Rehabilitacja pourazowa – kiedy przydaje się najbardziej?

Moment uczestniczenia w wypadku jest dla człowieka trudny. Nie spodziewamy się tego, że w dniu dzisiejszym przydarzy nam się coś szczególnego – a w kilka sekund okazuje się, że teraz może się zmienić całe nasze życie. Wypadek samochodowy, upadek z dużej wysokości, wejście pod pociąg, oparzenie. Takie rzeczy mogą się przydarzyć każdemu i nikt z nas nigdy nie będzie na to dobrze przygotowany – nie jest to możliwe. 

To oczywiste, że nie spędzamy całego swojego dnia na zastanawianiu się, jak uchronić się przed tego rodzaju urazami – nie da się żyć w taki sposób. Warto więc przynajmniej wiedzieć, co będziemy musieli przejść, jeżeli faktycznie coś takiego nam się przytrafi. Na pewno trzeba pamiętać, jak istotna w takiej chwili będzie rehabilitacja pourazowa. Są to wszystkie te działania, które będą miały na celu przywrócenie nas do stanu sprzed wypadku – fizycznego i psychicznego. Być może nigdy nie będziemy mogli odzyskać pełnej sprawności – ale nasi lekarze zrobią wszystko, aby możliwie najbardziej nas do tego przybliżyć.


Najtrudniejsze sytuacje 

Rehabilitacja pourazowa warszawa jest konieczna na pewno wtedy, gdy człowiek w wyniku wypadku straci kończynę. Będziemy na przykład od nowa uczyć się poruszania z protezą, a początkowo także bez niej – cały ten proces niestety trochę trwa, bo jest to dla nas kompletnie nowa sytuacja. Nie mniej ważny jest tutaj też psychiczny stan zdrowia pacjenta, bo taki wypadek może doprowadzić do depresji – nie będziemy umieli poradzić sobie z jego konsekwencjami i z tym, jakie życie nas teraz czeka. 

Rehabilitacja pourazowa stanowi bardzo ważny element w chwili, gdy dana osoba musi ponownie uczyć się mówić, chwytać czy jeść – dotyczy to tych najcięższych przypadków, gdzie człowiek praktycznie uczy się od nowa żyć. Będzie to proces długotrwały, gdzie konieczne będzie wsparcie bliskich oraz różnego rodzaju specjalistów – nie można zaniedbać żadnego aspektu.


Skuteczna rehabilitacja 

Bardzo dużo będzie tutaj zależało od tego, na ile zaangażowany jest pacjent. Jeżeli nie omijamy spotkań, robimy ćwiczenia w wolnym czasie i przestrzegamy zaleceń to na pewno będzie nam łatwiej odzyskać formę. Rehabilitacja pourazowa jest skuteczna, ale niestety po wypadku ludzie czasami tracą nadzieję i po prostu się poddają – taka sytuacja dla specjalisty jest najtrudniejsza, bo ciężko jest przecież postawić się w sytuacji kogoś, kto stracił nogę lub od teraz będzie jeździł na wózku. 

Rehabilitacja pourazowa to na pewno skomplikowany proces, w którym musi brać udział wiele osób mających ten sam cel – przywrócenie jednego człowieka do pełni jego sił. W Warszawie polecamy klinikę rehabilitacyjno-ortopedyczną The Pain Clinic.

Tagged with: