Kim jest Magdalena Wolińska Riedi? [MĄŻ, KSIĄŻKA, INSTAGRAM]

Magdalena Wolińska Riedi to korespondentka TVP we Włoszech. Widzowie Wiadomości TVP mogą ją kojarzyć przede wszystkim z relacji związanych z epidemią koronawirusa w Italii. Dziennikarka codziennie opisywała to, co dzieje się na Półwyspie Apenińskim.

Kim jest Magdalena Wolińska Riedi?

Magdalena Wolińska Riedi urodziła się 22 maja 1979 roku. Ukończyła filologię włoską na Uniwersytecie Warszawskim oraz historię Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Studiowała również na Akademii Dyplomatycznej w Warszawie.

MAGDALENA WOLIŃSKA RIEDI — MĄŻ

Jej przygoda z Rzymem zaczęła się przypadkowo — od wolontariatu na Światowych Dniach Młodzieży. W trakcie wydarzenia poznała swojego przyszłego męża, szwajcarskiego gwardzistę papieża. Odtąd jej życie zmieniło się całkowicie. Kobieta zamieszkała w Watykanie, poznała trzech ostatnich Papieży, urodziła dwie córki — Melanię i Marynę, które zostały ochrzczone przez papieża Benedyktyna. Co ciekawe, dzięki małżeństwu, jest jedną z 30 kobiet posiadających obywatelstwo watykańskie na świecie.

Magdalena Wolińska Riedi — kariera

Magdalena Wolińska Riedi rozpoczęła karierę w telewizji Polsat, gdzie prowadziła programy podróżnicze.Od 2014 roku jest korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i w Watykanie.

Oprócz pracy dziennikarskiej Wolińska Riedi pracuje również jako Tłumaczka Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie. Jest również realizatorką i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie, m.in. Tajemnice Watykanu, który do dziś jest w sprzedaży w Rzymie i Watykanie, oraz Świadectwo – dokument fabularyzowany, także kinowy, o Janie Pawle II widzianym oczyma jego sekretarza Stanisława Dziwisza.

W 2013 roku niedługo po wyborze papieża Franciszka zrealizowała dokument poświęcony pierwszym miesiącom jego pontyfikatu, a w międzyczasie duży 13-odcinkowy serial dokumentalny Polacy w Rzymie i Watykanie, którego jest współproducentem wykonawczym na zlecenie TVP2. W filmie naszkicowane zostały portrety kilkunastu Polakόw od lat związanych z Wiecznym Miastem, a akcja dzieje się w przepięknej osnowie zachwycającego Rzymu.

W 2020 roku do kin wszedł kolejny projekt Wolińskiej Riedi — film dokumentalny TV Apartament oparty na wspomnieniach najbliższych współpracowników Jana Pawła II i na nieopublikowanych dotąd, absolutnie wyjątkowych archiwaliach z prywatnych wyjazdów Ojca Świętego w góry. Narratorem jest Piotr Kraśko, a miejsca, do których ekipa weszła, aby opowiedzieć jak najbardziej wiarygodnie o tamtych chwilach, zapierają dech w piersiach.

MAGDALENA WOLIŃSKA RIEDI — KSIĄŻKA

Dziennikarka jest autorką książek Kobieta w Watykanie oraz Zdarzyło się w Watykanie, w których opisuje jak wygląda życie za Spiżową Bramą.

Magdalena Wolińska Riedi — Instagram

Magdalena Wolińska Riedi prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @mwolisnkariedi. Aktualnie jej profil obserwuje 2 461 osób.