Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, z którą zmaga się wielu coraz młodszych ludzi na całym świecie. Alkohol jest substancją, która negatywnie wpływa na organizm człowieka i w oka mgnieniu pozwala na nałogowe przyzwyczajenie się do jej spożywania. Niestety proces leczenia jest dość długi i wymaga dużo cierpliwości oraz dyscypliny od osoby leczącej się. Szczególnie na początku uczęszczania na terapię odwykową wiele osób skarży się na trudności w samodzielnym poradzeniu sobie z fizycznymi odczuciami spowodowanymi odstawieniem szkodliwej substancji. Jednym z bezinwazyjnych i skutecznych rozwiązań może okazać się wszywka alkoholowa esperal.
Wszywki alkoholowe jako rodzaj wsparcia terapii odwykowej
Fundamentem procesu leczenia uzależnienia od alkoholu jest przede wszystkim terapia odwykowa w formie grupowych lub indywidualnych spotkań z psychoterapeutą. Dzięki regularnemu uczestnictwu w sesjach możliwe jest znalezienie głębszego źródła problemu, często ukrytego w podświadomości. Terapia pozwala na długotrwałe wypracowanie nowych nawyków i spojrzenie na świat z nowej świadomej perspektywy.
Niestety na początku uczęszczania na terapię osoby uzależnione często skarżą się na zespół abstynencyjny i związane z nim odczucia fizyczne, które potrafią uporczywie trwać przez dłuższy czas. Wtedy też częstym rozwiązaniem okazują się tabletki łagodzące skutki odstawienia alkoholu, które dość często mogą prowadzić do pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych w organizmie człowieka. Część z takich preparatów może nawet prowadzić do kolejnego uzależnienia od substancji w nich zawartych.
Jednym z bezpiecznych i skutecznych rozwiązań mogą być właśnie wszywki alkoholowe. Esperal w formie niewielkiej tabletki umieszczany jest pod skórą pacjenta, zazwyczaj w okolicach pośladków lub łopatek, gdzie sukcesywnie przez okres około 10 miesięcy uwalnia się do krwiobiegu, tworząc ochronę przed alkoholem.
Wszywka Łódź pozostaje niewyczuwalna tak długo jak osoba uzależniona nie sięgnie ponownie po alkohol. Wtedy też, praktycznie od razu, występują nieprzyjemne objawy zdrowotne, które mogą utrzymywać się nawet przez kolejne 10 miesięcy. Do wspomnianych najczęściej zalicza się: duszności, kołatania serca, wzrost ciśnienia, ból brzucha, wymioty czy stany lękowe. W przypadkach, kiedy ilość zażytego alkoholu jest naprawdę duża, u osoby uzależnionej może dojść nawet do śmierci z tytułu przedawkowania.
Warto być świadomym, że reakcja antyalkoholową, w którą wchodzi substancja zawarta we wszywce (disulfiram) z alkoholem obecnym w organizmie, pojawia się nie tylko w momencie napicia się wódki czy wina, lecz także w przypadku spożycia produktów, w których składzie alkohol występuje nawet w małej ilości. Przykładami takich produktów mogą być płyny do płukania ust na bazie alkoholu, syropy na kaszel, cukierki z alkoholem czy ciasta na bazie ponczu.
Zaszycie alkoholowe – dla kogo jest najlepszą opcją?
Zaszycie alkoholowe polecane jest w szczególności osobom, które borykają się z trudnościami w otrzymaniu długotrwałej trzeźwości. Dzięki wszyciu esperalu otrzymują one potrzebne wsparcie, które pozwala na przyzwyczajenie się do życia w abstynencji i wytworzenie negatywnych skojarzeń z alkoholem.
Wszywki alkoholowe nie wywołują skutków ubocznych i nie wpływają na codzienne odczucia osoby zaszytej. Są więc dobrym rozwiązaniem również dla osób, które są na zaawansowanym poziomie leczenia i potrafią zachować trzeźwość przez dłuższy czas. Dla takich pacjentów będą one świetnym sposobem profilaktycznego działania, które na wszelki wypadek wytwarza ochronę w organizmie człowieka.
Wszycie esperalu, czy jest bezpieczne?
Zabieg zaszycia alkoholowego jest w pełni bezpiecznym procesem, który wykonywany jest przez wykwalifikowanych specjalistów w renomowanych placówkach medycznych. Sam zabieg trwa około 30 minut i przeprowadzamy jest w ramach miejscowego znieczulenia, które pozwala na pozostanie pacjenta świadomym przez cały czas. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby zainteresowane wszyciem mogą być spokojne o swoje odczucia i komfort w trakcie nacięcia.
Wielu specjalistów potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo, które związane jest z wszywkami alkoholowymi. Pozwalają one na wypracowanie zdrowych nawyków bez ingerencji w inne sfery organizmu, co daje im przewagę nad innymi formami wsparcia procesu leczenia uzależnienia od alkoholu.
Warto jednak pamiętać, że wszycie esperalu nie jest samodzielną formą leczenia alkoholizmu i powinno być traktowane jako uzupełnienie i wsparcie dla regularnej terapii odwykowej.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania zaszycia alkoholowego?
Esperal w formie niewielkiej wszywki alkoholowej jest środkiem medycznym, który jak każdy inny posiada możliwe przeciwwskazania do stosowania. Do czynników, które mogą zdecydować o dyskwalifikacji osoby zainteresowanej wszyciem z zabiegu, należą przede wszystkim: uczulenia na substancje aktywne w tabletce antyalkoholowej, ciąża lub karmienie piersią, występowanie chorób przewlekłych, niewydolność oddechowa bądź krążeniowa, niedokrwistość, nadciśnienie, cukrzyca, padaczka, choroby nerek czy chociażby niedoczynność tarczycy.
Ponadto, w momencie, gdy osoba zainteresowana zaszyciem alkoholowym nie dostosuje się do wymogu zachowania trzeźwości przynajmniej przez 24 godziny przed planowanym zabiegiem, wtedy też lekarz specjalista będzie zmuszony odmówić przeprowadzenia wszycia i ewentualnie przełożyć datę zabiegu na inną.
Czy wszywki alkoholowe są kosztownym rozwiązaniem? Czy można liczyć na dofinansowanie do zabiegu?
Wszycie esperalu jest rozwiązaniem dobrowolnym, które nie jest niezbędne w procesie leczenia uzależnienia. Choć znacząco wpływa na komfort i szanse na powrót do świadomego życia bez alkoholu, nie jest ono refundowane w żadnym stopniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Oznacza to, że całość kosztów pokrywa w pełni osoba zainteresowana skorzystaniem z takiej formy wsparcia.
Średni koszt związany z zabiegiem zaszycia alkoholowego to wydatek rzędu kilkuset złotych. Cena końcowa uzależniona jest od różnych czynników. Między innymi może na nią wpłynąć lokalizacja gabinetu chirurgicznego, jak i jego polityka wewnętrzna. Przede wszystkim jednak na wysokość opłaty wpływa możliwość wyboru dodatkowych opcji, które zwiększają komfort w trakcie i po zabiegu. Są to na przykład: wybór rodzaju szwów, dawka użytego leku do zaszycia czy użycie z dodatkowego antybiotyku w zastrzyku.
Każdorazowo jednak, niezależnie od wyboru opcji udogodnień, w cenę wliczone są: użyty lek do zaszycia, wybrany rodzaj szwów, opieka i doradztwo medyczne podczas całego procesu zaszycia alkoholowego oraz oficjalne zaświadczenie, które potwierdza udział w zabiegu.
Jeśli wciąż potrzebujesz odpowiedzi na pytania pojawiające się w Twojej głowie, nie czekaj, tylko zgłoś się bezpośrednio do najbliższego gabinetu w Twojej okolicy. Pracujący na miejscu lekarze z chęcią udzielą wszelkich odpowiedzi i rozwieją wątpliwości. Możesz liczyć na dyskrecję i profesjonalną atmosferę pełną szacunku.