Kolagen – prawdziwy hit czy mit?

Zachowanie pięknego wygląd na długie lata jest marzeniem coraz większej grupy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Wśród specyfików pozwalających na otrzymanie takiego efektu jest kolagen. Można go stosować w różnych postaciach, między innymi kremu czy napoju. Nie wiesz jaki kolagen wygrać? Sprawdź informacje poniżej.

Największym hitem ostatnich lat w branży beauty stał się kolagen. Pasjonatki pięknego wyglądu pokochały kolagen za jego właściwości anty starzeniowe. Teorie ukazujące kolagen jako sposób na zachowanie pięknego wyglądu na dłużej skradły serca wielu kobiet. Jest on stosowany w formie suplementów w kapsułkach, proszku do rozpuszczania oraz wchodzi w skład kosmetyków. Duży wybór suplementów kolagenowych można znaleźć na stronie https://vitashop.pl//.

Czym w ogóle jest kolagen ?

Kolagen to jeden z rodzajów białka, wytwarzanych w organizmie człowieka, który posiada wyjątkowo dużo aminokwasów. Najważniejsze z nich to glicyna i prolina. Białko kolagenowe stanowi 30% wszystkich białek w organizmie. Jest on budulcem tkanek łącznych i odpowiada głównie za ich regenerację oraz odbudowę. Ma również wpływ na jędrność i sprężystość skóry.  

Niestety około 25. roku życia każdego człowieka następuje zmniejszenie produkcji kolagenu. Ma to niekorzystny wpływ na kondycję skóry, chrząstek, naczyń oraz kości. Tempo zmniejszania się produkcji kolagenu zależy od wielu czynników. Odpowiada za to styl życia, ekspozycja na słońce czy predyspozycje genetyczne.

Forma płynna kolagenu

Jako uzupełnienie poziomu kolagenu można stosować preparaty w formie płynnej. Do tej pory jednak nie ma dowodów naukowych na to, że faktycznie wykazują one jakiekolwiek działanie. Podawany doustnie ulega trawieniu w organizmie, co znacząco zmniejsza szanse na dotarcie całej cząsteczki kolagenu do skóry. Dodatkowo warto zaznaczyć, że są to jedynie suplementy, nad którymi nie ma ścisłej kontroli.

Wszelkie informacje dotyczące potencjalnego działania opierają się o subiektywne doznania osób stosujących preparat, a nie o wartościowe badania kliniczne. Niestety subiektywna ocena może być zaburzona poprzez efekt placebo. Warto także podkreślić, że istnieją bardzo różne procesy technologiczne pozyskiwania kolagenu. Może on pochodzić z roślin, zwierząt hodowlanych, ryb, a nawet może być syntetyzowany w laboratorium.

Kolagen w kremach

Stosowanie kosmetyków zawierających kolagen jest bardzo dużym trendem. Niemal w każdej drogerii można znaleźć półki zapełnione różnego rodzaju specyfikami zawierającymi to białko. Niestety jego magiczne działanie nie jest w żaden sposób uzasadnione. Kolagen nie sprawi, że nagle staniemy się młodsi o 10 lat.

Działanie kremów zawierających kolagen ma za zadanie nawilżyć skórę, dodać jej sprężystości i blasku. Kolagen zawarty w kosmetykach nie przenika do skóry, odbudowując jej struktury. Jego działanie ogranicza się do pobudzenia syntezy białek wewnątrz komórki. Niestety to działanie jest krótkotrwałe, a efekty są widoczne tak długo, jak długo stosowany jest krem. 

Tagged with: