Kolka niemowlęca jest częstym schorzeniem, definiowanym jako napad nieukojonego płaczu występującego z nieznanej przyczyny u dzieci, u których nie stwierdza się żadnych innych dolegliwości. Kolka dotyka od 10% do 40% niemowląt i jest jednym z najczęstszych objawów rozpoznawanych przez lekarzy pediatrów we wczesnym okresie życia dziecka. Ustępuje samoistnie po pierwszych trzech do pięciu miesięcy życia.
Jak rozpoznać kolkę?
Kolka niemowlęca charakteryzuje się nagłym wystąpieniem płaczu u dziecka, które staje się niespokojne i bardzo drażliwe na bodźce z otaczającego go środowiska (np. światło, głośne dźwięki). Maluszek podkurcza nóżki, wierci się, a brzuszek staje się napięty i twardy. Objawy te mają duże natężenie i często zdarza się, że mimo podejmowanych prób, rodzice mają spory problem z uspokojeniem niemowlęcia.
Co robić, gdy pojawi się kolka?
Metod postępowania z maluchem dotkniętym kolką jest kilka, dlatego warto wprowadzać je stopniowo i łączyć ze sobą, bacznie obserwując wpływ na zachowanie dziecka.
- Zachowaj spokój
Niedoświadczeni rodzice mogą stać przed niemałym wyzwaniem, kiedy u ich dziecka po raz pierwszy wystąpi kolka. Nic w tym dziwnego, dlatego w takiej sytuacji często są poddenerwowani i usilnie starają się uspokoić intensywnie płaczące maleństwo. Niestety, nie wpływa to dobrze na samopoczucie dziecka, które wyczuwa niepokój i niepewność rodziców. Dlatego bardzo ważne jest, aby w tych trudnych chwilach rodzice zadbali o spokojną i wyciszającą atmosferę, która pozwoli maleństwu odprężyć się, zrelaksować i uspokoić emocje.
- Ogranicz drażniące bodźce
Kiedy dziecko cierpi na kolkę, jest bardzo wyczulone na wszelkie zmiany i bodźce płynące z otaczającego go środowiska. Dlatego szczególnie wtedy ważne jest, aby ograniczyć m.in. głośną muzykę, intensywne oświetlenie, zbyt wysoką albo zbyt niską temperaturę otoczenia czy intensywne zapachy. Dzięki temu łatwiej będzie uspokoić i tak już rozdrażnione maleństwo, o które w tym czasie trzeba się szczególnie zatroszczyć.
- Masaż brzuszka i ciepłe okłady
Jednym ze sposobów na radzenie sobie z kolką u niemowlaka może być zastosowanie pewnych manualnych czynności, które złagodzą napięcie brzuszka i wspomogą jego pracę. Jednym z nich jest masaż antykolkowy, który działa na malucha kojąco, reguluje oddychanie i krążenie, wspomaga procesy trawienne oraz ułatwia zasypianie. Oprócz tego można zastosować ciepłe okłady (np. z wykorzystaniem ciepłej pieluszki), które będą świetnym uzupełnieniem masażu.
- Zastosuj sprawdzone leki
Oprócz wymienionych wyżej metod można sięgnąć również po odpowiednie leki, które stosowane są w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów, takich jak np. kolka niemowlęca. Dla maluszków wygodną formą podania preparatu będą krople, zwłaszcza o przyjemnym, bananowym smaku, tak jak w przypadku leku Espumisan. Jego substancją czynną jest symetykon, który skutecznie likwiduje kolki niemowlęce, rozbijając i rozpraszając gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym, w ten sposób zmniejszając uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej.