Praca z domu staje się coraz popularniejsza. Ostatnie dwa lata uświadomiły wszystkim, jak wiele zadań można wykonywać bez osobistego pojawiania się w pracy. Taki model zatrudnienia ma wiele zalet, jednak są osoby, które nie potrafią z pełnym zaangażowaniem wykonywać pracy zdalnie. Co zrobić, jeśli mamy problem z organizacją swoich obowiązków?
Opinie dotyczące home office są bardzo podzielone. Wiele z nich podkreśla wygodę takiej pracy, oszczędność czasu i pieniędzy związanych z dojazdem. Niektórym domowa atmosfera i poczucie bezpieczeństwa pomaga w skupieniu i zmniejsza stres. Są też głosy twierdzące, że jest to model pracy, który na dłuższą metę bywa nieznośny. Brakuje w nim bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami oraz jasnego rozgraniczenia między pracą a życiem prywatnym. Jednak niektóre problemy z pracą zdalną da się rozwiązać. Jak to zrobić?
Organizacja czasu
Niezależnie od tego, czy praca wymaga wykonania jej o określonej porze, czy jest przydzielana raczej w systemie zadaniowym, należy wyznaczyć sobie konkretne godziny na obowiązki. Przestrzeganie takiego harmonogramu pozwoli uniknąć wrażenia zlewania się pracy z życiem prywatnym. W rozplanowaniu obowiązków i innych zadań do wykonania pomóc mogą np. notesy i kalendarze służące do zapisywania ważnych notatek. Aby dotrzymywać wszystkich terminów, warto je mieć wciąż przed oczami. Praca w domu sprawia, że ulegamy pokusie wykonywania domowych obowiązków – w przerwie można przecież nastawić pranie czy przygotować obiad. Choć niektórzy z powodzeniem łączą te aktywności, to w większości przypadków będzie to powodowało raczej spadek koncentracji i wydłużenie czasu potrzebnego na wykonanie powierzonych zadań. Warto tę kwestię przedyskutować z pozostałymi domownikami i odpowiednio zaplanować prace domowe.
Osobna przestrzeń
Współczesne mieszkania są zwykle niewielkie, jednak nawet w kawalerce można wygospodarować nieco miejsca na stanowisko pracy. Dużym błędem jest rozkładanie się z laptopem na łóżku czy kanapie. W ten sposób zacierają się granice między pracą a odpoczynkiem. Sprzyja to także prokrastynacji i spędzaniu czasu np. na portalach społecznościowych. Ściśle wydzielona i wyraźnie odgraniczona strefa pracy pomaga skupić się na wykonywaniu zadań, ułatwia także relaks w czasie wolnym. Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnego, zamykanego pokoju. Taka przestrzeń pomoże oddzielić się od domowego zgiełku i hałasu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, miejsce do pracy można zaaranżować w sypialni lub salonie. Oddzielenie go od reszty pokoju uzyskamy np. przy pomocy składanego parawanu czy rolety. Takie rozwiązanie może być nie tylko wygodne, ale także bardzo ciekawe wizualnie.
Wygoda i ergonomia
Praca w domu najczęściej wymaga spędzania długich godzin przed ekranem komputera. Wiele osób wykonuje swoje obowiązki, siedząc na kanapie, czy krześle przyniesionym z jadalni. Taka pozycja może być przyczyną problemów z kręgosłupem i wad postawy. Dlatego, nawet jeśli pracujemy z domu, warto zainwestować w odpowiedni fotel i biurko.