Retinoid krem – jak działa?

Retinoidy to naturalne związki chemiczne szeroko stosowane w przemyśle kosmetycznym — są składnikiem m.in. kremów antytradzikowych oraz preparatów typu Anti Aging. Są bogate w witaminę A oraz jej utlenione pochodne. Sprawdź, jak działa krem zawierający retinoid.

Jak działa retinoid?

Witamina A oraz jej pochodne cechują się dość dobrą rozpuszczalnością w tłuszczach, co oznacza, że silnie przenikają do warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu mają wpływ na:

  • wspieranie układu immunologicznego,
  • proces różnicowania się komórek,
  • zwiększanie w skórze właściwej poziomu elastyny i kolagenu,
  • utrzymanie odpowiedniej kondycji naskórka, za sprawą regulowania procesu złuszczania i wymiany zewnętrznej warstwy komórkowej.

Uczestniczą również w procesie reprodukcji, będąc czynnikiem wpływającym na wytwarzanie komórek rozrodczych, embriogenezę oraz sam rozwój płodu.

Retinoid w kosmetologii

Witamina A oraz jej wszystkie pochodne doceniane są w kosmetologii z uwagi na swoje działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe oraz redukujące pigmentacyjne uszkodzenia skóry. W kosmetykach zazwyczaj stosuje się retinol, przy czym jego stężenie w preparatach do pielęgnacji skóry musi być stosunkowo niskie i nie przekraczać 0,08%. Wynika to z troski o bezpieczeństwo, ponieważ retinoidy stosowane w nadmiarze mogą wywoływać podrażnienia skóry. W tym przypadku niski procent pochodnej tej witaminy skutecznie wyklucza pojawienie się niepożądanych skutków.

Retinoid krem

Retinoid krem na zmarszczki wykazuje dużą skuteczność ze względu na odnowę i różnicowanie komórek naskórka oraz działanie antyoksydacyjne. Retinol chwalony jest przez dermatologów za skuteczność w walce z naturalnym procesem starzenia się skóry, dlatego też wykorzystuje się go do produkcji wielu kosmetyków, np. kremów pod oczy, kremów przeciwzmarszczkowych, maseczek przeciwzmarszczkowych i wygładzających, oraz wielu innych.

Retinoid krem na przebarwienia skutecznie leczy uszkodzone fragmenty skóry przez szkodliwe działanie promieniowania UV oraz grę hormonalną, przede wszystkim za sprawą wpływu na modulację funkcji melanocytów.

Retinoid krem na trądzik przyspiesza wymianę zewnętrznych warstw naskórka oraz złuszczanie zrogowaciałych komórek, oczyszcza ujścia porów, usuwa zaskórniki i ogranicza łojotok. Ponadto ma działanie przeciwzapalne.

Retinoidy zewnętrzne na łuszczycę normalizują odnowę naskórka i hamują nadmierny (lub przyspieszają zbyt powolny) podział komórkowy, a także wykazują korzystny wpływ na układ immunologiczny.