Firma Apple wprowadziła kolejny, autorski układ. Tym razem jest to M2, który stworzono dla MacBooka Air 2022 oraz 13-calowego MacBooka Pro. Macbook pro z chipem m1 czy m2? Co różni procesory, a co łączy? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy porównanie!
Układ M2 – co to jest?
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że premiera autorskiego układu M1 zaskoczyła wszystkich fanów Apple. Gigant z Cupertino wyszedł naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników, tworząc bardzo wydajny i szybki procesor. To była prawdziwa rewolucja! Po tym sukcesie firma z logo nadgryzionego jabłuszka zrobiła krok naprzód i w czerwcu tego roku zaprezentowała nowy, ulepszony proces M2, który napędza 13-calowego MacBooka Pro.
Na samym początku warto wyjaśnić, że M1 to nie procesor, który można rozumieć jako klasyczny CPU. Jego cechą charakterystyczną jest to, że zawiera elementy, które są niezbędne do działania komputera. W składzie znajdziemy nie tylko wspomniany procesor CPU, ale również procesor graficzny (GPU), zunifikowaną pamięć, czyli szybszy odpowiedni pamięci RAM i inne komponenty. Wszystkie te elementy tworzą jedną całość, czego efektem jest skrócony czas interakcji między nimi.
Układ M2 jest wytwarzany w 5-nanometrowym procesie technologicznym, czyli dokładnie tej, której użyto do stworzenia czipu M1. Warto jednak podkreślić, że do produkcji nowego układu wykorzystano ulepszony 5-nanometrowy proces. Co ciekawe, powstał w nim również Apple A15 – procesor dla iPhone’ów. To z kolei sprawiło, że M2 posiada łącznie 20 miliardów tranzystorów, o 25% więcej niż układ M1.
Chip M1 a M2 – porównanie
Zgodnie z zapowiedzą marki, chip ten jest aż o 20% szybszy od swojego poprzednika, czyli wspomnianego układu M1. Podczas prezentacji układu M2 na WWDC 2022, Apple deklaruje, że w porównaniu do M1 nowy czip ma:
- 20% szybsze CPU,
- aż 35% wydajniejszy układ graficzny (GPU),
- o 40% bardziej wydajny Neural Engine.
Warto dodać, że czip M2 to bezpośredni następca procesora M1. Nowy procesor nie jest wydajniejszy od ulepszonej wersji poprzednika, czyli M1 Pro.
Wyniki testów – M1 vs. M2
W bazie Geekbench 5 pojawiły się wyniki testów, które potwierdzają, że 13-calowy MacBook z czipem M2 jest o około 20% wydajniejszy w teście wielordzeniowym. Natomiast w teście pojedynczego rdzenia nowy układ jest szybszy o 11,5%. Z testów wynika również, że częstotliwość taktowania M2 to 3,49 GHz, w porównaniu do 3,2 GHz w przypadku M1.
W kwestii wydajności GPU, procesor M2 jest znacznie szybszy niż M1, a to dlatego, że ma dodatkowe rdzenie. Co ciekawe, wyniki Geekbench Metal były lepsze aż o 35% w przypadku czipu M2. Natomiast w teście porównawczym szybkości klatek 3DMARK, czip M2 uzyskał 40 klatek na sekundę, a M1 29 klatek na sekundę.
Porównując oba układy, można wysunąć tezę, że M2 jest lepszy niż M1 i to niemal pod każdym względem. Należy jednak podkreślić, że różnice te nie są aż tak powalające. Przeciętny użytkownik raczej nie zauważy wzrosty wydajności. Jeśli jednak planujesz zakup komputera z układem Apple Silicon, to zdecyduj się na najnowsze rozwiązanie.
Artykuł powstał we współpracy z https://idream.pl/