Kobiety, które zmieniły świat – lista z okazji Dnia Kobiet

Gdy mówimy o tym, kto zmienił świat i doprowadził do powszechnie znanego nam ładu, najczęściej przywołujemy nazwiska mężczyzn. I choć kobiety również dołożyły ogromną cegiełkę w kontekście przemian społecznych, zazwyczaj są pomijane lub nawet zapominane. Oczywiście niesłusznie, bo historia jest pełna kobiecych nazwisk i to właśnie na nich skupimy się w dzisiejszych tekście. Zobacz, które kobiety słyną ze swojej odwagi i uporu w dążeniu do celów.

Maria Skłodowska-Curie

Są takie nazwiska, których nie sposób nie znać. Wynika to oczywiście z dokonanych na skalę światową osiągnięć. Maria Skłodowska-Curie, bo to właśnie od niej pragniemy zacząć, jest polsko-francuską uczoną. Czy wiesz, że jako pierwsza kobieta w historii dostała nagrodę Nobla? Co nad wyraz ciekawe – była nagrodzona aż dwukrotnie. Mimo iż to właśnie jej zawdzięczamy odkrycie nowych pierwiastków (radu i polonu), stroniła od rozgłosu, jednocześnie dalej powierzając się nauce.

Coco Chanel

Rewolucja w branży modowej prawdopodobnie nie nastąpiłaby tak szybko, gdyby nie Coco Chanel. Francuska projektantka mody nie bez powodu po dziś dzień uznawana jest za ikonę stylu. Lansowała minimalistyczne kroje, które teraz uwielbiamy i pokazała całemu światu, że nie trzeba wydawać majątku, by wyglądać zjawiskowo. To właśnie dzięki niej kobiety chętnie noszą sznur pereł i małą czarną, będącą prawdziwą klasyką gatunku. W 1921 roku stworzyła również Chanel No. 5, które pokochała sama Marylin Monroe.

Margaret Thatcher

Margaret Thatcher nikomu przedstawiać chyba nie musimy. Określana także mianem Żelaznej Damy zasłynęła z kontrowersyjnych, jak na tamte czasy, poglądów. W 1975 roku stała się członkinią Partii Konserwatywnej, by w niedługim czasie zostać premierem Wielkiej Brytanii. Za czym się opowiadała? Między innymi za dekryminalizacją kontaktów homoseksualnych oraz legalizacją aborcji. Jej przydomek wziął się natomiast z nieugiętości względem strajkujących górników.

Sprawdź najlepsze pomysły na prezent na Dzień Kobiet.

Amelia Earhart

Kobiety rzeczywiście mają w sobie niebywałą siłę, która pozwala im dokonywać rzeczy, jakie trudno niekiedy nawet sobie wyobrazić. Amelia Earhart to nie tylko dziennikarka czy autorka książek. Jest pierwszą kobietą, która przeleciała nad Oceanem Spokojnym jako pasażerka oraz jako pilotka, tym razem samotnie. Za swój wyczyn została nagrodzona Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym. Historia jej śmierci budzi jednak pewne wątpliwości, a nawet zostały wysnute różnorakie teorie. Zniknęła bez śladu podczas wyprawy lotniczej, której celem było okrążenie kuli ziemskiej wzdłuż równika.

Melanie Gaydos

Nazwisko być może niektórym nie jest znane, ale jednak uważamy, że zasługuje na uwagę. Melanie Gaydos to światowej sławy modelka z dysplazją ektodermalną, która objawia się poprzez upośledzenie budowy zębów, włosów czy paznokci. Mimo że jej życie nie było usłane różami, dziś odnosi ogromne sukcesy w świecie mody i niesie przy tym wyjątkowy przekaz. Jak sama mówi, za jej istnieniem stoi większy powód. Pokazuje bowiem, że osoby z chorobami wpływającymi na wygląd tudzież niepełnosprawnościami również mogą zrobić wiele dobrego.

Virginia Woolf

Ta angielska pisarka i feministka urodziła się w czasach, które ot tak wyprzedziła. Uznawana jest za jedną z największych pisarek XX wieku, którą cechowała bezkompromisowość i niebywała odwaga. Nie bała się pokazywać, jak trudne jest życie kobiet. Propagowała wolność seksualną i wprowadziła nowatorskie techniki narracyjne, wyróżniając się przy tym zupełnie nowym podejściem do czasu i świadomości. Niemniej los nie był dla niej łaskawy. Pozostawiła po sobie dwa listy pożegnalne.

Wbrew pozorom świat nie został zdominowany przez samych mężczyzn. Kobiety nieustannie pokazują, że potrafią iść po swoje, a życie bez nich byłoby po prostu nudne. Nadchodzący Dzień Kobiet to zatem doskonała okazja, by przypomnieć sobie te kilka nazwisk i zaczerpnąć odrobinę inspiracji czy motywacji do działania.

Tagged with: