Kiedy ciąża jest donoszona? Co oznacza donoszona ciąża?

Przedwczesny poród często wiąże się z wystąpieniem u maluszka poważnych powikłań i licznych problemów zdrowotnych. Chociaż standardowo ciąża trwa około 40 tygodni, to czasami dochodzi do rozwiązania nieco wcześniej. Zastanawiasz się, czy dziecko urodzone w 37. tygodniu jest wcześniakiem? Przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu dowiesz się, kiedy ciąża jest donoszona.

Kiedy mówi się, że ciąża jest donoszona?

Okres oczekiwania na dziecko jest dla każdej kobiety wyjątkowy, jednak wiele przyszłych mam pod koniec ciąży odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, które mogą wpływać na chęć jak najszybszego jej zakończenia. Ciąża to temat szeroko omawiany na cafe-mama.pl, więc jeśli chcesz wiedzieć, jak przebiega rozwój malucha na każdym jej etapie i kiedy jest on gotowy do pojawiania się na świecie, to znajdziesz tam wiele cennych wskazówek na ten temat. Zasadniczo płód powinien spędzić w łonie matki około 40 tygodni — czas ten jest obliczany od dnia ostatniej miesiączki — jednak niektóre dzieci przychodzą na świat nieco wcześniej.

O ciąży donoszonej mówi się wtedy, gdy rozwiązanie nastąpiło pod koniec 37. tygodnia ciąży. Oznacza to, że maluch jest w pełni rozwinięty, więc nie zagrażają mu już poważne konsekwencje zdrowotne związane z przedwczesnym porodem. A jak jest w przypadku ciąży mnogiej? Kiedy ciąża bliźniacza jest donoszona? Również w przypadku 37. tydzień jest uznawany za bezpieczny termin narodzin. Jednak z reguły bliźniaki przychodzą na świat 2 tygodnie przed wyznaczoną datą.

Dlaczego ciąża trwa 40 tygodni?

Chociaż wiele dzieci nie rodzi się dokładnie w terminie określonym podczas badania USG, to wskazane jest, aby maluch pozostał w brzuchu matki jak najdłużej (maksymalnie do 41. tygodnia ciąży). Mniej więcej 2 tygodnie przed planowanym rozwiązaniem narządy wewnętrzne malucha są już praktycznie ukształtowane, dzięki temu bez problemu może on przetrwać poza łonem matki. Jednak w ostatnich tygodniach dziecko nadal gromadzi tkankę tłuszczową, która odgrywa ważną rolę podczas termoregulacji organizmu. Płód przygotowuje się do życia poza ciałem matki — ćwiczy umiejętności oddychania, ssania i połykania. U dzieci urodzonych po 40. tygodniu ciąży rzadziej występują problemy ze wzrokiem, słuchem czy też oddychaniem, ponieważ narządy mają więcej czasu, aby się w pełni rozwinąć.

Jakie objawy są zapowiedzią zbliżającego się porodu?

Zwłaszcza kobiety, które nigdy wcześniej nie rodziły, mogą nie zauważyć symptomów zwiastujących zbliżający się poród. Około 37. tygodnia pojawiają się charakterystyczne bóle w odcinku lędźwiowym, które określa się jako skurcze przepowiadające. Brzuch ciążowy obniża się, co oznacza, że dziecko przyjmuje dogodną pozycję do porodu, ustawiając się w kanale rodnym. Przyszła mama odczuwa wtedy pewną ulgę wynikającą z mniejszego nacisku na przeponę. Jednak niższe umiejscowienie płodu sprawia, że kobieta musi częściej korzystać z toalety. Kolejnymi objawami zapowiadającymi nadchodzący poród mogą być biegunka i wymioty, które wynikają z oczyszczania się organizmu. Jednak najbardziej wyraźnymi sygnałami, że niedługo na świecie pojawi się maluszek, są odpadnięcie czopa śluzowego i odejście wód płodowych.

Jeśli dziecko urodziło się 2 tygodnie przed terminem, uznaje się, że ciąża była donoszona, ponieważ serce, płuca i inne narządy noworodka są w stanie funkcjonować bez wsparcia ze strony organizmu matki. Jak uważasz, co może wpływać na donoszenie ciąży? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Tagged with: