Planujesz remont domku? Dowiedz się jakie są różnice między schodami

Niezbędnym elementem w każdym domu piętrowym są schody. Powinny one być zaprojektowane w taki sposób, aby nie zajmować zbyt wiele przestrzeni, a jednocześnie zapewnić możliwość wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się na piętro. Myślisz nad gruntownym remontem domu? Zapoznaj się z różnymi rodzajami schodów i sprawdź, które najlepiej sprawdzą się w Twoim budynku.

Najpopularniejsze rodzaje schodów

Zastanawiając się nad montażem nowych schodów w swoim domu, masz do wyboru cały wachlarz możliwości. Wybór schodów powinien być bardzo dokładnie przemyślany – to od niego zalety, czy okażą się wygodne w użytkowaniu i optymalnie dopasowane do przestrzeni domu. Istnieją różne sposoby klasyfikacji schodów. Dzieli się je ze względu na usytuowanie, przeznaczenie, ułożenie biegów, a także materiał, z jakiego zostały wykonane. Poniżej przestawiamy najbardziej popularne rodzaje schodów w zależności od tego, jaką posiadają formę biegów:

  • schody jednobiegowe, czyli inaczej proste,
  • schody dwubiegowe, posiadające kwadratowy lub prostokątny spocznik,
  • schody kręcone i spiralne,
  • schody łamane, których kształt przypomina literę „L”
  • schody wachlarzowe o konstrukcji wygiętej w łuk,
  • schody zabiegowe, składające się ze stopni prostych oraz stopni o różnej szerokości.

Jak wybrać odpowiednie schody do swojego domu?

To, jaki rodzaj schodów wybrać, jest uzależnione od projektu domu oraz przestrzeni, jaką dysponujemy. Dobrze zaplanowane schody pięknie wpisują się w charakter wnętrza i są wygodne w użytkowaniu. Jeśli dysponujesz dużą ilością przestrzeni w swoim domu, masz pełną swobodę w projektowaniu schodów i nie musisz się przejmować, ile miejsca one zajmą. W takim przypadku zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby wybrane przez Ciebie schody zapewniały wysoki komfort użytkowania i doskonale współgrały z wystrojem wnętrza.

Tam, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona, doskonale sprawdzają się schody zabiegowe. Można je dopasować do niemal każdego stylu wnętrza i co ważne, nie zajmują dużej powierzchni. Dzięki temu z łatwością zmieszczą się nawet w wąskim korytarzu czy w małym salonie, nie wpływając przy tym na funkcjonalność pomieszczenia. Jeśli potrzebujesz schodów, które pozwolą Ci zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni, a dodatkowo są stosunkowo łatwe i szybkie w montażu, doskonały wybór stanowią schody marynarskie, zwane również drabiniastymi. Dostępne są zarówno w wariancie prostym, jak i z zabiegiem. Ten rodzaj schodów został stworzony z myślą o wnętrzach, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni. Ich dodatkową zaletą jest ekonomiczność oraz szybkość montażu – nie wymagają skomplikowanych prac budowlanych ani użycia specjalistycznego sprzętu. 

Właściwy wybór schodów wewnętrznych warunkuje późniejszą wygodę użytkowania oraz estetykę wystroju. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze przemyśleć decyzję o wyborze schodów i zgrabnie dopasować je do stylu oraz metrażu pomieszczenia.

Tagged with: