Planujesz budowę domu parterowego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę szukając projektu!

Decyzja o budowie własnego domu to ważny moment w życiu każdej rodziny. Jest początkiem realizacji marzeń o komfortowej przestrzeni, idealnie dopasowanej do oczekiwań i potrzeb. Projekty domów parterowych niezmiennie cieszą się popularnością wśród Inwestorów, a wielu z pewnością zastanawia się, jak znaleźć ten najlepszy? Wybór idealnego projektu to zadanie, które wymaga analizy różnych czynników, dlatego w dalszej części artykułu przyjrzymy się aspektom, na które warto zwrócić uwagę. Zachęcamy do lektury!

Chociaż domy parterowe zwykle wymagają większej działki niż budynki z poddaszem lub piętrowe o podobnej powierzchni użytkowej, to liczba ich zwolenników ciągle rośnie. Niskie bryły zwracają uwagę harmonijną kompozycją z otoczeniem, a odpowiednio zaplanowany i staranie przemyślany układ na jednej kondygnacji spełnia oczekiwania wielu osób, oferując przestrzeń bez schodów, co jest szczególnie doceniane przez rodziny z małymi dziećmi oraz seniorów. Możliwość swobodnej aranżacji jednokondygnacyjnej przestrzeni bez skosów oraz bliskość ogrodu, który zazwyczaj jest dostępny z większości pomieszczeń, to kolejne atuty, które sprawiają, że projekty domów parterowych, niezmiennie cieszą się dużą popularnością.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu parterowego?

Jednym z najważniejszych zadań podczas planowania budowy domu, w tym domu parterowego, jest wybór odpowiedniego projektu. Ta decyzja ma kluczowy wpływ na sukces całej inwestycji oraz na przyszły komfort i satysfakcję mieszkańców, należy więc jasno określić kryteria wyboru i przeanalizować m.in. następujące aspekty:

  • wymagania wynikające z ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub w przypadku jego braku – decyzji o Warunkach Zabudowy (WZ),
  • wielkość działki oraz jej naturalne uwarunkowania,
  • liczbę osób, które będą mieszkać w domu – w tej kwestii warto zwrócić uwagę zarówno na bieżące i przyszłe potrzeby rodziny,
  • układ funkcjonalny, który powinien spełniać oczekiwania pod względem liczby pokoi, łazienek, dodatkowych pomieszczeń takich jak pralnia, garderoba, czy spiżarnia,
  • garaż – jego wielkość i lokalizacja w ramach bryły budynku.

Wybierając gotowy projekt, należy wrócić uwagę na jego zgodność pod względem wymogów MPZP lub WZ. Jednocześnie powinien on umożliwiać optymalne wykorzystanie naturalnych uwarunkowań działki i właściwą lokalizację względem stron świata, co ma znaczenie dla zapewnienia optymalnego naturalnego doświetlenia poszczególnych stref. Należy także pamiętać o konieczności zachowania wymaganych minimalnych odległości między domem a granicami działki.

Pracownia ARCHON+ oferuje bogatą kolekcję gotowych projektów, w tym projekty domów parterowych, które spełniają różnorodne kryteria wyboru i założenia przyszłych użytkowników. Z całą kolekcją można zapoznać się na stronie: archon.pl/projekty-domow-parterowych

Dostępne są w niej parterówki odpowiednie zarówno na przestronne działki, jak i projekty kompaktowych domów, które spełnią wymogi mniejszych lub wąskich parceli. Wszystkie wyróżniają się atrakcyjną architekturą i oferują przemyślane programy funkcjonalne.

Funkcjonalny układ pomieszczeń w domu parterowym

Dla komfortowego użytkowania domu parterowego, kluczowe znaczenie ma klarowne zdefiniowanie poszczególnych stref, a także lokalizacja pomieszczeń względem siebie. Popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowoczesnych domach, jest otwarty plan w części dziennej, który sprawia, że wnętrza wizualnie zyskują na przestronności, a połączeniu z dużymi przeszkleniami prezentują się wyjątkowo efektownie. Odpowiednie oddzielenie części dziennej od nocnej, zapewni mieszkańcom możliwość swobodnego, jednoczesnego użytkowania każdej z nich i zagwarantuje idealne warunki zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Decydując o liczbie pokoi, warto zastanowić się nad dodatkowym pokojem, który może pełnić funkcję sypialni gościnnej lub gabinetu do pracy. Niezależnie od wielkości domu parterowego, warto również uwzględnić w jego układzie funkcjonalnym pomieszczenia, takie jak spiżarnia, garderoba i pralnia, które znacząco ułatwiają przechowywanie i organizację przestrzeni oraz wpływają na komfort użytkowania.

Planując budowę parterówki, z pewnością warto rozważyć wybór projektu domu parterowego z poddaszem do adaptacji. Dysponując dokumentacją, która od początku uwzględnia dwa warianty użytkowania, Inwestor zyskuje możliwość przekształcenia w przyszłości strychu na cele mieszkalne bez konieczności zmian w konstrukcji budynku. Wybór takiego wariantu daje Inwestorowi możliwość łatwego dostosowania domu parterowego do rosnących potrzeb rodziny. Pracownia ARCHON+ oferuje różnorodną kolekcję takich wersji projektów parterowych.

Estetyka zewnętrzna i kompozycja strefy tarasowej

Wyjątkowym miejscem w każdym domu jest taras, dlatego warto na etapie wyboru projektu zwrócić uwagę na przewidziane w nim rozwiązania i możliwości aranżacyjne tej strefy, aby w przyszłości domownicy mogli spędzać czas na świeżym powietrzu w ulubiony sposób. Taras stanowi estetyczne dopełnienie bryły domu, jest jego ozdobą i harmonijnie łączy wnętrze z ogrodem. W domach parterowych taras może być dostępny zarówno z części dziennej, jak i nocnej, co dla wielu rodzin jest dużym atutem, pozwalającym stworzyć rozległą strefę relaksu na świeżym powietrzu. Wśród gotowych projektów domów parterowych ARCHON+ Inwestorzy mają rozmaite opcje do wyboru. Dla rodzin ceniących wypoczynek w otoczeniu zieleni, doskonałym rozwiązaniem może być zadaszony taras, umożliwiający komfortowe korzystanie z tej przestrzeni. Zadaszenie tarasu w domu parterowym może tworzyć dodatkowy trakt dachu, funkcjonalny podcień, czy wydłużony okap. Efektownie prezentują się domy z tarasami w podcieniu, które można atrakcyjnie zaakcentować poprzez zastosowanie różnych kolorów tynków lub strukturalnych okładzin. Interesujące możliwości oferują projekty, w których podcień tarasu łączy się z pergolą wysuniętą poza kontury budynku. Dla wielu inwestorów atrakcyjne są również projekty z dodatkowym traktem dachu nad tarasem. Taka strefa tarasowa doskonale nadaje się na zewnętrzną jadalnię, świetnie sprawdzi się także jako letni salon z wygodnym zestawem mebli wypoczynkowych.

Poszukujesz idealnego projektu domu parterowego? Koniecznie odwiedź stronę archon.pl

Tagged with: