Jakie są objawy raka jelita grubego?

Rak jelita grubego to groźny nowotwór złośliwy. Niestety należy zaznaczyć, że w Polsce już od pewnego czasu wzrasta zachorowalność i umieralność na tę chorobę. Pamiętajmy, że szansą na powodzenie leczenia w przypadku raka jelita grubego jest wczesne jego wykrycie. Najkorzystniejszą sytuacją dla pacjenta jest wdrożenie odpowiedniego leczenia wówczas, gdy nowotwór znajduje się jeszcze w początkowym etapie rozwoju, a jego stopień zaawansowania nie jest zbyt wysoki. Dlatego też tak ważna jest znajomość objawów oraz symptomów tejże choroby. Nie powinno się również lekceważyć możliwości skorzystania z badań przesiewowych, które mają na celu wykrycie nowotworu w jego bardzo wczesnym stadium.

Co może świadczyć o początkach rozwoju raka jelita grubego?

Często początkowe objawy raka jelita grubego możemy pomylić z objawami, które zazwyczaj występują także i przy innych chorobach układu pokarmowego. Co prawda w przypadku raka jelita grubego zarówno stopień zaawansowania, jak i rodzaj objawów będą uzależnione od lokalizacji nowotworu i fazy jego rozwoju, ale warto wiedzieć, że wśród tych najczęstszych objawów tej choroby wyróżnia się: pojawienie się krwi w stolcu, występowanie bólów brzucha oraz zmianę dotychczasowego rytmu wypróżnień. Pamiętajmy, że objawem, który obowiązkowo powinniśmy skonsultować z lekarzem jest także pojawienie się wyczuwalnego guza w obrębie jamy brzusznej. Ponadto sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest również nagła utrata masy ciała, która połączona jest z ogólnym osłabieniem. Bywa i tak, że rak jelita grubego przez pewien czas nie daje żadnych objawów. Niemal 20 % pacjentów, których dotknęła ta choroba jest diagnozowanych dopiero wówczas, gdy nowotwór jest już na etapie rozsiewu. Dlatego oprócz obserwacji swojego organizmu w przypadku raka jelita grubego tak niezwykle istotny jest udział w badaniach profilaktycznych.

Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na temat raka jelita grubego?

W przypadku wystąpienia objawów, które mogą wskazywać na rozwój raka jelita grubego w naszym organizmie należy zgłosić się na wizytę do lekarza, który przeprowadzi z nami wywiad chorobowy, wykona badanie przedmiotowe brzucha oraz zleci nam odpowiednie badania dodatkowe. Wśród badań diagnostycznych badaniem, które zazwyczaj zlecane jest w pierwszej kolejności jest kolanoskopia. Warto również zauważyć, że kolanskopia to badanie, dzięki któremu można wykryć także stany przedrakowe oraz usunąć polipy. Do badań, które pomogą we wczesnym rozpoznaniu raka jelita grubego zalicza się również: badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy też rektoskopię lub fiberosigmoidoskopię. Leczenie pacjentów chorych na raka jelita grubego uzależnione jest od stanu zaawansowania nowotworu i tempa jego wzrostu. Wśród metod leczenia nowotworu jelita grubego wyróżniamy: leczenie operacyjne, napromieniowanie przedoperacyjne i napromieniowanie pooperacyjne oraz chemioterapię (neoadjuwantową, adjuwentową bądź paliatywną).

Więcej informacji pod adresem: https://onkolmed.pl/rak-jelita-grubego-jeden-z-najbardziej-zabojczych-nowotworow.

Tagged with: