Rodzaje hulajnóg dla dzieci – wszystko co musisz wiedzieć

Zabawy na świeżym powietrzu to wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu, a przy tym kształtowania dobrych nawyków i zamiłowania do sportu wśród najmłodszych. Dla dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną, odpowiedni będzie na przykład rowerek biegowy, czy hulajnoga balansowa, u tych nieco starszych sprawdzi się deskorolka, czy rolki. W tym wpisie opowiemy nieco więcej o rodzajach hulajnóg, ich przeznaczeniu, a także podpowiemy, kiedy warto wprowadzić ten gadżet u dziecka i jak dopasować sprzęt do jego potrzeb.

Rodzaje hulajnóg dla dzieci — którą wybrać?  

Hulajnogi coraz częściej wybierane są przez rodziców jako alternatywę dla rowerków dziecięcych. Co więcej, cieszą się one nie tylko zainteresowaniem wśród najmłodszych, ale również nastolatków, którzy wyczynowo poruszają się tym pojazdem, oraz dorosłych doceniających ten środek transportu. Wybierając hulajnogę dla dziecka, zapewne spotkaliśmy się z ogromnym asortymentem i kilkoma dostępnymi na rynku rodzajami. Wśród najczęściej spotykanych pojazdów dla dzieci pojawiają się hulajnogi:  

  • Balansowe,  
  • Trójkołowe — stabilne i bezpieczne, ułatwiające utrzymanie równowagi,   
  • Dwukołowe spotykane w różnej wielkości — mniejsze lub większe hulajnogi,  
  • Wyczynowe, pozbawione regulowanej kierownicy i składanej konstrukcji.   

Hulajnoga dla dzieci — od jakiego wieku?   

Aby maluch mógł z łatwością poruszać się na hulajnodze, powinien osiągać podstawy koordynacji ruchowej oraz opanować sztukę chodzenia i biegania. Pierwsze hulajnogi trójkołowe będą odpowiednie nawet dla dzieci, które ukończyły 18. miesiąc życia pod warunkiem, że sprawnie się poruszają. Zalecanym wiekiem, w którym z pewnością można zachęcać pociechę do jazdy, jest 2. rok życia, będzie to bezpieczny czas do wprowadzenia takiej aktywności. Warto wiedzieć, że podczas jazdy do pracy zostaje włączony szereg mięśni — od pośladków, nóg, przez mięśnie brzucha, aż po te znajdujące się na grzbiecie. Jest to więc intensywny trening dla malucha rozpoczynającego swoją przygodę ze sportem.   

Hulajnoga balansowa – czym się charakteryzuje?  

Hulajnoga balansowa, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na sterowanie przy pomocy balansowania ciałem. Od klasycznego pojazdu różni ją właśnie ten element – aby skręcić, wystarczy przechylić ciało oraz kierownicę w odpowiednią stronę. Taki pojazd niesie za sobą szereg korzyści:  

  • Pozwala na ćwiczenia balansu i równowagi,  
  • Rozwija motorykę i koordynację malucha,   
  • Trenuje mięśnie całego ciała poprzez ich aktywację w trakcie jazdy. 

Taka hulajnoga posiada z przodu dodatkowe, trzecie koło, co jest idealnym rozwiązaniem dla maluszków, które dopiero rozpoczynają przygodę z takim pojazdem. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rozstaw kół oraz wagę samej ramy i podstawy. Lżejsza będzie łatwiejsza w prowadzeniu i chętniej używana przez dziecko. Hulajnoga balansowa będzie idealną alternatywą dla roweru, który może sprawiać więcej kłopotów i trudności podczas nauki. Dzięki prostej zasadzie użytkowania, polegającej na przenoszeniu ciężaru ciała, ten rodzaj sprawdzi się idealnie na początek. Aby możliwie jak najlepiej dopasować pojazd, warto wybierać ten, który wyposażony jest w regulowaną kierownicę.   

Więcej informacji na temat hulajnóg dla dzieci można znaleźć na stronie Qkids.pl.

Tagged with: