Żadna z nas nie ma wątpliwości, że pielęgnacja skóry jest kluczowa, jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowego oraz promiennego wyglądu. Jak jednak powinna ona przebiegać? Na co szczególnie zwracać uwagę? Po które kosmetyki sięgać? Wszystkie odpowiedzi, a nawet jeszcze więcej znajdziesz w poniższym artykule. Wyjaśniamy poszczególne etapy prawidłowej pielęgnacji. Sprawdź!
Krok 1: dwuetapowy demakijaż twarzy
Najważniejszym etapem codziennej pielęgnacji skóry jest staranne i dokładne oczyszczenie jej z resztek makijażu oraz wszelkich zanieczyszczeń, jakie nagromadziły się w ciągu całego dnia. Jeśli nie przyłożymy się do tego, wówczas wszystkie następne kroki nie będą miały sensu. Nawet najlepsze kosmetyki ze świetnymi składnikami aktywnymi nie mają szansy zadziałać, jeśli skóra nie będzie oczyszczona. To jeszcze nie wszystko – jeśli nie zmywamy dokładnie makijażu, na to kładziemy kosmetyki pielęgnacyjne, rano znowu makijaż i tak w kółko, szybko nabawimy się zaskórników oraz niedoskonałości, a skóra zszarzeje i straci swój blask.
O ile rano wystarczy nam produkt na bazie wody, a tylko już wieczorem zalecane jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Co kryje się pod tym pojęciem? Otóż chodzi o to, by najpierw zastosować produkt, którego bazą jest olejek, a następnie produkt wodny. Dużą popularnością cieszą się płyny micelarne, które nie tylko świetnie pozbywają się resztek kosmetyków kolorowych, ale też pielęgnują skórę. Płyny micelarne nadają się do każdego typu cery, również do cery wrażliwej, suchej czy trądzikowej. W atrakcyjnych cenach znajdziesz je tutaj: https://a-manada.pl/plyny-wody-micelarne.
Krok 2: złuszczanie martwego naskórka
Po oczyszczeniu skóry raz w tygodniu powinnyśmy wykonywać peeling twarzy. Dzięki temu usuniemy martwe komórki, oczyścimy pory, a skóra będzie gładka i przyjemna w dotyku. To też świetny kosmetyk do walki z przebarwieniami oraz nierównym kolorytem twarzy.
Do wyboru mamy trzy rodzaje peelingów: enzymatyczne (bez żadnych drobinek, idealne do cery problematycznej i wymagającej), drobnoziarniste oraz gruboziarniste. Dopasuj rodzaj do swoich preferencji oraz do kondycji skóry. Przykładowo jeśli mamy dużo niedoskonałości, to tarcie ich drobinkami mogłoby spowodować rozniesienie bakterii po całej twarzy i w konsekwencji więcej stanów zapalnych.
Krok 3: tonizowanie skóry
W następnej kolejności – ale już każdego dnia – tonizujemy skórę. To ważne, by przywrócić ją do stanu równowagi i zapewnić odpowiednie pH. Toniki są dostępne w formie wygodnego atomizera lub w formie płynnej, gdzie wylewamy odrobinę na wacik i przecieramy lekko twarz.
Warto przy okazji obalić mit, jakoby tonik musiałby być mocno ściągający. Azjatki, na których wiele kobiet wzoruje się, jeśli chodzi o oczyszczanie i pielęgnację twarzy, używa toników nawilżających. Poszukajmy zatem takiego, a z pewnością przyniesie to wiele pożytku.
Krok 4: silnie skoncentrowane serum
Przyszedł czas na kosmetyki o mocnym działaniu. Chodzi oczywiście o skoncentrowane serum, które w swojej małej buteleczce zawiera mnóstwo składników aktywnych. To, jakie w nich się tam znajdą, zależy od tego, czy serum ma być nawilżające, czy odżywiające, a może przeciwzmarszczkowe. W każdym przypadku skład będzie się nieco różnił. Jako że serum działa zdecydowanie mocniej od kremu, to właśnie je nakładamy w pierwszej kolejności – regularnie, każdego wieczora.
Krok 5: krem dopasowany do rodzaju cery i jej potrzeb
Następnym etapem pielęgnacji jest aplikacja kremu dopasowanego do potrzeb naszej cery, a raczej kremów – jednego pod oczy, drugiego na całą twarz. I tak krem pod oczy powinien mieć lekką konsystencję i działanie nawilżające albo rozświetlające. Jeśli zaś mamy problemu z opuchlizną, to idealny będzie krem pod oczy typu roller, o działaniu chłodzącym.
Natomiast jeśli chodzi o twarz, to tutaj gama produktów jest naprawdę szeroka: nawilżające, odżywcze, rozświetlające, matujące, przeciwzmarszczkowe, do cery naczynkowej, trądzikowej, dojrzałej. Zwróć uwagę, by rano miał on lżejszą konsystencję, tak by nie rolował się pod makijażem, wieczorem zaś możesz pozwolić sobie na gęstszy i tłustszy kosmetyk.
Krok 6: filtr przeciwsłoneczny
Ostatnim już krokiem w pielęgnacji jest ochrona przeciwsłoneczna, którą wbrew pozorom stosujemy nie tylko latem czy podczas urlopu, ale przez cały rok. Tylko wtedy mamy pewność, że skóra nie jest narażona na przebarwienia, poparzenia czy wysuszenie albo fotostarzenie. Najlepiej wybierajmy kosmetyki z SPF 50 lub SPF 30, bo dają one najlepsze zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. Niektóre kremy pielęgnacyjne, kremy koloryzujące oraz podkłady mają od razu filtr w składzie. Wtedy już nie musisz nakładać oddzielnego produktu.
Podsumowując, tylko sześć, a może i aż sześć kroków dzieli Cię od pięknego wyglądu skóry. Zadbaj o to, bo zdrowa skóra prezentuje się promiennie, jest pełna blasku, napięta i świeża. Wykorzystaj nasze wskazówki!