Metody laserowej korekcji wzroku – co warto wiedzieć?

Laserowa korekcja wzroku to rozwiązanie, na które decyduje się dziś wiele osób, zwłaszcza jeśli tradycyjne metody korekcji z jakiegoś względu okazują się dla nich niepraktyczne. Nim jednak zacznie się rozważać taki zabieg, warto sprawdzić, jak przebiega i poznać metody laserowej korekcji wzroku, które może zaproponować lekarz okulista.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserową korekcją wzroku nazywa się zabieg, mający na celu trwałe pozbycie się wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. To rozwiązanie, które może zastąpić soczewki kontaktowe oraz okulary, zapewniając pacjentowi zdecydowanie większy komfort. Procedura jest w pełni bezpieczna. Polega na modelowaniu przedniej części rogówki z wykorzystaniem wiązki laserowej w taki sposób, by zupełnie usunąć lub zmniejszyć występującą wadę. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, za pomocą specjalnych kropli.

Metody laserowej korekcji wzroku – jak je dzielimy?

Są różne metody laserowej korekcji wzroku. Dzieli się je na głębokie, czyli takie z utworzeniem płatka oraz powierzchniowe, czyli z usunięciem nabłonka.

Wśród metod głębokich najpopularniejsza okazuje się metoda FemtoLASIK. Wykonuje się ją przy użyciu dwóch różnych laserów. Przy pomocy jednego z nich kształtuje się rogówkę, drugi natomiast wykorzystuje się do stworzenia płatka. Pracą urządzenia steruje komputer i to on decyduje o konkretnych posunięciach dokonywanych przez wiązkę lasera. Ta metoda umożliwia bardzo szybkie przywrócenie ostrego widzenia – pacjent odczuje zobaczy różnicę od razu po zabiegu, natomiast wzrok będzie się jeszcze stabilizować przez najbliższe cztery tygodnie.

Do metod powierzchniowych zalicza się natomiast metoda LASEK. Przy wykorzystaniu roztworu alkoholu, odsuwa się wówczas nabłonek rogówki, a w kolejnym kroku przechodzi się do kształtowania samej rogówki. Stabilizacja wzroku następuje w tym przypadku po okresie około dwóch do czterech tygodni od zabiegu.

Opisując powierzchniowe metody laserowej korekcji wzoru, nie można też zapomnieć o metodzie EBK. Przy jej wyborze, już po aplikacji kropli znieczulających, specjalista usuwa nabłonek z rogówki przy użyciu jednorazowego narzędzia, epikeratomu. W ten sposób udaje się to zrobić w ostrożny i delikatny sposób, jednocześnie nie ingerując w kolejne warstwy rogówki. Podobnie jak w przypadku metody LASEK, także w tym przypadku wzrok będzie osiągał właściwą ostrość przez około dwa do czterech tygodni.

Która metoda LKWW będzie najlepsza?

Wybór metody laserowej korekcji wzroku jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Nie można więc stwierdzić, że któraś z nich jest lepsza, a któraś gorsza – wszystko zależy od konkretnego przypadku. Właśnie dlatego przed zabiegiem zawsze przeprowadzana jest szczegółowa kwalifikacja, mająca sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Powierzchniowe metody laserowej korekcji wzroku przydadzą się szczególnie osobom, które zawodowo uprawiają sport. W takim wypadku są one nierzadko narażone na urazy oka, a przy zastosowaniu powierzchniowych metod LKWW ryzyko wystąpienia powikłań, chociażby po uderzeniu piłką jest najmniejsze. Metody te okazują się również wskazane w przypadku osób mających cienką rogówkę.

Metody klasyfikowane jako głębokie z kolei polecane są osobom, które mają naprawdę dużą wadę wzroku (przede wszystkim, jeśli cierpi się na nadwzroczność). Przy nadwzroczności oraz krótkowzroczności metody głębokie mogą usunąć wady w przedziale od -12 do +6 dioptrii. W przypadku astygmatyzmu najwyższą wartością jest 6 dioptrii. Doboru odpowiedniej metody leczenia zawsze dokonuje oczywiście lekarz, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonej kliniki, na przykład https://swiatoka.pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/.

Tagged with: