Próchnica – choroba, która atakuje nie tylko dzieci

Polacy boją się dentysty, kilka milionów z nas nie myje zębów, a 800 000 naszych rodaków… nie ma własnej szczoteczki. Nic więc dziwnego, że próchnica jest poważnym problemem wie-lu dorosłych Polaków.

Próchnica może zaatakować każdego – niezależnie od wieku. Sytuacja ta nie powinna nikogo dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę, że niewielu Polaków regularnie odwiedza stomatologa bądź higienistkę i… przeciętnie zużywa zaledwie 3,5 tubki pasty na rok. Gdy dodamy do tego, że w coraz większej liczbie produktów znajduje się cukier, mamy gotowy przepis na próchnicę.

Jak dokładnie przebiega proces powstawania próchnicy? Na naszych zębach regularnie osadza się płytka nazębna. Jeśli spożywamy pokarmy bogate w cukier, staje się on pożywką dla bakterii bytujących i tworzących płytkę. Podczas tego procesu powstaje kwas, który może uszkodzić szkliwo. Szkliwo to zewnętrzna tkanka zęba, a jej głównym zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami. Konsekwencją uszkodzenia zębów przez kwas jest próchnica.

Wśród objawów próchnicy wymienia się nie tylko ból zęba czy nieestetyczne przebarwienia. Sygnałem alarmowym powinny być również: nawracający, nieświeży oddech, a także tkliwość czy nadwrażliwość zębów. W profilaktyce próchnicy nie wystarczy samo regularne szczotkowanie czy oczyszczanie. Do codziennej higieny należy bowiem używać odpowiednich produktów – takich, które będą chronić szkliwo przed działaniem drobnoustrojów próchnicotwórczych czy osadzeniem płytki nazębnej. Dobrze, gdyby zawierały one np. hydroksyapatyt wapnia – substancję odbudowującą szkliwo i wypełniającą mikrouszkodzenia, które powstają w tej tkance.

Postaw na odpowiednią pastę i szczoteczkę

Dla osób, którym zależy na profilaktyce próchnicy, polecana jest pasta BIOMED Calcimax. Dzięki dodatkowi hydroksyapatytu wapniowego i l-argininy wzmacnia oraz odbudowuje szkliwo. Pasta wspiera także zdrowe dziąsła, a dzieje się tak za sprawą ekstraktów z trzech alg: morszczynu, spiruliny i listownicy połączonych z różową glinką.

W codziennej pielęgnacji odpowiednio dobraną pastę wesprze szczoteczka SPLAT Professional ULTRA SENSITIVE. Jej włókna pokrywają jony srebra działające antybakteryjnie i chroniące szczoteczkę przed namnażaniem się bakterii. Co więcej, dzięki temu, że są one zaokrąglone na końcach, nie podrażniają dziąseł. Szczoteczkę należy wymieniać regularnie co dwa-trzy miesiące oraz po każdej infekcji jamy ustnej.

Płukanka za zdrowie

Eksperci zalecają również korzystanie z płukanek. Można je wykorzystywać do oczyszczania jamy ustnej w trakcie dnia oraz do przepłukiwania ust po szczotkowaniu. SPLAT Professional TOTAL CARE to płukanka, która dzięki olejkom eterycznym z goździków, kopru włoskiego i szałwii kompleksowo zadba o dziąsła. Swoje działanie przeciwpróchnicze zawdzięcza z kolei ekstraktowi z kory magnolii oraz innowacyjnemu systemowi LUCTATOL®. To połączenie japońskiej lukrecji oraz enzymów mlecznych, które wykazuje silne działanie antybakteryjne, które dodatkowo zwiększa odporność jamy ustnej.

Alternatywą może być płukanka BIOMED Sensitive zmniejszająca wrażliwość zębów oraz wzmacniającą szkliwo. Zawarty w niej ekstrakt z liści psyllium, brzozy i pestek czerwonych winogron działają przeciwpróchniczo i wzmacniają dziąsła. Ten produkt to moc natury skumulowana w jednej butelce. W składzie znajdziemy również ekstrakt z ananasa oraz aktywny kompleks multimineralny (cynk, miedź i magnez). Ponadto płukanka ta nie zawiera fluoru, alkoholu, PEG, SLS, SLES, chlorheksydyny, sacharyny i barwników. Tak jak każda inna płukanka SPLAT, również BIOMED Sensitive nie wymaga użycia wody.

Czym uzupełnić pielęgnację?

Warto wyrobić sobie również nawyk nitkowania zębów. Najlepiej robić to od razu po porannym lub wieczornym szczotkowaniu. Świetnie sprawdzi się nić SPLAT Professional SUPERSLIM, której włókno pokryte jest jonami srebra. Wykazują one silne właściwości antybakteryjne. Dzięki temu, że włókno jest niesłychanie cienkie, może dotrzeć tam, gdzie nie uda się to szczoteczce. Stosując tę nić, możemy mieć pewność, że nawet najwęższe przestrzenie między zębami będą dokładnie oczyszczone. Zawarty w składzie olejek miętowy zwiększa właściwości antybakteryjne produktu i sprawia, że zęby są maksymalnie chronione przed bakteriami próchnicotwórczymi.

Kolejnym produktem godnym polecenia jest pianka SPLAT Express 2 w 1. To innowacyjny produkt służący do oczyszczania jamy ustnej w trakcie dnia. Potrzeba na to zaledwie kilkunastu sekund, więc doskonale sprawdzi się w podróży, podczas spotkań służbowych czy na uczelni. Dzięki zawartości innowacyjnego systemu LUCTATOL® jama ustna jest kompleksowo chroniona przed bakteriami, drobnoustrojami próchnicotwórczymi. Pianka zapewnia również świeży oddech na długi czas. Wystarczy przepłukać nią usta i po kilkunastu sekundach wypluć.

Jak widać, sposób higieny jamy ustnej znacząco ewoluował w ciągu ostatnich lat. Warto jednak podkreślić, że zmieniła się również nasza dieta i styl życia. Dlatego też, abyśmy mogli długo cieszyć się zdrowymi zębami, warto wdrożyć opisane wyżej zasady.

Tagged with: