Od kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku przodem do kierunku jazdy?

Polskie prawo jasno określa, że dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy tylko w pierwszym foteliku przystosowanym do wagi max 13 kilogramów. Jednak dzieci potrafią osiągnąć taką wagę jeszcze przed ukończeniem pierwszych urodzin.

Polskie prawo jasno określa, że dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy tylko w pierwszym foteliku przystosowanym do wagi max 13 kilogramów. Jednak dzieci potrafią osiągnąć taką wagę jeszcze przed ukończeniem pierwszych urodzin.

Od kiedy fotelik przodem do kierunku jazdy?

Wielu rodziców w momencie zmiany fotelika zastanawia się czy to już czas na fotelik przodem do kierunku jazdy. Według najlepszej wiedzy producentów fotelików uzyskanej dzięki testom zderzeniowym i wielu badaniom najlepiej, by dziecko jeździło w foteliku tyłem do kierunku jazdy do ukończenia czwartego roku życia. Tyłem najlepiej jeździć tak długo jak się da.

Jeśli dziecko wyrosło z pierwszego fotelika, które służy także za nosidełko lepiej wybrać bardziej siedzący model tyłem do kierunku jazdy. Jeśli dziecko jest starsze i bardzo awanturuje się podczas jazdy tyłem można kupić fotelik, który wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Fotelik posiadający bazę ma możliwość jazdy przodem i tyłem do kierunku jazdy.

Zalety fotelika obrotowego

Starsze dziecko chce aktywnie uczestniczyć w rozmowach i zabawach w aucie. Dzięki jeździe przodem ma taką możliwość jednak, jeśli podróż jest długa, a dziecko zapewne za chwilę zaśnie lepiej ustawić fotelik tyłem do kierunku jazdy. Zwiększy to bezpieczeństwo szczególnie na drogach szybkiego ruchu.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, fotelik obrotowy jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które źle znoszą podróże oraz dla rodziców, którzy planują wycieczki bardzo często.

Fotelik obrotowy ma wielką zaletę, łatwiej jest zapiąć w nim pasy dziecku. Rodzic nie musi gimnastykować się w środku auta, by zapiać pasy, wystarczy przekręcić fotelik przodem do drzwi.

Jak wybrać fotelik przodem do kierunku jazdy?

Najlepszym wyborem jest fotelik obrotowy, chyba że dziecko jest już starsze i jego nogi zupełnie nie mieszczą się z przodu nawet siedząc na kokardkę.

Foteliki przodem do kierunku jazdy mogą mieć dwa rodzaje zapięcia. Pierwsze z nich jest przeznaczone dla najstarszych dziecięcych podróżników i jest to fotelik przypinany oryginalnymi samochodowymi pasami, gdzie dziecko może samo się zapiąć lub odpiąć za każdym razem.

Trochę młodsi podróżnicy powinni mieć jednak pięcio lub chociaż trzypunktowe pasy które są elementem fotelika. Zwykłe samochodowe pasy przytrzymują tylko tylną część fotelika, a nie dziecko.

Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wagę dziecka, jest to kluczowy element wyboru fotelika. Każdy fotelik jest zaprojektowany tak, by dbać o bezpieczeństwo najmłodszych, jednak by naprawdę spełniał swoją funkcję należy z niego dobrze korzystać.

Kiedy kupić fotelik przodem do kierunku jazdy?

Zmiana fotelika to niezwykle ważna decyzja, wybierając nowy sprzęt należy zastanowić się i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Jeśli chodzi o wybór fotelika przodem do kierunku jazdy najlepiej działać zgodnie z maksymą „im później tym lepiej”, a to za sprawą bezpieczeństwa małych podróżników.

Dzieci starsze ze względu na swoją anatomię mogą podróżować przodem i są bezpieczne, małe dzieci w ten sposób siedząc w foteliku mogą doznać urazu szyi podczas kolizji samochodowej.

Dlatego warto zainwestować w fotelik, który posłuży długo, nawet jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe do jazdy przodem. Rodzajem takiego fotelika jest typ obrotowy, który ma możliwość jazdy przodem i tyłem. Dziecko na początku powinno jeździć tyłem, a taki fotelik ułatwia zapinanie pasów. Gdy dzieciom podrośnie i fotelik nadal będzie odpowiedni do jego wagi można fotelik obrócić przodem do kierunku jazdy.

Źródło: https://www.besafe.com.pl

Tagged with: