Sięgnij po kwiaty jako dekorację na wigilijny stół

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który stwarza warunki do rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Warto zawczasu zadbać o odpowiednie dekoracje – słusznym posunięciem będzie tutaj wybór naturalnych akcentów w postaci kwiatów. Oto praktyczne zestawienie gustownych propozycji!

Dlaczego dekorować stół wigilijny kwiatami?

W Polsce można spotkać się z różnymi praktykami w zakresie ozdabiania wigilijnego stołu. Zgodnie z tradycją bazę stanowił biały obrus wraz z umieszczonym pod spodem siankiem. Obecnie te zwyczaje wyraźnie ewoluują, jednak jak najbardziej można potwierdzić, że trend dotyczący zwrócenia się ku naturze jest widoczny także w ramach wigilijnych ozdób. Wprowadzenie takiego naturalnego pierwiastka ożywi każdy świąteczny stół bez względu na aranżację panująca w pomieszczeniu.

Kwiaty cięte na Wigilię – czy to dobry pomysł?

Okazjonalne girlandy, stroiki, zapalone świece – to wszystko stworzy przytulną, a zarazem odświętną atmosferę w domowym zaciszu. Warto urozmaicić ten wystrój także ciętymi kwiatami. Wprowadzą naturalny pierwiastek i z pewnością zwrócą uwagę zaproszonych gości. Będą ciekawą alternatywą wobec bukietów ze sztucznych kwiatów – taka kompozycja w okresie zimowym z pewnością wzbudzi pozytywne odczucia.

Które kwiaty doniczkowe udekorują świąteczny stół?

Alternatywą dla kwiatów ciętych będą rośliny doniczkowe, które przy odpowiedniej pielęgnacji zakwitną wprost na Boże Narodzenie. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych propozycji, którymi warto się zainteresować. 

Poinsecja czyli gwiazda betlejemska

Początek tego zestawienia otwiera jedna z najczęściej kupowanych roślin w okresie zimowym – mowa naturalnie o gwieździe betlejemskiej. Ten świąteczny atrybut jest dość łatwy w obsłudze – konieczne jest jednak spełnienie kilku podstawowych wymagań dotyczących pielęgnacji i uprawy.

Po pierwsze – z uwagi na swoje egzotyczne pochodzenie poinsencja jest ciepłolubną rośliną. Konieczne jest także osłonięcie jej od chłodu i wiatru, dlatego nie powinno się jej umieszczać przy często otwieranym oknie. 

W kwestii nawadniania – tutaj warto wykazać się oszczędnością – nadmierne podlewanie może bowiem być bardziej niekorzystne w skutkach niż przesuszenie. Dlaczego? Otóż liście mogą zacząć nieestetycznie żółknąć, może wówczas pogorszyć się także ogólna kondycja rośliny. Podlewanie co drugi dzień w niewielkich ilościach będzie jak najbardziej wystarczające.

Jak sprawić, aby gwiazda betlejemska rozkwitła na Wigilię?

To kluczowe pytanie, które zadają sobie osoby stojące przed wyborem tej rośliny. Aby cieszyć się spektakularnym kwitnieniem w okresie Świąt w pierwszej kolejności zaleca się przechowywanie poinsecji w zacienionym miejscu przez ok. 8 tygodni. Następnie konieczne będzie zapewnienie roślinie wystarczającej dawki promieni słonecznych w ciągu dnia – wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że gwiazda betlejemska rozkwitnie na Wigilię.

Zygokaktus – inwestycja na wiele lat!

Małe wymagania w kontekście pielęgnacji to jeden z podstawowych atutów tej rośliny, znanej również pod hasłem grudnika. Łatwość uprawy oraz fakt, że zygokaktus należy do wieloletnich kwiatów sprawia, że z całą stanowczością można zaliczyć go do jednej z prostszych roślin w domowej uprawie. Osiąga do 50 cm wysokości i najlepiej odnajduje się w ciemnych miejscach.

Kwitnienie następuje w grudniu – można wówczas oczekiwać białych, czerwonych lub żółtych kwiatów. Gdy zygokaktus zacznie wypuszczać pąki – wówczas nie powinno się dopuszczać do zmiany stanowiska i przekręcania doniczki – w przeciwnym razie kwiaty mogą zacząć szybko opadać.

Psianka solanum

To kolejny przykład rośliny, która ozdabia domowe wnętrza w okołoświątecznym czasie. Osiąga ok. 30 cm wysokości, a najpopularniejszym gatunkiem jest psianka koralowa. To, co ją wyróżnia to spore owoce o intensywnym, pomarańczowym kolorze. Pojawiają się już w okresie jesiennym i pozostają przez kilka miesięcy. 

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków można oczekiwać ponownego kwitnienia w kolejnym sezonie. Co kryje się pod hasłem właściwej uprawy? Przede wszystkim jest to zapewnienie temperatury nieprzekraczającej 20°C oraz słonecznego stanowiska. Systematyczne podlewanie to kolejny aspekt, który pomoże utrzymać tę roślinę w dobrej kondycji.

Cyklamen perski ubarwi zimowe wnętrze

Długie szypułki zwieńczone kolorowymi kwiatami – to podstawowa cecha fiołków alpejskich. Cyklamen może zakwitać na różowo, biało i czerwono. Najlepsze stanowisko do uprawy tych roślin powinno cechować się zacienionym miejscem, z dala od grzejników. Najlepiej sprawdzi się tutaj weranda lub łazienka. Co do zasady maksymalna temperatura, w której odnajdą się fiołki powinna wynosić ok. 22°C. W kwestii nawadniania – tutaj lepiej posłużyć się podstawką niż wlewać wodę bezpośrednio do podłoża.

Amarylisy świąteczne – wyhoduj efektowne rośliny w swoim domu!

Zwartnica to inne określenie na świąteczne amarylisy. To kolejny przykład rośliny, która przy odpowiedniej pielęgnacji będzie kwitnąć w kolejnych latach pełniąc funkcję estetycznej ozdoby. Sama uprawa nie jest skomplikowana – sięgając po cebule ze strony https://cebule-kwiatowe.pl/amarylisy-swiateczne/ możesz liczyć na szybkie i efektowne kwitnienie. Finalnie uzyskasz dorodny kwiat w jednej z poniższym wersji kolorystycznych:

  • białej,
  • pomarańczowej,
  • czerwonej.

Taka żywa kolorystyka z pewnością ożywi wigilijny stół!

Kwiaty to doskonała forma ozdoby świątecznej – powyższe propozycje jednoznacznie udowadniają, że sięgnięcie po niektóre z tych roślin może zdecydowanie wpłynąć na walory estetyczne w domowym zaciszu.

Tagged with: