Metody powiększania biustu — jakie metody stosuje się w klinikach chirurgii plastycznej?

Teraz coraz więcej kobiet decyduje się na powiększenie biustu. Powody mogą być różne — od chęci poprawy swojego wyglądu, przez zmiany hormonalne, po rekonstrukcję piersi po mastektomii. Powiększanie piersi jest zabiegiem, który może być przeprowadzony różnymi metodami. W artykule omówimy 3 najczęściej stosowane aktualnie możliwości, które pozwolą na cieszenie się pięknym, symetrycznym biustem.

Powiększanie biustu implantami

Wszczepienie implantów to aktualnie najpopularniejsza metoda powiększania biustu stosowana na całym świecie. Polega ona na wprowadzeniu specjalnych protez piersiowych pod mięśnie lub tkankę w celu zwiększenia objętości piersi. Implanty mają różne rozmiary, tak aby móc dobrać je do oczekiwań oraz warunków fizycznych pacjentki, a także kształty (anatomiczny i okrągły) oraz wypełnienie (silikon, sól fizjologiczna lub hybryda). Większość wysokiej klasy implantów jest teksturowana, tak aby ułatwić obrastanie ich naturalną tkanką.

Zabieg zazwyczaj wymaga ogólnego znieczulenia. To poważna operacja, przykładowo powiększanie piersi implantami w Klinice Stachura&Drozd może trwać od jednej do kilku godzin. W czasie jej trwania chirurg wykonuje nacięcie w okolicach pachy, dolnej części piersi lub wokół brodawki, a następnie umieszcza implant w odpowiednim miejscu. Po powiększaniu biustu w ten sposób konieczne jest przejście rekonwalescencji. Podczas powrotu do zwyczajowej formy należy unikać nadmiernego forsowania się, nosić specjalny biustonosz uciskowy oraz poddawać się regularnym kontrolom lekarskim, aby zapewnić odpowiednie gojenie się biustu. Podobnie jak każda operacja, wszczepienie implantów wiąże się z ryzykiem powikłań pooperacyjnych. Warto dokładnie omówić je ze swoim lekarzem przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Warto zaznaczyć, że stosowane obecnie implanty wysokiej jakości nie muszą być wymieniane, gdy odpowiednio się o nie dba, dlatego jedna operacja sprawia, że pacjentka cieszy się pięknym biustem nawet dożywotnio.


Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Powiększanie piersi własnym tłuszczem nazywa się także lipofiling. Jest to rozwiązanie nie aż tak inwazyjne jak implanty, ale jednocześnie pozwalające na uzyskanie mniej spektakularnych efektów. Polega na pobraniu tłuszczu z ciała pacjentki, najczęściej z brzucha, ud czy bioder, który następnie jest poddawany procesowi oczyszczania i przygotowania do ponownego wprowadzenia do ciała — tym razem do piersi. Zazwyczaj jest on podawany za pomocą kilku małych nakłuć, tak aby lekarz mógł dokładnie kontrolować, gdzie i w jakiej ilości jest wstrzykiwany. Pozwala to uzyskać jak najlepszy efekt. Pacjentki zazwyczaj bardzo doceniają podwójny skutek, który daje zabieg — większy biust oraz smuklejsza sylwetka.

Lipofiling może obywać się w znieczuleniu ogólnym oraz miejscowym. Zazwyczaj cechuje go krótszy okres rekonwalescencji, niż w przypadku wszczepienia implantów, należy jednak pamiętać, że tak jak każda inna procedura medyczna, wiąże się z pewnymi ryzykami, które warto znać przed przystąpieniem do zabiegu. Na tę metodę powiększania piersi nie mogą pozwolić sobie bardzo szczupłe osoby, pobierać ilość pobranej od nich tkanki może nie być wystarczająca do uzyskania widocznego efektu.


Powiększanie biustu kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja, która znana jest wszystkim miłośniczkom poprawiania urody. Powszechnie stosuje się go jako środek pozwalający na znacznie zniwelowanie zmarszczek. W kosmetyce stosuje się jego usieciowany rodzaj. Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie ma także nieusieciowany i to właśnie jego wykorzystuje się do powiększenia biustu za pomocą kwasu hialuronowego. Zabieg jest stosunkowo krótki (trwa około 30 — 60 minut), polega jedynie na odpowiednim wstrzyknięciu do piersi. Okres rekonwalescencji również nie jest długi.

Warto zaznaczyć, że efekty, które daje kwas hialuronowy, nie są trwałe. Utrzymują się przez około 13 — 18 miesięcy, po tym czasie substancja ulega w organizmie biodegradacji. W związku z tym zabieg należy powtarzać, gdy chce się utrzymać uzyskany efekt.


Jaką metodę powiększania piersi wybrać?

Zastanawiając się nad sposobem na powiększenie biustu, należy pamiętać, że metoda powinna być dopasowana indywidualnie. Na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz wyglądu biustu i oczekiwanych efektów można dobrać najlepszą technikę przeprowadzenia zabiegu. W przypadku powiększania biustu implantami można uzyskać najbardziej trwałe i spektakularne efekty, dlatego to właśnie ta metoda cieszy się dużym powodzeniem wśród pacjentek w różnym wieku.

Tagged with: