Czy istnieje sposób na szybkie pozbycie się przeziębienia, a co za tym idzie również kataru, który jest chyba jednym z najbardziej uciążliwych objawów? Odpowiedź jest bardzo prosta i dla wielu osób może być zaskoczeniem. Mowa tutaj oczywiście o nebulizacji, czyli skutecznej metodzie leczenia chorób układu dolnych i górnych dróg oddechowych.
Co takiego daje ta cała nebulizacja, że jest coraz częściej wybierana, zwłaszcza przez rodziców? Przede wszystkim jest to zabieg nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny i bezbolesny, dzięki czemu może być stosowany już u dzieci w wieku niemowlęcym. Podawanie leku tą metodą nie obciąża żołądka, jak to zwykle bywa w przypadku innych leków, np. tabletek, a sam zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania – wystarczy, że pacjent będzie spokojnie i swobodnie oddychał, czy to przez maseczkę, czy to przez ustnik.
Do przeprowadzenia nebulizacji na najmłodszych zaleca się korzystanie z maseczki, a dla starszych dzieci i dorosłych z ustnika. Dobrze dopasowana maseczka zapobiegnie wydostawaniu się leku na zewnątrz. Lek w postaci aerozolu trafia bezpośrednio do zmienionych chorobowo miejsc i natychmiastowo przynosi ulgę choremu.
Rodzaje nebulizatorów – objaśnienie
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nebulizatorów. Tutaj należy pamiętać o tym, że nebulizator to nie to samo co jego kolega inhalator, którego użycie wymaga dobrej koordynacji oddechowej. Wyróżnia się trzy rodzaje nebulizatorów, a są nimi:
- nebulizator pneumatyczny – który za pomocą sprężonego powietrza, które przepływa przez dyszę, wytwarza aerozol. Resztki substancji leczniczej, która nie została prawidłowo rozproszona, wracają do zbiornika.
- nebulizator ultradźwiękowy – który zamienia lek w aerozol za pomocą głowicy ultradźwiękowej. Fala akustyczna przepływająca przez głowicę wytwarza z płynnej porcji leku mgiełkę.
- nebulizator membranowy – który wewnątrz ma cienką, wibrującą membranę. Lek przedostaje się przez mikroskopijne otwory w siatce i w efekcie powstaje aerozol. To urządzenie jest najbardziej wydajne, ponieważ w pełni wykorzystuje cały zaaplikowany lek – nie pozostawia resztek w zbiorniku.
Największe zalety nebulizacji
Podczas gdy domowa inhalacja olejkami eterycznymi z parą wodną może być niebezpieczna – ryzyko oparzeń – nebulizacja jest całkowicie bezpieczna i zalecana już od pierwszych miesiąców życia. Aplikacja leku tą metodą znacznie przyspiesza działanie leku, dzieje się tak za sprawą „mgiełki”. Mikroskopijne cząsteczki substancji leczniczej tworzą tak jakby, barierę ochronną dla układu oddechowego.
Nebulizację można stosować zarówno do leczenia chorób i dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych, jak i profilaktycznie w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań, który to przypada na okres jesienno-zimowy. Jest również znacznie skuteczniejsza niż leki doustne i do jelitowe i można ją stosować niemal zawsze. Wyjątkami są takie dolegliwości i choroby jak: gruźlica, nowotwory, krwotoki z dróg oddechowych, niewydolność serca, niewydolność oddechowa, czy stany wymagające leczenia operacyjnego (te w obrębie nosa i krtani).
To obecnie jedna z najczęściej wybieranych i zarazem najskuteczniejszych metod leczenia chorób układu oddechowego.