Od tego, jaką lampkę biurkową wybierzesz, będzie zależeć Twój komfort nauki lub pracy. Jeśli zależy Ci na ergonomicznym stanowisku, musisz także prawidłowo wybrać jej umiejscowienie na biurku. Do tego dochodzą pozostałe czynniki, jak barwa czy natężenie światła. Co jeszcze się liczy i o czym trzeba pamiętać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o lampkach na biurko.
Wygląd lampki biurkowej
Design lampki na biurko ma naprawdę spore znaczenie. Oświetlenie stanowi bowiem kluczowy element aranżacji wnętrza – także gabinetu pracy czy kącika, który służy Ci jako domowe biuro.
To, jak wygląda lampka biurkowa, powinno być uzależnione przede wszystkim od aranżacji wnętrza. W pomieszczeniach w stylu retro sprawdzi się charakterystyczny model z zieloną oprawą na nóżce w kolorze mosiądzu. Nowoczesne wnętrza z oszczędnymi kolorami „polubią” się z futurystycznymi lampkami o geometrycznych kształtach, z kolei te w skandynawskim stylu – z subtelnymi modelami w jasnych kolorach.
Co zaś do oryginalnych, kreatywnych aranżacji? Interesujące na pewno są lampki biurkowe przypominające kule disco lub też w kształcie psa czy kota z długą szyją. Gadżeciarze na pewno chętnie sięgną po modele wyglądające jak głośnik (i rzeczywiście posiadające funkcję głośnika).
Natężenie światła
O tym, jakie powinno być natężenie oświetlenia stanowiska pracy, informują nas przepisy. Nie może być to mniej niż 500 luxów. To równowartość 40 W zwykłej żarówki oraz 6-7 W w żarówce LED-owej. Zarówno zbyt słabe, jak i za mocne światło może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i powodować takie dolegliwości, jak łzawienie oczu, bóle głowy, trudności z koncentracją itp.
Nie zapominaj przy tym, że lampka biurkowa powinna stanowić jedynie uzupełnienie, a nie zastępnik głównego źródła światła. Oczywiście, jeśli masz taką możliwość, pracuj przy świetle dziennym.
Barwa światła
Potwierdzono badaniami, że światło o chłodnej barwie tworzy najlepsze warunki do pracy i pomaga w skupieniu. Szukaj zatem żarówek o temperaturze barwowej między 4900 a 6500 Kelvinów. Istotny jest także wskaźnik oddawania barw (CRI). Im wyższy, tym bardziej realistyczne są kolory przedmiotów znajdujących się w strumieniu światła. Warto szukać żarówek LED-owych o CPR na poziomie 80 Ra lub więcej. Może to być pomocne zarówno podczas czytania, jak i prac manualnych typu rysowanie.
Mobilność lampki na biurko
Zastanów się, czy Twoja lampka biurowa powinna być mobilna, tzn. lekka i przenośna. Możliwe, że będziesz ją przestawiać z miejsca na miejsce na blacie biurka, w zależności od tego, jakie zadania aktualnie wykonujesz. Zwróć uwagę na długość przewodu zasilającego – czasami standardowe 1,5 metra może okazać się niewystarczające i będziesz potrzebować kabla np. o długości 3 metrów.
Odległość od blatu i lokalizacja
Dystans pomiędzy źródłem światła a blatem powinien wynosić nie więcej niż 35 centymetrów. Dzięki temu lampka prawidłowo oświetli powierzchnię roboczą, a wzrok nie będzie aż tak szybko się męczył.
Oczywiście bardzo istotne jest także umiejscowienie lampki biurkowej. Podstawowa, sprawdzona reguła brzmi: lampkę należy ustawić po przeciwległej stronie do dominującej ręki, czyli po lewej w przypadku osób praworęcznych. Ma to spore znaczenie podczas ręcznego pisania.
Zadbaj o swój wzrok i wybierz odpowiednią żarówkę. Jednocześnie nie zapominaj o swoim komforcie w miejscu pracy lub nauki i postaw na ergonomiczną lampkę biurową. Oczywiście design również ma znaczenie. Jesteśmy pewni, że dzięki naszemu poradnikowi wybierzesz idealny model.