Jakie ćwiczenia w ciąży?

Czy ćwiczenia w ciąży są wskazane dla ciężarnych? O czym pamiętać przed rozpoczęciem ćwiczeń w ciąży i co możesz w ten sposób osiągnąć? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Ćwiczenia w ciąży – czemu warto?

Ciąża to niezwykły czas oczekiwania na nowego członka rodziny. Jedną z często poruszanych kwestii przez ciężarne są ćwiczenia w ciąży. O ile nie występują przeciwwskazania i zachowane są odpowiednie środki ostrożności, ćwiczenia w ciąży są nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane. W ten sposób możesz dodać sobie energii, doładować się endorfinami, a także odzyskać poczucie kontroli nad własnym ciałem. Ćwiczenia w ciąży mogą:

  • zwalczać dokuczliwe bóle pleców w ciąży, a także wspomóc pracę nad sylwetką dzięki wzmocnieniu mięśni pośladków, ud i pleców,
  • przeciwdziałać procesom degeneracyjnym stawów,
  • łagodzić stres i ułatwiać zasypianie oraz zdrowy sen,
  • zmniejszać zaparcia,
  • poprawiać Twoją sylwetkę.

Ćwiczenia fizyczne w ciąży sprawiają, że zwiększa się przepływ krwi np. do skóry, dzięki czemu prezentuje się ona zdrowiej i promienniej. Wykonując aktywność fizyczną, możesz też przygotować się do porodu – bardzo pomocne będzie mocne ciało i zdrowe serce. Wytrzymałość jest w cenie także w przypadku długiego porodu. Jeżeli przed zajściem w ciążę preferowałaś aktywny tryb życia, jego kontynuacja pozwoli Ci ograniczyć nadprogramowy przyrost masy ciała (choć należy pamiętać, że wzrost wagi w ciąży jest całkowicie normalny!). I w końcu – ćwiczenia fizyczne w ciąży pozwolą Ci jak najdłużej zachować samodzielność i sprawność. Zakłada się, że jeśli nie występują żadne szczególne przeciwwskazania, kobieta w ciąży powinna ćwiczyć około 2,5 godziny tygodniowo.

Jak ćwiczyć w ciąży?

Przede wszystkim pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń, skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Z pewnością wskazane będą spacery czy jazda na rowerze stacjonarnym, jeśli to możliwe, zapisz się na zajęcia zorganizowane, takie jak aerobik dla ciężarnych czy pilates. Ćwiczenia w ciąży nie muszą (a często nawet nie powinny) być specjalnie intensywne – często sprawdza się nawet taniec. Oczywiście intensywność ćwiczeń zależy także od etapu ciąży, w pierwszym trymestrze mogą być one znacznie bardziej męczące aniżeli w trzecim. Wykonywane ćwiczenia musisz dopasować nie tylko do trymestru ciąży, ale nawet do swojej dyspozycji w ciągu dnia. Poszczególne dolegliwości występujące w ciąży mogą znacząco wpłynąć na Twoje chęci do ćwiczeń czy aktualne możliwości.

Pamiętaj również, że jeśli podczas ćwiczeń:

  • pojawi się nadmierne zmęczenie,
  • wystąpią palpitacje serca,
  • dojdzie do znacznego skrócenia oddechu,
  • pojawią się zawroty głowy lub bóle pleców,

powinnaś przerwać ćwiczenia i skonsultować się z lekarzem. Nigdy nie ćwicz na siłę i ponad swoje możliwości. Ćwiczenia w ciąży to sprawa bardzo delikatna i powinnaś do tej kwestii podchodzić wyjątkowo ostrożnie.

Tagged with: