Jaki rodzaj schodów wewnętrznych wybrać do domu?
Podczas wyboru odpowiednich schodów należy wziąć pod uwagę również ich konstrukcję. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, a także charakterystyczne cechy, które istotnie wpływają zarówno na kwestie wizualne, jak i użytkowe. Jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej?
Schody jednobiegowe
Schody jednobiegowe to najprostsza konstrukcja. Są one całkowicie proste, a każdy stopień ma taką samą szerokość. Nie są wyposażone w spoczniki. Ich ogromną zaletą jest to, że z łatwością można dobrać do nich balustradę, gdyż nie posiadają kłopotliwych skrętów. Należy jednak uwzględnić, że zabierają one stosunkowo dużo miejsca. Ze względu na brak spoczników mogą nie być też odpowiednie w domach i mieszkaniach, w których żyją osoby z trudnościami w poruszaniu się.
Schody dwubiegowe
Schody dwubiegowe składają się z dwóch segmentów przedzielonych spocznikiem. Poszczególne partie ustawione są względem siebie zazwyczaj pod kątem 180 lub 90 stopni. Takie rozwiązanie często pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń, choć nadal zajmuje ono dość dużo miejsca. Spocznik, na którym można przystanąć, z pewnością docenią osoby, które mają problem z poruszaniem się. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w domach z małymi dziećmi, gdyż zwiększa ono bezpieczeństwo.
Schody trójbiegowe
Schody trójbiegowe są dość podobne do wcześniej wymienionych dwubiegowych. Różnicą jest jednak to, że wyposażone są one w dwa spoczniki zamiast jednego, co oznacza, że cała konstrukcja podzielona jest na trzy segmenty. Sprawia to, że zajmują one dość mało miejsca, a przestrzeń pod całością można wygodnie zaaranżować. Są też bardzo wygodne dzięki możliwości zatrzymania się na spocznikach. Niestety są one stosunkowo drogie. W zamian jednak otrzymuje się komfortowe i atrakcyjnie wizualnie rozwiązanie.
Schody kręcone
Schody kręcone z pewnością przyciągają wzrok poprzez swój wyjątkowy design. Ich bieg wpisany jest w okrąg. Stopnie przymocowane są do centralnie ustawionego słupa. Ich największą zaletą jest to, że zajmują bardzo mało miejsca. Niestety łączy się to z faktem, że są one dość strome. W związku z tym lepiej zrezygnować z nich w domach, w których mieszkają osoby z problemem z poruszaniem się czy małe dzieci. Jednak zapewniają one wyjątkowo piękny efekt wizualny, co można zauważyć tutaj: https://domar.pl/kategorie/schody/.
Schody zabiegowe
Schody zabiegowe pozwalają zaoszczędzić odrobinę miejsca w prosty sposób – wyposażone są w kilka zakręconych stopni, szerszych od strony ściany. Niektórzy uważają, że są one mniej wygodne niż choćby schody dwubiegowe czy proste. W zamian jednak o wiele łatwiej jest umieścić je we wnętrzu. Wyróżniają się także przyjemnym dla oka wyglądem. Nierównomierna szerokość stopni i brak spocznika sprawia, że mogą nie być one odpowiednie dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Schody wachlarzowe
Ten rodzaj jest bez wątpienia jednym z najbardziej ekstrawaganckich i przyciągających wzrok. Wszystko dzięki zakręcającej konstrukcji, która w pewien sposób przypomina schody spiralne. W tym przypadku jednak stopnie są znacznie szersze i zakręcają pod delikatniejszym kątem. Zazwyczaj zajmują jednak one dość dużo miejsca i z całą pewnością nie są dyskretne. W związku z tym najlepiej zdecydować się na nie w przestronnych wnętrzach. W zamian jednak oferują dużą wygodę korzystania.
Schody podwieszane
Schody podwieszane znane są również jako półkowe lub samonośne. Ich konstrukcja dyskretnie umieszczona jest w ścianie, przez co wyglądają, jakby były zawieszone w powietrzu. Taki sposób montażu pozwala też na uzyskanie różnych konstrukcji – można je spotkać w wersji prostej, wachlarzowej czy zabiegowej. Ten rodzaj niestety wyróżnia się dość wysoką ceną. Same stopnie mogą być zamontowane także wyłącznie na ścianie, która je udźwignie, czyli najczęściej nośnej, przez co trzeba dobrze zaplanować ich umieszczenie.