Wcierka z kozieradki pobudza porost włosów i zapobiega ich wypadaniu. O tym, że ta niepozorna roślina naprawdę działa świadczy mnóstwo pozytywnych opinii, które można znaleźć w Internecie. Jak stosować wcierkę z nasion kozieradki? I jak ją przygotować?
Kozieradka — własciwości
Kozieradka bogata jest w składniki mineralne, takie jak selen, potas, żelazo, magnez oraz krzem, a także w witaminy z grupy B oraz witaminę A i C. Oprócz tego zawiera antystarzeniowe flawonoidy, a także saponiny sterydowe, cholinę i lecytynę. Cennym składnikiem rośliny są również fosfolipidy, które pobudzają syntezę białek w komórkach skóry.
Nasiona kozieradki to drobne, żółte ziarenka, w zapachu przypominające curry, co wynika z wysokiej zawartości olejków eterycznych. Kozieradka wykorzystywana jako przyprawa kuchni azjatyckiej i Bliskiego Wschodu znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także w kosmetyce.
Wcierka z kozieradki – efekty
Regularna aplikacja wcierki z kozieradki daje następujące efekty:
- powstrzymuje wypadanie włosów i wspomaga ich porost, dzięki czemu stają się gęstsze i mocniejsze,
- zwalcza nadmierny łojotok skóry głowy oraz łupież,
- dostarcza cebulkom substancji odżywczych i wspomaga ich regenerację,
- poprawia również ogólną kondycję włosów i skóry głowy, pasma stają się lepiej nawilżone, dzięki czemu są bardziej sprężyste, błyszczące i gładsze.
Kozieradka szczególnie pomoże więc włosom zniszczonym, przesuszonym i osłabionym.
Wcierka z kozieradki — jak przygotować?
Przygotowanie wcierki z kozieradki jest bardzo proste. Wystarczy łyżkę ziaren zalać ok. 150 ml wrzątku i pozostawić napar do ostygnięcia. Następnie odsączyć i przelać do buteleczki. W takiej postaci wcierka jest gotowa do użycia. Napar można trzymać w lodówce przez maksymalnie tydzień. Tak przechowywany zachowa swoje cenne właściwości.
Kozieradka na włosy – jak stosować?
Kozieradkę powinno się stosować codziennie lub chociaż co drugi dzień. Kluczem do sukcesy jest systematyczność — bez niej nie osiągniesz pożądanych rezultatów. Pierwsze efekty powinny pojawić się już po 3 tygodniach. Minimalny czas kuracji wynosi miesiąc, a optymalny, po którym uzyskasz najlepsze efekty – 3 miesiące.
Przygotowanym naparem najpierw dokładnie zwilż skórę głowy. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz użyć strzykawki, pipety lub buteleczki z dozownikiem. Następnie opuszkami palców wykonaj delikatny masaż skóry głowy i powolnymi, kolistymi ruchami wcieraj płyn u nasady włosów. Zacznij od skroni i kieruj się w stronę karku. Napar pozostaw do wchłonięcia.
Wcierkę z kozieradki najlepiej stosować na noc lub na kilka godzin przed myciem. Należy pozostawić ją na skórze na minimum godzinę, aby składniki aktywne mogły zadziałać. Ich wnikanie wspomoże ciepło, dlatego włosy po nałożeniu kozieradki warto owinąć ręcznikiem lub przykryć czepkiem.
Wcierka z kozieradki – przeciwwskazania
Przeciwskazaniem do stosowania wcierki z kozieradki jest łysienie androgeniczne oraz ciąża.
Wielu osobom zapach kozieradki kojarzy się z curry lub syropem klonowym i postrzegany jest jako nieprzyjemny. Dlatego wcierkę najlepiej jest nałożyć na noc lub w czasie, gdy nie planujemy wychodzić z domu. Specyficzny aromat można nieco przytłumić, dodając do wcierki kroplę ziołowego olejku eterycznego.
Przed pierwszym zastosowaniem wcierki z kozieradki warto wykonać próbę uczuleniową. Kilka kropli należy nałożyć na niewielki fragment skóry. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie bądź pieczenie, lepiej zrezygnować z kuracji.
Wcierka z kozieradki – cena
Nasiona kozieradki można kupić w sklepach zielarskich lub z przyprawami oraz w aptekach i marketach ze zdrową żywnością. Saszetka ziaren o wadze 50 g kosztuje 2-3 złotych. Najlepiej wybrać ziarna zmielone, gdyż z takiej postaci do naparu przeniknie najwięcej dobroczynnych składników. Warto zwracać uwagę na kraj pochodzenia kozieradki i wybierać tę importowaną z Indii, gdyż cechuje się ona najlepszą jakością.