tłokowe, które mogą służyć do przenoszenia, przesuwania czy obracania poszczególnych elementów. Siłowniki zasadniczo nie mają tendencji do psucia się.

Oczywiście trzeba stawiać na najwyższej klasy rozwiązania od producenta siłowników. Nawet jeżeli dojdzie do rozszczelnienia, to nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo pracowników czy mienia, bo sprężone powietrze uznawane jest za medium niezwykle czyste i bezpieczne. Na tym jednak zalety korzystania ze sprężonego powietrza się nie kończą, bo jest ono łatwo dostępne i można wykorzystywać je nawet w bardzo trudnych warunkach, gdzie ryzyko wybuchu jest duże. To dobra alternatywa dla siłowników wykorzystujących energię elektryczną.

Tagged with: