Najlepsze zabawki dla 5 latka – jakie wybrać?

Najlepsze zabawki dla 5 latka — jakie wybrać?

W sklepach wybór zabawek dla dzieci 5 latków jest właściwie nieograniczony. Na półkach znajdziemy dosłownie wszystko, od lalek i samochodów, aż po zaawansowane komplety klocków Lego, czy też zestawy kreatywne. Jak więc wybrać zabawki, które będą bezpieczne i rozwijające i jednocześnie pozwolą sprostać oczekiwaniom dziecka? 

Jakie umiejętności powinny rozwijać zabawki dla 5 latków? 

Zabawki powinny nie tylko bawić, ale i rozwijać. To bardzo ważne, ponieważ mózgi 5 letnich dzieci są chłonne niczym gąbka. Błyskawicznie przyswajają nowe informacje i uczą się ciekawostek oraz nabywają nowych umiejętności. A zabawa jest szczególnie efektywną formą nauki, dlatego też warto to wykorzystać i mieć na uwadze wybierając zabawki dla 5 latków. Bo co ciekawe, właściwie każda zabawka może czegoś uczyć. Sednem przy wyborze jest jednak to, by zadać sobie pytanie, czego. 

Dzieci w wieku 5 lat mają już przeważnie wysoko rozwinięte liczne umiejętności podstawowe. Warto więc wtedy skupić się szczególnie na przyswajaniu wiedzy związanej z nauką liter i cyferek, a nawet i liczenia w podstawowej formie — to oczywiście zależy od czynników indywidualnych. 5 lat to też idealny wiek na rozwijanie zdolności manualnych, czy też naukę gry na instrumentach. 

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki dla 5 latka?

Zabawki mają bardzo duży wpływ na dzieci. Dlatego też bardzo ważne, by kupować i dobierać je w sposób dobrze przemyślany. Wybierając zabawki dla 5 latka należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby zawsze były one dostosowane dla danej grupy wiekowej. To niezwykle istotne zarówno ze względu na ewentualną trudność obsługi i poziom skomplikowania zabawki, jak i na bezpieczeństwo malucha. Warto sprawdzać, czy konkretne produkty przeznaczone są dla 5 latka. Na szczęście jest to bardzo proste zadanie, ponieważ taka informacja zawsze widnieje na opakowaniach zabawek. 

Inną ważną kwestią jest to, by zabawka kupiona dla 5 latka, była dopasowana do jego zainteresować. To istotne zarówno ze względu na samą satysfakcję otrzymania takiej zabawki, jak i na to, że tylko wtedy wzbudzi ona w maluchu zainteresowanie. A przecież jeśli ma ona także uczyć, to jest to kluczowe. Warto zwrócić uwagę zarówno na tematykę, jakiej dotyczy produkt, jak i jak on wygląda. W końcu dzieci często właśnie na to zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Doskonałym wyborem będzie kupno zabawki z ulubionym motywem, czy też bohaterem malucha.

Zabawki dla chłopca i dziewczynki 

Kupując zabawki, często kierujemy się płcią dziecka. I okazuje się, że może być to duży błąd. W dzisiejszych czasach wiemy już bowiem, że zabawki nie mają płci. Stereotypy do niczego nie prowadzą, a mogą jedynie ograniczać. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wybierać produkty przede wszystkim na podstawie zainteresowań malucha. Bo choć na zabawki dla chłopca 5 lat najczęściej poleca się samochody, to przecież nie oznacza to, że malec lubi się nimi bawić. Może, ale nie musi. Właściwie auta to też świetne zabawki dla 5 latki – i to niejednej. Podobnie, jak lalki typu Baby Born, mogą być fantastyczne dla chłopców. Podchodźmy więc do tego wyboru w sposób indywidualny. 

Jakie zabawki dla dziecka 5 lat wybrać? 

W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór zabawek dla 5 latków. Wiemy już, czym kierować się, kupując je, dlatego też przyszła pora sprawdzić najlepsze propozycje dla tej właśnie grupy wiekowej. W tym celu warto podzielić zabawki na kilka podstawowych kategorii. Dzięki temu wybór będzie znacznie łatwiejszy. 

Kreatywne zabawki dla 5 latków 

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Warto więc dbać o to, by stale ją rozwijać i stymulować, gdyż wraz z wiekiem ta umiejętność zaczyna chować się za innymi. A najlepszym sposobem na rozwój wyobraźni są oczywiście wszelkie kreatywne zabawy i zabawki, w których istotą jest wymyślanie i kreowanie. Doskonałym wyborem będą na przykład zestawy do robienia biżuterii i plecionek, komplety z plasteliną, czy też modele do sklejania.

Edukacyjne zabawki dla dziecka 5 lat 

Zabawki edukacyjne powinny zarówno uczyć, jak i bawić. Dlatego też doskonale sprawdzą się tu wszelkie, które pozwalają na eksplorację danego tematu w ciekawy sposób. Świetnym pomysłem będą na przykład wszelkie zestawy typu mały archeolog, lekarz, czy dentysta, a także zabawki uczące języka obcego oraz łamigłówki. Bardzo rozwijające są też gry planszowe. 

Klocki i układanki dla 5 latków 

Jedne z ulubionych zabawek dzieci to oczywiście wszelkie układanki. Większość maluchów w tym wieku uwielbia spędzać czas na tworzeniu fantazyjnych konstrukcji z klocków. Zresztą może być to fantastyczna rozrywka nie tylko dla najmłodszych, ale  dla całej rodziny!

Idealnie sprawdzą się także puzzle. Świetne są zarówno klasyczne, jak i te do układania po numerach. Dla 5 latków bez obaw można wybrać już takie z większą ilością elementów. Dzięki temu układanie ich będzie jednocześnie frajdą i wyzwaniem. Pamiętajmy, by najlepiej postawić na puzzle z motywem przewodnim dopasowanym do zainteresowań dziecka. 

Tagged with: