Kubeczek menstruacyjny – dlaczego warto zacząć go używać?

Od niedawna, wśród środków higienicznych stosowanych przez kobiety podczas miesiączki, wyróżnić można również kubek menstruacyjny. Dowiedz się, czym dokładnie jest oraz poznaj jego najważniejsze zalety!

Czym jest kubek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne zaliczają się do środków higienicznych, stosowanych podczas miesiączki. Coraz więcej kobiet śmielej po nie sięga, rezygnując z dotychczas używanych podpasek czy tamponów. Kubeczek to wykonany z bezpiecznego i elastycznego tworzywa pojemniczek, który należy umieścić w pochwie, gdyż w jego wnętrzu będzie gromadzić się menstruacyjna krew. W przeciwieństwie do produktów jednorazowych, kubeczki są wielorazowego użytku – trzeba jedynie pamiętać o ich regularnym i dokładnym czyszczeniu. Rosnąca popularność kubeczków menstruacyjnych sprawia, że na rynku można znaleźć wiele różnorodnych modeli, dzięki czemu każda kobieta znajdzie ten idealnie dopasowany.

Kubek Menstruacyjny występuje w kilku różnych rozmiarach – dobrze dobrany kubeczek menstruacyjny jest niezwykle istotną kwestią. Wybierając kubek do menstruacji, należy wziąć pod uwagę nie tylko budowę ciała, ale i obfitość miesiączek. Odpowiednio wybrany rozmiar kubeczka menstruacyjnego sprawi, że powinien być on niewyczuwalny, nie będzie się również przemieszczać ani wypadać. Jeżeli powoduje on dyskomfort, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę inny model. Podobnie jak w przypadku pozostałych środków stosowanych podczas miesiączki, podczas użytkowania kubeczka należy dbać o jego higienę. W tym celu wystarczy go przed każdym użyciem wyparzyć i aplikować czystymi rękoma. Koniecznie na bieżąco trzeba także opróżniać kubeczek menstruacyjny.

Najważniejsze zalety kubeczka menstruacyjnego

Do zdecydowanych zalet kubka menstruacyjnego można zaliczyć fakt, że jest to produkt wielorazowego użytku. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Inwestycja w jeden kubeczek zwróci się bardzo szybko, biorąc pod uwagę miesięczny koszt innych środków higienicznych, takich jak podpaski czy tampony. Używając kubeczka, znacząco zmniejsza się również ilość produkowanych zanieczyszczeń, co ma zbawienny wpływ na środowisko. Przestrzegając zasad dotyczących czyszczenia kubeczka menstruacyjnego oraz jego przechowywania, będzie on służył nawet przez kilka lat. 

Odpowiednio dobrany kubeczek menstruacyjny nie powoduje dyskomfortu, dzięki czemu z powodzeniem może być wykorzystywany przez kobiety aktywnie ćwiczące podczas miesiączki, a także stosowany na noc. Po aktywności lub po przebudzeniu wystarczy jedynie wyjąć kubeczek menstruacyjny i dokładnie go wyparzyć, a następnie ponownie go zaaplikować, mając gwarancję pełnej ochrony przed przeciekaniem. Ponadto, konstrukcja kubka sprawia, że w przeciwieństwie do pozostałych środków higienicznych, ryzyko powstania infekcji intymnej jest znacznie niższe. 

Tagged with: