Ko­bie­ta w cią­ży a zwie­rzę­ta do­mo­we

Zwierzęta domowe traktowane są często jak członkowie rodziny, którzy poruszają się na czterech łapach. Jednak w chwili planowania pojawienia się nowego członka rodziny szczególnie konieczne jest zachowanie higieny. Szczególnie istotne jest, żeby zwracać uwagę, czy jakaś choroba pasożytnicza nie zostanie przeniesiona ze zwierzęcia na kobietę. Jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować z posiadania w domu psa lub kota z powodu ciąży. Wystarczy zachować kilka zasad bezpieczeństwa. 

Kobieta w ciąży a zwierzęta domowe

Posiadanie zwierzęcia podnosi ryzyko wystąpienia toksoplazmozy, a więc choroby, która w trakcie ciąży może być niebezpieczna dla płodu oraz przyszłej mamy. Jednak zachowanie podstawowych zasad higieny może skutecznie zapobiegać przenoszeniu się, a nawet pojawieniu się tej choroby u zwierzęcia. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na spożycie surowego mięsa, które nie zostało poddane żadnym testom ani obróbce przez kota. Może być ono zarażone drobnoustrojami, która nastĻęnie przeniosą się na kobietę. Jednak sierść zwierzaka nie jest wówczas niebezpieczna. Ich obecność można stwierdzić w odchodach kotów. Dlatego w czasie ciąży posiadając w domu kota kobieta nie powinna zajmować się sprzątaniem kuwety, a tą czynność pozostawić swojemu partnerowi, który również doskonale zadba o to. W ten sposób uniknione zostaną wady wrodzone dziecka, jakie mogłyby wystąpić w przypadku zakażenia toksoplazmozą.

Ważne jest również zachowanie bezpieczeństwa podczas zabawy ze zwierzętami. Mowa tutaj zarówno o psach, kotach jak i innych zwierzętach domowych. Na stronie sklepu zoologicznego Hubun można znaleźć wiele zabawek, jakie są niezwykle atrakcyjne dla zwierząt. I wyłącznie nimi para przyszłych rodziców powinna bawić się ze swoim pupilem. W ten sposób zwierzę uczy się, że podczas zabawy nie powinno gryźć się swoich właścicieli, a kobieta w ciąży jest zabezpieczona przed pojawieniem się infekcji lub przeniesieniem przez skórę niebezpiecznych choróļ, jakie mogłyby wpłynąć negatywnie na zdrowie jej lub dziecka. 

Ważne jest zachowanie rozwagi oraz rozsądku i umiaru podczas zabawy z kotami. Jeżeli kociak poczuje się zagrożony, może zaatakować kobiece ręce. Warto już wcześniej odpowiednio wychować zwierzę oraz zadbać o to, żeby było odpowiednio przystosowane do zabawy zarówno z dorosłymi osobami jak i z dziećmi. Jest to możliwe oraz wykonalne. Nie należy jedynie wykonywać gwałtownych ruchów ani zachęcać zwierzęcia do gryzienia lub zabawy rękami swojego właściciela lub właścicielki. 

Tagged with: