Rogowacenie na skórze – czy masz ten problem?

Skóra ulega naturalnym procesom rogowacenia, czyli przemieszczania się komórek skóry do zewnętrznych warstw, po to aby mogły się złuszczać. Czasem jednak może dojść do zaburzeń tego procesu i rogowacenia skóry na poziomie mieszków. Zobacz czym jest rogowacenie okołomieszkowe i jak sobie z nim radzić.

Rogowacenie okołomieszkowe – co to jest?

To inaczej zaburzenia keratynizacji, które mają miejsce w okolicy mieszków włosowych. Komórki, które wytwarzają keratynę w skórze, w wyniku upływu czasu obumierają i rogowacieją, a potem złuszczają się. Jeśli proces ten przebiega swobodnie to keratynocyty odrywają się od podłoża, jednak czasami zlepiają się ze sobą, tworzą czopy zatykające ujścia kanałów mieszkowych. W efekcie tego tworzą się krosty i grudki, czyli wszelkiego rodzaju zmiany zapalne. Przyczyny tej choroby mogą mieć swoje źródło w genetyce, ale także w niedoborach witaminy A. 
Często także rogowacenie mieszkowe pojawia się jako zmiana towarzysząca innym problemom skórnym jak na przykład atopowe zapalenie skóry. Być może nie jest łatwo je rozpoznać, bo nie każdy ma wiedzę na temat takich zmian skórnych. Najczęściej pojawia się ono na ramionach, ale dość często na udach i czasem na pośladkach.

Zadbaj o swoją skórę jak najszybciej


Tak naprawdę ta przypadłość powoduje głównie powstawanie mało estetycznych zmian na skórze. Nie jest ono szkodliwe dla skóry, choć dla wielu osób może być kłopotliwe. Aby zadbać o taką skórę, trzeba wdrożyć odpowiednie produkty, czyli specjalne dermokosmetyki ze składnikami łagodzący mi takie zmiany. Wśród najbardziej znanych składników polecanych na rogowacenie okołomieszkowe, wymienia się tutaj kwas hialuronowy, mocznik, kwas salicylowy, kwas mlekowy i retinoidy. Dzięki nim skóra będzie nawilżona, zregenerowana , ale także złuszczona. Zaleca się także robienie peelingów enzymatycznych lub po prostu moczenie skóry w wodzie z solą zmiękczającą. Jest to naprawdę ważne, aby używać dermokosmetyków, a nie zwykłych kosmetyków, bo można sobie w ten sposób tylko zaszkodzić.

Przeczytaj też:  Kupujesz lampkę biurkową? Oto 5 najważniejszych zasad

Wybierz kosmetyki wysokiej jakości, które pomogą Ci zwalczać rogowacenie okołomieszkowe

Preparaty wybrane wspólnie z dermatologiem, pomogą Ci polepszyć stan Twojej skóry. Przede wszystkim główne zadanie w takiej pielęgnacji to nawilżanie skóry i łagodzenie objawów rogowacenia. Po pierwsze znajdź delikatny żel do mycia, który oczyści Twoją skórę, ale także usunie martwy naskórek. Kwas salicylowy, kwas hialuronowy i ceramidy to właśnie kluczowe składniki w takim żelu. Skóra jest wówczas wygładzona i zmiękczona, ale nie narusza się jej bariery ochronnej. Dzięki temu pozostaje w dobrym stanie. Po drugie, zadbaj o nawilżenie, a możesz to zrobić za pomocą kremu z niacynamidami, ceramidami i kwasem hialuronowym. Pamiętaj o balsamie z kwasem salicylowym do szorstkiej skóry, który wygładzi bardzo suche powierzchnie. Dermokosmetyki dedykowane dla skóry z problemami, skutecznie pomogą Ci walczyć z takimi przypadłościami jak rogowacenie okołomieszkowe, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Tagged with: