Olejek rycynowy na rzęsy – czy to działa?

Olejek rycynowy stosowany jest na rzęsy od lat — wiele osób wierzy, że przyspiesza on ich wzrost, pogrubia je oraz przyciemnia. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Specjaliści twierdzą, że może nawet dać przeciwny efekt. Czy to możliwe?

Olejek rycynowy na rzęsy

Olejek rycynowy, czyli łaciński ricinus communis, to inaczej rącznik pospolity. Nasiona tej rośliny wykorzystywane są do produkcji olejku, który znany jest od tysięcy lat. Jest również składnikiem wielu kosmetyków. Ponieważ wykazuje pozytywne właściwości: antybakteryjne, zmiękczające oraz wygładzające. Kobiety, które używają go regularnie, obserwują również wzrost elastyczności skóry. Tym, co poddawane jest jednak w wątpliwość, to wpływ olejku na przyspieszanie porostu rzęs oraz brwi.

Olejek rycynowy na rzęsy — efekty

W Internecie można znaleźć zdjęcia, na których kurtyna rzęs zastąpiła dotychczasowe, rzadkie włoski — oczywiście dzięki olejkowi. Użytkowniczki olejku rycynowego twierdzą, że regularna kuracja — czyli nakładanie go co wieczór, codziennie — przynosi efekty już po dwóch tygodniach. Rzęsy mają być odżywione, wizualnie grubsze oraz dłuższe. Co więcej, wyrastać mają również nowe włoski, które z biegiem czasu zwiększają gęstość naszych rzęs.

Producenci olejku rycynowego twierdzą, że wnika on głęboko w cebulki, hamuje proces wypadania i generuje wzrost włosów. Na opakowaniu można jednak znaleźć opis (zwykle małym druczkiem), że na ten proces wpływ mogą mieć również inne czynniki, takie jak dieta, pielęgnacja, ochrona przeciwsłoneczna i przyjmowane używki. Twierdzą również, że niezbędny jest również zdrowy tryb życia. Zatem jak widać, nie sam olejek jest magiczny, lecz samo zdrowie i dbałość o kondycję organizmu.

Olejek rycynowy na rzęsy. Co na to specjaliści?

Specjaliści twierdzą, że olejek rycynowy wcale nie przyspiesza wzrostu rzęs, a jego stosowanie może przynieść wręcz odwrotny skutek. Dr Doris Day, dermatolog z Nowego Jorku twierdzi, że:

Nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających skuteczność olejku rycynowego w przyspieszaniu wzrostu włosa. Co więcej, ma on działanie okluzyjne i może wręcz prowadzić do utraty włosów. Masowanie okolic rzęs czy brwi olejkiem rycynowym może spowodować zablokowanie mieszków włosowych i dać efekt przeciwny do zamierzonego.

Olejek rycynowy na rzęsy — efekty uboczne

Olejek rycynowy zawiera korzystne kwasy tłuszczowe, które pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych i poprawiają krążenie, co może wpłynąć pozytywnie na tempo wzrostu włosków. Niestety ryzyko podrażnień jest bardzo wysokie, szczególnie jeśli olejek dostanie się do oka. Ponadto olejek rycynowy ma właściwości przyciemniające. Dlatego, jeśli jesteś blondynką i mimo wszystko chcesz zdecydować się na aplikowanie olejku na swoje rzęsy, powinnaś przygotować się na to, że twoje włoski staną się ciemniejsze.

Olejek rycynowy na rzęsy — jak nakładać?

Olejek rycynowy na rzęsy i brwi, wzmocnienie rzęs i brwi – jak nakładać? -  YouTube
Olejek rycynowy na rzęsy

Oczywiście, mimo tego, co mówią specjaliści, u niektórych olejek rycynowy działa. Jeśli chcesz zatem przekonać się o jego działaniu na własnej skórze, zrób to z głową. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób nakładać olejek na rzęsy.

Olejek rycynowy nałóż na oczyszczone rzęsy, najlepiej po dokładnym demakijażu oraz umyciu twarzy. Idealnie sprawdzi się do tego mały pędzelek lub zwyczajny patyczek do uszu. Olejek aplikuj na noc na całą linię rzęs oraz na całej ich długości. Jeśli chcesz spróbować przygody z olejkiem rycynowym także na brwiach — czynność wykonuj analogicznie. Rano zmyj resztki olejku przy porannej pielęgnacji i odświeżaniu skóry twarzy.

Olejek rycynowy i rzęsy — stosować czy nie?

Wybór należy do Ciebie, jednak pamiętaj, aby zachować ostrożność i uważać, żeby produkt przypadkiem nie dostał się do oka. Jeżeli u Ciebie olejek rycynowy działa i nie szkodzi, nie musisz z niego rezygnować. Jeżeli jednak przy jego stosowaniu pojawiają się u Ciebie skutki uboczne albo nie widzisz efektów, może lepiej go odstaw.