Nowotwór – jak walczyć z nim dietą

Nowotwór to groźna choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci. Wszystko zależy od jej przebiegu, który może być łagodny lub złośliwy, a także od wczesnej diagnozy. Chorzy powinni przede wszystkim skupić się na odpowiedniej diecie. Z jej pomocą można walczyć z rakiem i wspierać swój szybki powrót do zdrowia. Dieta przy chorobie nowotworowej powinna być wysokokaloryczna i musi zawierać te składniki, które są niezbędne do jej likwidacji. Tuż obok leczenia farmakologicznego, prawidłowe odżywianie się jest standardem postępowania.

Czy dieta przyczynia się do rozwoju raka?

Uznaje się, że jednym z największych czynników ryzyka rozwoju choroby nowotworowej jest nadmiar wolnych rodników tlenowych w organizmie. Powodują one stres oksydacyjny, który przyczynia się do mutacji poszczególnych genów czy kancerogenezy. Wolne rodniki tworzą się m.in. wskutek nadmiernego promieniowania słonecznego, stresu, braku odpowiedniej ilości snu czy właśnie niezdrowej diety. Uważa się, że reaktywne formy tlenu krążące po organizmie powodują rozwój tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym również nowotworów. Można zatem powiedzieć, że nieodpowiednia dieta w pewnym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania, natomiast przy występującej już chorobie nowotworowej – zaostrza jej przebieg.

Jaka dieta przy nowotworach?

Na diecie przy chorobach nowotworowych bardzo ważna jest odpowiednia podaż świeżych warzyw i owoców, nawet do 5 porcji dziennie. Dobrze, aby towarzyszyły każdemu posiłkowi w ciągu dnia. Zimą, jeśli nie ma możliwości spożywania produktów sezonowych warto sięgać po te mrożone lub przetwory, ponieważ zawierają one dużą ilość wartości odżywczych. Osoba chora na nowotwór potrzebuje nawet 2 razy więcej białka niż osoba zdrowa. Warto zadbać o spożywanie białka pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jest znacznie lepiej przyswajalne przez organizm. Dobrze sprawdzi się spożycie roślin strączkowych, jaj oraz ryb, będących jednocześnie źródłem NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). 30-50% energii dziennej dostarczanej wraz z dietą powinno pochodzić z węglowodanów i tyle samo z tłuszczy. Kolejnymi ważnymi zaleceniami są:

  • picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie,
  • zamiana niezdrowych przekąsek na pestki, nasiona i suszone owoce,
  • unikanie soli i doprawianie potraw ziołami czy innymi przyprawami,
  • preferowanie posiłków lekkostrawnych,
  • regularne uzupełnianie niedoborów wapnia, czyli spożywanie mleka, jogurtów naturalnych, kefiru czy maślanek (dodatkowo są one źródłem cennych probiotyków).

Konieczne jest unikanie produktów spożywczych zaliczanych do grona niezdrowych, które przyczyniają się do produkcji wolnych rodników tlenowych. Są to fast-foody, smażone i tłuste dania, słodycze, alkohol czy surowe jaja i ryby. Wszelka przetworzona żywność, zawierająca w składzie dużą liczbę sztucznych dodatków, wpłynie na zaostrzenie choroby nowotworowej. Przy chemioterapii i radioterapii pilnowanie zbilansowanej i pełnowartościowej diety jest trudne, gdyż jednym ze skutków ubocznych leczenia jest brak apetytu i mdłości. Wówczas warto sięgać po naturalne suplementy diety, np. https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/supportan-drink/. Drink ten jest wysokokaloryczny i zawiera niezbędne do walki z chorobą składniki odżywcze. Dobór odpowiedniej diety zależy od rodzaju nowotworu. Rak gardła, przełyku i innych części układu pokarmowego będzie wymagać zmodyfikowanej diety, opierającej się na potrawach łatwych do przełknięcia. Dobrze sprawdzą się zupy kremy, jogurty, koktajle i musy. Wspomniany drink nada się jednak dla chorych bez względu na rodzaj nowotworu.

Tagged with: