Protetyka – w jakich dziedzinach się z niej korzysta?

Jeżeli zapytamy kogoś o jego pierwsze skojarzenie z protetyką to najczęściej odnosi się ono do leczenia zębów lub do ortopedii. Faktycznie tak to właśnie wygląda – sama protetyka to przede wszystkim leczenie wszelkiego rodzaju ubytków. Znalezienie się w sytuacji, gdy potrzebna jest nam faktycznie pomoc protetyka to nic przyjemnego – ale dobrze jest wiedzieć, w jakim zakresie może nas on wesprzeć i co w ogóle da się zrobić. Na pewno warto się do niego zgłosić wtedy, gdy w naszej jamie ustnej pojawiły się ubytki – ząb nam wypadł, ułamał się lub po prostu nie podoba nam się jego aktualny kształt. 

Zapiszmy się do protetyka również w sytuacji, gdy straciliśmy kończynę – może to być związane z przejściem choroby nowotworowej lub może to być efekt wypadku. Pamiętajmy, że specjalista na pewno będzie bardzo delikatny i nie musimy się tutaj obawiać żadnych nieprzyjemnych uwag. Ludzie często wstydzą się tego, że stracili nogę, oko, rękę czy pierś – ale protetyk zajmuje się takimi rzeczami na co dzień i on chce tylko nam pomóc. Nigdy nie doświadczymy z jego strony braku zrozumienia.

Protetyka w leczeniu zębów

Tutaj z usług protetyka faktycznie korzysta się wyjątkowo często – to on tworzy dla pacjentów pełne aparaty ortodontyczne. Są one idealnie dopasowane do ich szczęki i bardzo wytrzymałe – dlatego też potem dana osoba może nosić taki aparat przez kilka lat. Jeżeli dentysta zaleci nam założenie licówki na zęby lub noszenie szyny na noc – to wszystko także zostanie stworzone właśnie przez protetyka. Musi on być bardzo dokładny i dbać o nawet najmniejsze szczegóły – inaczej leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a pacjent może być też rozczarowany wyglądem swojej licówki lub korony. Tak samo ważne jest to w przypadku protezy, z której zwykle korzystają starsi ludzie – musi ona być wykonana na tyle dobrze, aby dana osoba mogła z jej pomocą spożywać pokarmy i po prostu normalnie żyć.

Protetyka ortopedyczna

Protetyk ma tutaj już trochę trudniejsze zadanie, bo stworzona przez niego proteza musi umożliwić danemu człowiekowi poruszanie się. Wiążą się z tym jeszcze większe oczekiwania – to oczywiste, że pacjent chce mieć możliwość powrotu do swojego wcześniejszego życia. Im bardziej zaawansowana proteza – tym szybciej nauczy się z niej korzystać i będzie w stanie być samodzielny. Dużo będzie tutaj jednak zależało także właśnie od samego pacjenta, który po wykonaniu takiej protezy – spędzi wiele miesięcy na rehabilitacji i przyzwyczajaniu się do swojej nowej kończyny. We Wrocławiu polecamy gabinet stomatologiczny Acusdent.

Tagged with: