Kamień naturalny na podłogę – dlaczego warto?

Posadzki w domu pełnią równie istotną rolę dekoracyjną, co meble i dodatki. Oprócz klasycznych materiałów, do których niewątpliwie należy drewno, panele oraz płytki podłogowe, możemy wykorzystać także kamień naturalny na podłogę. Rozwiązanie to nada domowym wnętrzom niezwykle atrakcyjnego wyglądu i niepowtarzalnej estetyki, która zachwyci zarówno stałych mieszkańców, jak i gości. Jaki kamień naturalny warto wybrać na posadzkę i co należy wiedzieć o tej nowoczesnej i modnej zarazem koncepcji?

Co ma nam do zaoferowania kamień naturalny na podłogę?

Posadzka wykonana z kamienia naturalnego to coraz popularniejsze rozwiązanie, które zachwyca nie tylko pod względem estetycznym, ale ma nam także do zaoferowania wiele korzyści użytkowych. Kamień naturalny na podłogę jest rozwiązaniem trwałym, praktycznym i atrakcyjnym wizualnie. Jest w stanie w subtelny i wyrazisty zarazem sposób podkreślić estetykę wnętrza oraz nadać mu luksusowego, klasycznego wystroju. Nie każdy kamień naturalny będzie jednak rozwiązaniem polecanym do wykończenia domowej posadzki. Idealny materiał powinien być bowiem trwały, odporny na ścieranie oraz łatwy w utrzymaniu w czystości.

Takimi właściwościami użytkowymi dysponują trzy gatunki kamienia naturalnego, które są przez specjalistów polecane do wykańczania posadzek. Jest to granit, marmur oraz kwarcyt naturalny. Wszystkie charakteryzują się znakomitą odpornością na działanie czasu, są łatwe w myciu i pielęgnacji oraz posiadają niezwykle estetyczny, atrakcyjny wizualnie wygląd, który świetnie wpasowuje się w estetykę nowocześnie, ze smakiem urządzonych pomieszczeń.

Każdy z tych materiałów różni się wyglądem oraz posiada pewne określone cechy użytkowe, które warunkują jego wybór. Granit jest kamieniem polecanym do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu – świetnie sprawdzi się więc w przedpokoju. Marmur posiada luksusowy, prestiżowy design, który docenimy szczególnie w pomieszczeniach reprezentacyjnych domu np. w salonie. Kwarcyt naturalny z kolei przepięknie mieni się w świetle, przez co warto umieścić go na posadzce w łazience lub w kuchni oświetlonej LED-ami.

Kamień naturalny na podłogę a ogrzewanie podłogowe

W coraz większej liczbie polskich domów pojawia się ogrzewanie podłogowe, które jest świetnym sposobem na podniesienie komfortu korzystania w wnętrz w okresie zimowym. Decydując się na wdrożenie tego rozwiązania, warto wiedzieć, że jego wybór nie stoi w sprzeczności z wykończeniem posadzek kamieniem naturalnym – wręcz przeciwnie. Materiał ten jest bowiem świetnym przewodnikiem ciepła – długo wchłania je w swoją powierzchnię, a następnie bardzo powoli oddaje na zewnątrz.

Kamień naturalny na podłogę może być więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które szczególną uwagę przywiązują do kwestii racjonalnego gospodarowania zasobami energii. Jego umieszczenie na posadzce pozwoli oszczędzać energię, zapewnić w domu przyjemne ciepło oraz nadać pomieszczeniom luksusowego i przytulnego zarazem charakteru. Decydując się na kamień naturalny na podłogę, należy jednak zadbać o jego montaż za pomocą odpowiedniego kraju oraz pozostawić fugi, gdyż pod wpływem ciepła kamień zwiększa swoją objętość.

Tagged with: