Morfologia krwi obwodowej jest podstawowym badaniem diagnostycznym często zlecanym przez lekarzy, celem dokonania oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, kiedy warto wykonać morfologię oraz jak przygotować się do badania.
Dlaczego morfologia jest tak ważna?
Morfologia określana również jako badanie morfotyczne krwi polega na jakościowej i ilościowej ocenie występujących w niej elementów morfotycznych:
- liczby czerwonych krwinek (erytrocytów),
- liczby białych krwinek (leukocytów),
- HCT, czyli hematokryt – stosunek objętości erytrocytów do objętości pełnej krwi,
- stężenia hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za transport tlenu.
Krew do badania zazwyczaj pobierana jest z żyły łokciowej. Morfologia krwi pozwala wykryć wiele nieprawidłowości, w tym infekcje, stany zapalne, choroby autoimmunologiczne (zaburzenia odporności), anemię, nowotwory (np. białaczka), choroby krwi (np. skaza krwotoczna).
Ogólne wskazania do morfologii krwi
Morfologia krwi należy do podstawowych, profilaktycznych badań. Dlatego też zaleca się wykonywać ją co najmniej raz do roku nawet wtedy, gdy nie występują żadne niepokojące objawy. Natomiast na regularne pobieranie krwi obowiązkowo powinny stawiać się pacjenci z chorobami przewlekłymi oraz kobiety w ciąży.
Na morfologię krwi, warto zdecydować się w sytuacji pojawienia się objawów takich jak:
- ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienia organizmu,
- nawracające infekcje,
- nagły spadek masy ciała niespowodowany dietą,
- bóle kostne i stawowe,
- skłonność do siniaków,
- trudno gojące się rany,
- częste krwawienia z nosa.
Jak przygotować się do badania?
Do zaplanowanego badania krwi warto się odpowiednio przygotować. Do punktu pobrań pacjent powinien zgłosić się na czczo – czyli przed zjedzeniem śniadania. W tym dniu należy powstrzymać się także od picia kawy i herbaty oraz intensywnego treningu fizycznego. Na pół godziny przed badaniem zaleca się wypić szklankę niegazowanej wody.
Warto pamiętać o tym, że spożywanie alkoholu lub jedzenie obfitych posiłków na kilka dni przed badaniem może wpłynąć negatywnie na wynik morfologii. Jeżeli jest to możliwe, pobranie krwi powinno zostać przeprowadzone przed przyjęciem porannej dawki leków.
Morfologia krwi Warszawa – gdzie można ją wykonać?
Morfologię krwi można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ (w przychodni, szpitalu) lub prywatnie między innymi w Centrum Medycznym Babka Medica, bez konieczności posiadania skierowania. Badanie laboratoryjne trwa zaledwie kilka minut, a koszt jego wykonania wynosi 18 zł.