Nadmierne wydzielanie potu i pojawiający się wskutek tego krępujący problem, jakim jest przykry zapach stóp, może stać się przyczyną wielu towarzyskich i osobistych trudności. Nieprzyjemna woń roztaczająca się dookoła nas obniża poczucie własnej wartości i rujnuje relacje z innymi. Obok takich dolegliwości, jak pękające pięty czy odciski na stopie, nadmierna potliwość to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów, z którymi mierzy siępodologia.
Nadpotliwość – powszechny problem
Brzydki zapach stóp jest konsekwencją zaburzenia, jakim jest nadpotliwość – zwiększone wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Nazbyt intensywna potliwość to bardzo często skutek działania czynników genetycznych, zaburzeń hormonalnych czy nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego. Powodowana może być też stresem, a także nieprawidłową dietą. Pocenie się wzmagają picie kawy, herbaty czy alkoholu, nasilają ją spożywanie ostrych przypraw, np. takich jak pieprz, imbir, kurkuma, a także potraw bogatych w zwierzęce białka i tłuszcze czy dań typu fast food. Na problem nieprzyjemnego zapachu narzekają też osoby uprawiające sport, czy to zawodowo, czy amatorsko, na przykład ćwiczące na siłowni, uprawiające boks, fitness czy biegające. Problem może się pojawić także w następstwie długiego, intensywnego dnia pracy czy po aktywnym wypoczynku, na przykład po wycieczce w góry czy intensywnym zwiedzaniu. Problem nasila się przede wszystkim wiosną, latem i jesienią, kiedy sprzyja mu wysoka temperatura powietrza.
Skąd bierze się nieprzyjemny zapach?
Pot, sam w sobie nie ma określonego zapachu. Nieprzyjemna woń pojawia się dopiero wtedy, gdy w sprzyjających warunkach, jakie tworzy pot, drobnoustroje zaczynają nadmiernie się namnażać. Mikroby żywią się potem i martwym naskórkiem, a produktem ich metabolizmu są kwasy – i to właśnie one wydzielają przykrą dla nas woń. Przyczyna nieprzyjemnego zapachu może być też bardziej prozaiczna – może to być niewłaściwa pielęgnacja i higiena stóp. Pamiętajmy, by regularnie myć stopy i właściwie je osuszać. Pomocą mogą okazać się dezodoranty antyperspiracyjne o właściwościach antybakteryjnych i różnego rodzaju blokery potu, a w wielu przypadkach leki – zastosowanie tych ostatnich należy skonsultować z lekarzem.
Srebro kontra drobnoustroje
W walce z problemami nadpotliwości stóp, która skutkuje intensywnym rozwojem grzybów i bakterii wsparcie mogą stanowić preparaty ze związkami srebra. Maski regenerujące, tynktury czy kremy do stóp zawierające ten składnik działają silnie bakteriobójczo, a hamując namnażanie się drobnoustrojów, zapobiegają tym samym powstawaniu brzydkiego zapachu.
Srebro, które jak dotąd używane było przede wszystkim do wyrobu biżuterii i przedmiotów codziennego użytku, jakiś czas temu zasłynęło także jako skuteczny środek chroniący przed drobnoustrojami. Niekiedy nazywane jest naturalnym antybiotykiem, chociaż zasada jego działania jest zupełnie inna niż antybiotyków właściwych, podobnie, jak one utrudnia albo uniemożliwia namnażanie się bakterii, dzięki czemu zapobiega powstawaniu niekorzystnej woni.
Związki srebra znajdziemy m.in. w ofercie preparatów Pharm Foot oraz wielu innych producentów kosmetyków do pielęgnacji stóp. Preparaty te, prócz tego, że mają właściwości antybakteryjne i zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi, chronią też przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, pielęgnując i odżywiając skórę, ponieważ ich skład wzbogacany jest innymi, wartościowymi składnikami.
Prawidłowa pielęgnacja skóry
Kosmetyki tego rodzaju zawierają m.in. alantoinę, masło shea, ekstrakt z grapefruita. W pielęgnacji stóp ze skłonnością do nadpotliwości mogą pomóc także takie składniki jak olejki lawendowy, goździkowy czy z drzewa herbacianego, ekstrakty z rozmarynu, prawoślazu, szałwii, wierzby czy cytryny. Im lepiej odżywiona i nawilżona skóra, tym jest ona w lepszej kondycji. By uporać się z problemem niekorzystnego zapachu stóp i zapobiec mu na przyszłość pamiętajmy nade wszystko o właściwej diecie i codziennej higienie stóp. Nie zapominajmy o ich myciu, codziennym ścieraniu zrogowaciałego naskórka, zakładaniu czystych skarpet czy rajstop. Warto wypróbować odzież z materiałów z włóknami neutralizują brzydki zapach, wkładki z trawy morskiej czy ziół.
Artykuł sponsorowany.