Urządzenie małej kuchni w mieszkaniu o niewielkim metrażu często spędza nam sen z powiek. Zastanawiamy się, jak dopasować szafki i sprzęt elektroniczny, jakie kolory nie zdominują i nie zmniejszą optycznie przestrzeni. Często rezygnujemy także ze stołu i krzeseł, ponieważ obawiamy się, że zabiorą one kuchni jej funkcjonalność. W artykule przedstawiamy Wam porady aranżacyjne, które pomogą rozjaśnić wątpliwości na etapie aranżacji małej kuchni.
Jaka kolorystyka dla małej kuchni?
Dobór kolorystyczny jest szczególnie ważny w przypadku pomieszczeń o małym metrażu. Zastosowanie zwłaszcza ciemnych lub żywych barw może optycznie zmniejszyć już niewielką przestrzeń. Dlatego też zalecamy, aby postawić na kolory neutralne oraz pastelowe. Biele, szarości, beże, jasne róże, błękity – to one idealnie wpasują się w przytulny charakter Twojej kuchni.
Pamiętaj o tym, że możesz bawić się kolorami, na przykład malując ściany na pastelowe odcienie i montując białe szafki. Najważniejsze jest jednak, aby farba była dostosowana do warunków panujących w kuchni, czyli do podwyższonej temperatury w czasie gotowania oraz do możliwości powstawania plam i odprysków.
Jakie szafki do małej kuchni?
Przestrzeń w małej kuchni musi być jak najbardziej użyteczna. Aby maksymalnie ją wykorzystać, poleca się zabudowane szafki, które sięgają aż do sufitu. Nie jest to dogodne rozwiązanie zwłaszcza dla niskich osób, jednak z pewnością pozwoli maksymalnie wykorzystać metraż tego pomieszczenia.
Warto zdecydować się na modele szafek, które nie będą wyposażone w dodatkowe uchwyty. Dlaczego? Wówczas unikniemy możliwości zahaczenia na przykład podczas przygotowywania posiłków.
Kuchnię optycznie powiększymy, jeżeli zakupimy: szafki w jasnych kolorach (najlepiej w odcieniach bieli), szafki z frontem lakierowanym, wąskie modele szafek.
Sprzęty elektroniczne – postaw na minimalizm
Mała kuchnia oznacza ograniczoną przestrzeń nie tylko do swobodnego przemieszczania się, przygotowywania posiłków, przechowywania żywności, garnków i zastawy stołowej. Zwróćmy uwagę na to, że większość sprzętów elektronicznych dostępnych w sklepach jest pokaźnych rozmiarów. Zrezygnujmy z dużej, dwudrzwiowej lodówki na rzecz bardziej smukłego i wysokiego modelu jednodrzwiowego. Zasadę smukłości zastosujemy także w przypadku piekarnika i zmywarki.
Uwaga: W niewielkiej kuchni najlepiej sprawdzą się jednak sprzęty w zabudowie, które idealnie wpasują się w klimat pomieszczenia i nie będą się wizualnie wyróżniać.
Stół do małej kuchni – jaki wybrać?
Stół uznawany jest za serce naszej kuchni oraz jadalni. Dysponując małym metrażem, często rezygnujemy z tego mebla, ponieważ obawiamy się, że pomieszczenie stanie się zagracone lub niefunkcjonalne. Warto jednak wiedzieć, że w sklepach meblarskich znajdziemy modele, które są niezwykle praktyczne.
Przy wyborze stołu ważnym aspektem jest jego bryła. Do małej kuchni polecane są modele z blatem: okrągłym, kwadratowym, rozkładanym.
Stół z bratem okrągłym to ciekawe rozwiązanie i zalecane zwłaszcza do mniejszych pomieszczeń. Poprzez brak ostrych krawędzi takim stołem powinny zainteresować się również rodziny z małymi dziećmi. Okrągły blat wpasuje się w klimat naszej kuchni oraz doda jej dodatkowej przytulności.
Stół z blatem kwadratowym dedykowany jest małym pomieszczeniom ze względu na jego ustawność – możemy go umieścić pod ścianą, jak i pod kątem. Stół zazwyczaj przeznaczony jest dla maksymalnie czterech osób.
Stół z blatem rozkładanym to prawdziwy hit w aranżacji wnętrz. Warto podkreślić jego praktyczność – dodatkowy blat na co dzień nie blokuje nam przestrzeni, za to idealnie sprawdza się podczas rodzinnych posiłków czy imprez. Nowoczesne stoły z rozkładanym blatem nie przypominają tych, które popularne były za czasów PRL-u – specjalne konstrukcje sprawiają, że łączenie podstawowego blatu z blatem dodatkowym nie jest widoczne.
Wymiary stołu
W aranżacji wnętrz przyjmuje się, że pełną swobodę ruchów uzyskamy poprzez zachowanie właściwego odstępu pomiędzy krawędziami stołu a ścianą oraz krawędziami stołu a innymi meblami. Odstęp powinien wynosić minimum jeden metr. Natomiast jedna osoba potrzebuje około 60 centymetrów długości stołu.
Kuchnia bez stołu
Jeżeli w naszej kuchni nie ma dostępnej przestrzeni do postawienia stołu, to warto skorzystać z porad architekta wnętrz. W nowoczesnych projektach kuchni na przykład stosuje się wydłużone blaty szafek kuchennych, które mogą zastąpić klasyczny stół. Istnieje również możliwość zamontowania składanego blatu połączonego wyłącznie ze ścianą.
Wybór krzeseł do małej kuchni
W nie każdej małej kuchni można sobie pozwolić na stół z krzesłami. Jednak jeżeli dysponujemy wolną przestrzenią, to przy wyborze krzeseł nie musimy kierować się żadnymi konkretnymi zasadami. We współczesnych wnętrzach coraz częściej odchodzi się od stosowania kompletów, czyli stołu i krzeseł pochodzących z jednej kolekcji. Te elementy wyposażenia mogą się wyróżniać, na przykład poprzez połączenie drewna z metalowymi nóżkami czy drewna z tapicerowanym siedziskiem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby krzesła były wygodne. Jeżeli zdecydujemy się na modele tapicerowane, to materiał powinien być odporny na plamy.
Natomiast w sytuacji, gdy nie możemy sobie w kuchni pozwolić na zestaw (stół + krzesła), to zawsze dobrą opcją będzie zakup krzeseł składanych, które będziemy wyciągać wyłącznie na czas spożywania posiłków lub podczas wizyt gości.
Bibliografia
P. Kowalczyk, „Z oficyny do centrum domu”. O nowym wymiarze przestrzennym i kulturowym kuchni we współczesnym urządzaniu wnętrz [w:] W kuchni. Kulturowe szkice o przestrzeni red. A. Krupa-Ławrynowicz, K. Orszulak-Dudkowska, Łódź 2019
W. Niebrzydowski, Przestrzeń otwarta i przestrzeń zamknięta we współczesnym mieszkaniu, Architecturae et artibus, nr 2(2), 2009