Białe zęby i zdrowy uśmiech są marzeniem wielu z nas. Dlatego na popularności zyskują zarówno profesjonalne zabiegi wybielające w gabinetach stomatologicznych, jak i domowe kuracje przeprowadzane przy użyciu preparatów z aptek i drogerii. Czy każda z tych metod jest skuteczna? Czy każdy z nas ma szansę na lśniący uśmiech?Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym
Z wielu metod wybielania zębów można skorzystać samemu. Nie ma co ukrywać, że najskuteczniejszą metodą, która zaprowadzi nas do białego uśmiechu, to wizyta w gabinecie dentystycznym. Tu jednak może pojawić się przyziemny problem. Wizyty u stomatologa i profesjonalne zabiegi wybielające zęby kosztują i dla wielu osób może być to przeszkoda nie do pokonania. Zwłaszcza, że często mówimy o niemałych pieniądzach. Koszt wybielenia zębów w gabinecie lub klinice stomatologicznej może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Zwłaszcza, że specjaliści zalecają, aby zabieg był wykonywany na odpowiednio przygotowanych, zdrowych zębach. Zatem sam proces wybielania często poprzedzony jest czyszczeniem osadu, usuwaniem kamienia, uzupełnianiem ubytków i wymianą wypełnień.
Domowe metody wybielania zębów
Między innymi z tego powodu coraz większą popularność zyskują domowe metody wybielania zębów. Pod hasłem „metody” nie kryją się wcale porady rodem z forów internetowych, opierające się nierzadko na „babcinych opowieściach” sprzed lat. Tu chodzi zastosowanie powszechnie dostępnych produktów do wybielania. Chodzi o m.in.:
- pasty wybielające,
- nakładki na zęby,
- aplikatory wybielające,
- paski wybielające,
- płyny do płukania jamy ustnej o właściwościach rozjaśniających.
Te wszystkie metody stają się coraz popularniejsze z kilku względów. Są szeroko i powszechnie dostępne, są też znacznie tańsze niż wizyty w klinikach, a także – przy regularnym stosowaniu – potrafią przynieść naprawdę dobre efekty. Na przykład po zastosowaniu odpowiednio wybranej pasty wybielającej zmiany mogą być widoczne już po trzech dniach używania produktu.

Laserowe wybielanie zębów w gabinecie
Jeżeli zdecydujemy się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, staniemy przed wyborem metody. Jedną z nich może być laserowe wybielanie zębów i chcąc skorzystać z usług kliniki stomatologicznej, powinniśmy poważnie rozważyć tę właśnie metodę, bo jej skuteczność oceniana jest na bardzo wysoką.
W wybielaniu zębów chodzi o usunięcie powierzchniowych i głębszych przebarwień, przywrócenie zębom naturalnego koloru lub jego modyfikację przy pomocy aktywnych substancji wybielających. To zabieg kosmetyczny, który ma bardzo istotne znaczenie estetyczne. Ważna uwaga! Z wybielaniem zębów można też przesadzić. Można doprowadzić do takiego stanu, że zęby będą aż „za białe”. Ich kolor będzie nienaturalny i – zamiast zachwycać – będzie niepotrzebnie skupiał uwagę i prowokował do komentarzy. Dlatego tak ważne jest dokładne przemyślenie tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. W przypadku metody laserowej eksperci są w stanie sprawnie ten proces kontrolować.
Metoda laserowa wykorzystuje światło o odpowiedniej długości fali, które jest emitowane najczęściej przez laser diodowy. Wiązka lasera aktywuje i przyśpiesza przenikanie nakładanej na zęby substancji wybielającej (najczęściej na bazie nadtlenku wodoru) ze szkliwa do głębszej warstwy zęba, tj. zębiny.
W gabinetach stomatologicznych używane są lasery oraz lampy różnych producentów i o różnej mocy. W zależności od tych parametrów można zęby rozjaśnić o kilka tonów, odcieni w skali Vita.
Owa skala to tzw. kolornik stosowany powszechnie w całej branży stomatologicznej. Kolornik jest zestawem 16 modeli zębów, a każdy z nich oznaczony jest inną cyfrą i literą. Za te najbardziej białe zęby uznaje się wzór B1. To uśmiech gwiazd Hollywood, który jednak w naturze występuje bardzo rzadko. Dlatego właśnie z dobraniem właściwego, docelowego koloru należy bardzo uważać. A laser i sprawny specjalista pozwalają dokładniej tę kwestię kontrolować.
Sam zabieg laserowego wybielania zębów nie jest uciążliwy dla pacjenta i zajmuje od 30 minut do około godziny. Polega na nałożeniu płynnego koferdamu i utwardzeniu go przy pomocy lampy UV. Kolejnym krokiem jest nałożenie na zęby preparatu wybielającego i naświetleniu go.
Cała procedura powinna być poprzedzona dokładną kontrolą jamy ustnej, zadbaniem o wypełnienia, wyleczeniem ewentualnych ubytków i oczyszczeniem zębów z płytki nazębnej i kamienia. Jeśli sytuacja tego wymaga, przed zabiegiem laserowym należy poddać się także procedurze protetycznej.
To wszystko wydłuża czas całej operacji i rodzi dodatkowe koszty. Samo laserowe wybielanie zębów może kosztować od kilkuset do 2000 złotych, w zależności od metody i zakresu.
Tańszą alternatywą jest zastosowanie metod domowych: pasków, aplikatorów, penów, nakładek czy wybielających past.
Paski wybielające zęby
Domowe wybielanie to nie tylko pasty, ale także paski. To bardzo chwalona metoda, wyróżniająca się wysoką skutecznością. To kilkucentymetrowe, elastyczne plasterki, które nakłada się na zęby. Dzięki zastosowaniu nadtlenku wodoru usuwają przebarwienia na szkliwie. Aby osiągnąć upragniony efekt, paski należy stosować przez kilka (do kilkunastu dni) na oczyszczonych zębach. Zestaw takich pasków to wydatek od około 20 zł do 130-150 złotych.
Paski mogą wybielić zęby o 2-3 tony, ale nie poradzą sobie raczej z naturalnie żółtym lub szarawym odcieniem zębów. Nie jest to metoda dla każdego – w przypadku nadwrażliwości zębów i odsłoniętych szyjek zębowych lepiej z niej zrezygnować. Ponadto istnieje wysokie ryzyko nieprecyzyjnego nałożenia pasków, co może spowodować podrażnienia dziąseł i innych tkanek. Jak w przypadku każdej metody wybielania, najlepiej najpierw skonsultować się ze stomatologiem. Oceni on stan uzębienia i zdrowie jamy ustnej i pomoże wybrać właściwą metodę. Może się okazać, że ekspert odradzi stosowanie pasków, a zaleci np. delikatniejszą pastę wybielającą, która niesie ze sobą mniejsze ryzyko spowodowania nadwrażliwości zębów.
Stosowanie pasty wybielającej
Pasta wybielająca to bardzo popularne rozwiązanie.Jej stosowanie nie różni się niczym od tradycyjnej pasty czyszczącej – zęby należy dokładnie szczotkować dwa razy dziennie, rano i wieczorem przez co najmniej dwie minuty.
W przypadku past nie ma większych przeciwwskazań, ale i w tym przypadku warto o poradę zwrócić się do stomatologa. Podstawowe pytanie, na które powinien odpowiedzieć, dotyczy wyboru rodzaju pasty. Można zastosować preparaty wybielające z substancjami ściernymi i polerującymi lub pasty z chemicznymi substancjami wybielającymi. Te pierwsze ścierają przebarwienia, a drugi rodzaj past usuwa je poprzez – w pełni bezpieczną – chemiczną reakcję utleniania.
Zastosowanie pasty ma jeszcze jeden plus. Nie jest to zabieg wymagający. Efekty można zaobserwować, jak w przypadku Colgate Max White Ultra Active Foam, nawet już po trzech dniach stosowania.
Płyn do płukania jamy ustnej o właściwościach rozjaśniających
Wsparciem i uzupełnieniem procesu wybielania w domu może być stosowanie specjalistycznego płynu do płukania ust. W zależności od zawartych w nim substancji, płyn może działać:
- przeciwzapalnie,
- przeciwpróchniczo,
- pomagać na krwawiące dziąsła i łagodzić objawy nadwrażliwości zębów,
- rozjaśniająco,
- wspierać remineralizację zębów i odbudowę szkliwa.
Jednak sam płyn to za mało, kiedy marzy się o białych zębach. Generalnie producenci takich preparatów i stomatolodzy zalecają stosowanie płynów do płukania jamy ustnej o właściwościach rozjaśniających jako środków uzupełniających podczas używania wybielającej pasty do zębów i innych preparatów. Płyn zwiększa efektywność działania pasty, dociera w trudno dostępne miejsca, wspomagając redukcję przebarwień na zębach, a także chroni przed osadzaniem się płytki nazębnej i oczywiście odświeża oddech.