Liposukcja ud i ramion – szybki sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej

Liposukcja polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych miejsc ludzkiego ciała, najczęściej z ud, brzucha, ramion oraz podbródka. Kandydat do zabiegu powinien cieszyć się dobrym stanem zdrowia oraz dobrą kondycją ogólną. Zabieg przeprowadza się w gabinetach medycyny estetycznej, w asyście lekarza anestezjologa.

Co to jest liposukcja?

Liposukcja to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Nie jest skomplikowana i nie zagraża ludzkiemu życiu oraz zdrowiu, ale tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzona prawidłowo.

Zabieg polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu z wybranych partii ciała. Kobiety najczęściej decydują się na liposukcję brzucha, bryczesów oraz wewnętrznej części ud, gdyż to stamtąd najtrudniej jest pozbyć się tkanki tłuszczowej. Z kolei mężczyźni decydują się zwykle na liposukcję brzucha oraz boczków. Liposukcję wykonuje się także na ramionach, plecach, udach, łydkach i piersiach (szczególnie u mężczyzn, tzw. lipomastia), pod pachami i kolanami, oraz na podbródku.

Dzięki liposukcji ciało odzyskuje właściwe proporcje i co ważne, odessana tkanka tłuszczowa się nie odnawia. Warto jednak pamiętać, że na ostateczne efekty trzeba czekać do 3 miesięcy. Wynika to z długotrwałego procesu gojenia, gdyż po zabiegu obecny jest obrzęk tkanek, a obszar zabiegowy posiada zwiększony obwód.

Liposukcja — przeciwskazania

Liposukcji nie powinny poddawać się osoby cierpiące na choroby przewlekłe i autoimmunologiczne, mające zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzycę, schorzenia skóry i nerek, a także nałogowi palacze. Zabieg nie jest także możliwy przy zaburzeniach psychicznych. Osoby, które mają problemy z utrzymaniem stałej wagi ciała, również nie powinny decydować się na liposukcję. Aby poddać się zabiegowi, należy mieć ukończone 18 lat.

Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu liposukcji podejmuje lekarz medycyny estetycznej na wizycie konsultacyjnej. Ocenia on czy uda się osiągnąć tą metodą pożądany efekt i czy wszystko przebiegnie bezpiecznie. Ponadto przeprowadza wywiad lekarski, na podstawie którego zleca niezbędne badania przedoperacyjne. W dniu zabiegu pacjent powinien być zdrowy, bez infekcji na skórze. Na 10 dni przed planowanym zabiegiem nie można przyjmować środków mających wpływ na krzepliwość krwi (np. Aspiryny).

Na czym polega zabieg liposukcji? Jak wygląda rekonwalescencja?

Liposukcja wykonywana jest za pośrednictwem metalowych kaniul, które wprowadzane są w niewielkie (kilkumilimetrowe) nacięcia skóry. Pozwala to na rozbicie i odsysanie tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Przed odessaniem tłuszczu w okolicę planowanego pobrania wstrzykiwany jest jałowy roztwór soli fizjologicznej z dodatkiem 0,1% epinefryny.

Podczas jednego zabiegu liposukcji bezpiecznie odessać można nie więcej niż 3-4 litry tłuszczu. Czas trwania zabiegu wynosi ok. 2 godziny. Rekonwalescencja nie jest długa – trwa od 5 do 7 dni. W pierwszych dnia po operacji nie zaleca się długich podróży, gdyż z ranek sączy się roztwór do znieczulenia oraz resztki krwi, i należy często zmieniać opatrunki. Pierwsza kąpiel możliwa jest 2 dni po zakończeniu wycieku z ranek (zwykle jest 4-5 doba po zabiegu).

Okolice po pobraniu tłuszczu należy masować, aby zapobiec powstawaniu nierówności oraz zredukować obrzęki i zastoje limfatyczne. Masaże rozpocząć można najwcześniej w 10-14 dobie po zabiegu.

Liposukcja na NFZ czy prywatnie?

Narodowy Fundusz Zdrowia może refundować zabieg liposukcji, ale jest to możliwe jedynie w przypadku usunięcia wad wrodzonych lub też defektów, do których doszło z powodu wypadku bądź urazu. Jeśli zabieg ma zostać wykonany jedynie w celu poprawy urody pacjenta, to nie może on się starać o dofinansowanie przez NFZ. Warto wtedy skorzystać z oferty sprawdzonej klinki chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej — liposukcja Warszawa.

Tagged with: