Shopping jest coraz bardziej passe — kupuj mniej ubrań!

W czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu ekolodzy biją na alarm. Powinniśmy kupować znacznie mniej ubrań, ponieważ ich produkcja ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie naszej planety. Co więcej, wystrzegajmy się zakupów w tzw. sieciówkach, w których oferowane elementy garderoby są stworzone z kiepskiej jakości tkanin, a ponadto produkowane są one w krajach rozwijających się, w których odnotowuje się ogromny wyzysk pracowników. Na szczęście shopping odchodzi już do lamusa, a kompletowanie codziennej garderoby staje się coraz bardziej przemyślane.

Zasada zero waste w modzie 

Oto kilka zasad, które pomogą w ograniczaniu zakupów ubrań: 

  • nie wyrzucaj ubrań, dziel się nimi z potrzebującymi, 
  • ubrania, które uległy uszkodzeniu naprawiaj, 
  • nie kupuj nowych elementów garderoby, ale wymieniaj się nimi z innymi, 
  • kupuj ubrania z najlepszej jakości tkanin (w tym z materiałów ekologicznych), które będą służyć dłużej, 
  • dokonuj metamorfozy ubrań, szyj i rób przeróbki, 
  • stawiaj na ubrania klasyczne, zawsze modne, 
  • zminimalizuj ilość rzeczy w szafie. 

To główne wytyczne, dzięki którym zwalczysz konsumpcjonizm w zakresie shoppingu, który ma największe znaczenie, jeśli chodzi o nabywanie ubrań. Czy wiesz, że przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej każdego roku zużywa średnio 15 kg ubrań? Lepiej zapisz się na dobry kurs szycia i dawaj dobry przykład. Jeśli każdy z nas ograniczy zakupy kolejnych ciuchów, nasze środowisko będzie znacznie zdrowsze. 

Idea kapsułowej garderoby 

Otwierasz szafę i chociaż ubrania nie mieszczą się na półkach, uznajesz, że nie masz co na siebie włożyć? Dobrze to znamy, ale tego rodzaju dyskomfort udaje się w prosty sposób zwalczyć. Wystarczy, że posprzątasz swoją garderobę i pozostawisz w niej tylko elementy basic, które mogą być wykorzystane na każdą okazję. Idea kapsułowej szafy zakłada posiadanie maksymalnie 40 egzemplarzy ubrań na cały rok. Większość z nich pochodzi z kolekcji klasycznych, casualowych, natomiast codzienne stylizacje można dowolnie ożywiać dodatkami. Dzięki temu ubrania bez problemu udaje się dopasować do danej okazji. Będą świetne do pracy, na wieczór z przyjaciółką, ale również na randkę.  

Generuj oszczędności finansowe 

Wiesz, dlaczego kupujemy coraz mniej ubrań, a kolejne galerie handlowe zostają zamykane? Szukamy sposobów na generowanie oszczędności finansowych. W czasach ogromnego kryzysu gospodarczego i wciąż rosnącej inflacji oraz coraz wyższych rachunków nie wszystkich stać na buszowanie po sklepach. Wybieramy raczej zakupy online, ponieważ e-sklepy oferują odzież w nieco niższych cenach. Często decydujemy się także na samodzielne szycie ubrań albo przeróbki elementów garderoby, które mamy w szafie, dając im drugie życie i generując oszczędności. 

Tagged with: