Poziom wiedzy mężczyzn na temat antykoncepcji

Pre­zer­wa­ty­wy, ta­blet­ki dwu­skład­ni­ko­we, ka­len­da­rzyk – to tyl­ko nie­któ­re me­to­dy an­ty­kon­cep­cyj­ne. Jak powszechnie wiadomo niechciana ciąża może skutecznie skomplikować związek. Bardzo często słychać, że to kobiety powinny dbać o zabezpieczenie się, o czym uczy się je już od najmłodszych lat. Co natomiast o metodach antykoncepcji wiedzą panowie?

Co w antykoncepcji cenią panowie?

Panowie mają coraz większą świadomość na temat zabezpieczania się. Wciąż jednak badania wykazują, że nie jest to wystarczający poziom i wyraźnie widać braki wiedzy na ten temat. Mężczyźni doceniają antykoncepcję szczególnie hormonalną, ze względu na poprawę nastroju u pań, możliwość uprawiania seksu bez stresu związanego z wizją niechcianej ciąży i złagodzenie dolegliwości bólowych podczas miesiączki. 

Od czego zależy poziom wiedzy?


Seksuolodzy zwracają szczególną uwagę na fakt, że poziom wiedzy na temat zabezpieczania się jest znacznie wyższy u panów z większych miast i lepiej wykształconych. Wynika to z faktu, że w dużych miastach łatwiej o dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej. Kolejnym czynnikiem jest wiek. Im mężczyzna starszy, tym większa jest jego świadomość. Dodatkowo jeśli ma partnerkę i stałą relację następuje wzajemna edukacja na ten temat.

Gdzie widać braki w tym zakresie?Mężczyźni niestety często nie mają wiedzy na temat podstawowych pojęć. Nie wiedzą przykładowo ile trwa średnio cykl u kobiety, co może go zakłócić, mają też problemy ze wskazaniem, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Ciężko zatem wymagać od nich bardziej specjalistycznej wiedzy na temat antykoncepcji.

Szukasz pomocy? Tabletka dzień po – komfortowo i bez konieczności wychodzenia z domu, możesz uzyskać e-receptę na antykoncepcję awaryjną.


Co prawda orientują się oni, że prezerwatywy lub antykoncepcja hormonalna zapobiegają ciąży, jednak nie do końca mają świadomość jaki jest mechanizm ich działania. Prezerwatywy przykładowo mają dodatkowo bardzo ważną funkcję, jaką jest zmniejszenie ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową. 

Męska rola w antykoncepcjiNa szczęście coraz częściej panowie decydują się na antykoncepcję świadomie. Odwiedzają oni przykładowo ginekologa wraz z partnerką, gdzie wspólnie wybierają odpowiednie zabezpieczenie. Jeśli kobieta jest zdrowa, wówczas może to być antykoncepcja hormonalna. Są jednak przypadki, kiedy jest to niewskazane, często z powodu obciążenia różnymi chorobami. Wówczas zdarzają się przypadki, że to właśnie mężczyzna poddaje się wazektomii, czyli zabiegowi, podczas którego chirurg przecina i podwiązuje nasieniowody. Wciąż jest to jednak bardzo rzadka praktyka w Polsce.

Wiele pań ma za złe swoim partnerom, że rezygnują z prezerwatyw, tłumacząc to faktem, że według nich zabierają one przyjemności z seksu. W efekcie odpowiedzialność za antykoncepcję i jej ewentualne skutki uboczne spadają na kobiety. 

Zanim jednak podejmiecie się wyboru jakiegokolwiek rodzaju zabezpieczenia, powinniście brać pod uwagę przede wszystkim swoje plany prokreacyjne, stan Waszej relacji i tryb życia. Warto też pamiętać, że wszystkie środki służące zapobieganiu ciąży mogą mieć również skutki uboczne, których nie należy lekceważyć. Jeśli więc chcesz zacząć świadomie używać antykoncepcji należy udać się do lekarza, który pomoże dobrać Tobie i Twojemu partnerowi najlepszą dla Was metodę.

Opracowanie – Jutro Medical – przychodnia online nfz 

Tagged with: