Na czym polega nowoczesne leczenie kanałowe zębów?

Nowe technologie otaczają nas z każdej strony. W ostatnich latach wkroczyły one także do stomatologii, odmieniając między innymi zabieg leczenia kanałowego, kojarzony od zawsze z bólem oraz co najmniej kilkoma wizytami w gabinecie. Dzięki temu wiele się zmieniło w tej kwestii. Na czym więc polega nowoczesne leczenie kanałowe zębów?

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne potocznie nazywane kanałowym wykonywane jest w celu zlikwidowania stanu zapalnego uszkodzonej nieodwracalnie miazgi zęba, powodującego uporczywy ból. Polega ono na usunięciu tkanki objętej ogniskiem stanu zapalnego i wypełnieniu pustego miejsca po niej specjalnym materiałem stomatologicznym. 

Jeszcze kilka lat temu leczenie kanałowe odbywa się bez zastosowania, chociażby urządzeń pozwalających ocenić długość korzenia zębowego, przez co jego skuteczność utrzymywała się na niskim poziomie. Obecnie jednak do leczenia endodontycznego stosuje się szereg urządzeń, dzięki którym jest ono nie tylko skuteczniejsze, ale i mniej bolesne.

Jakie urządzenia wykorzystywane są w nowoczesnym leczeniu kanałowym?

Przykładem nowoczesnych urządzeń stosowanych w stomatologii podczas leczenia kanałowego zębów są między innymi te, wykorzystywane przez gabinet stomatologiczny DentalSand w Gdyni. Bazuje on bowiem na:

  • mikrosilniku endodontycznym zintegrowanym z edometrem, który pozwala elektroniczne zmierzyć kanał oraz opracować go w dokładny sposób, 
  • urządzeniu Calamus Dual, które wypełnia w szybki i szczelny sposób leczone kanały zębowe za pomocą metody termoplastycznej,
  • mikroskopie zabiegowym, dzięki któremu stomatolog doskonale widzi pole zabiegowe, co przekłada się na dokładność i precyzyjność wykonywanego zabiegu. 

Na czym polega nowoczesna endodoncja?

Nowoczesne leczenie kanałowe, które oferują profesjonalne gabinety stomatologiczne, takie jak wspomniany, chociażby powyżej nie różni się znacznie od tego tradycyjnego, jeśli chodzi o jego metodykę. Jednak stosowane w nim urządzenia pozwalają na dokładniejsze opracowanie kanału i usunięcie tkanki objętej stanem zapalnym, którego wynikiem są najczęściej nagromadzone bakterie w ubytku próchniczym i wypełnienie oczyszczonego kanału zębowego, przez co bolesność zabiegu jest znacznie mniejsza a samo leczenie skuteczne w 95% przypadków. 

Dlatego też w przypadku dotkliwego bólu zęba najlepiej poszukiwać gabinetów stomatologicznych, które pracują z użyciem mikroskopów zabiegowych, endometrach oraz specjalistycznych urządzeniach do wypełnień kanałów zębowych.