Jaki rodzaj schodów wewnętrznych wybrać do domu?

Schody to element, który powinien być dobrze przemyślany zarówno pod kątem wizualnym, jak i praktycznym. Konieczne jest, by były one trwałe, a ich konstrukcja odpowiadała warunkom panującym we wnętrzu oraz potrzebom mieszkańców. Jaki rodzaj schodów wewnętrznych wybrać?

Konstrukcja schodów

Do wyboru jest wiele różnych kształtów schodów, które mają swoje zalety, jak i wady. Najważniejsze, by były one dostosowane do kształtu i metrażu pomieszczenia, a także potrzeb mieszkańców.

Schody jednobiegowe

Często spotykana, łatwa w montażu i tania konstrukcja, w której schody tworzą jeden ciąg. Niekoniecznie dobrze sprawdzają się jednak przy dużej wysokości, gdyż wymagają pokonywania całości bez żadnych przystanków. Łatwo jednak pod nimi stworzyć wygodną zabudowę.

Schody łamane

Tego typu konstrukcja wyposażona jest w spocznik. Jednak nadal jest to prosty i łatwy do montażu produkt, który doskonale sprawdza się w wielu wnętrzach. Zazwyczaj nie mają one też prostego kształtu.

Schody zabiegowe

Takie schody nie mają prostego kształtu, jednak nie został on uzyskany poprzez spocznik, lecz poprzez zmianę kształtu niektórych stopni. Zajmują one mało miejsca, lecz nie dla wszystkich osób będą one wygodne.

Schody dwu- i trzybiegowe

Są bardzo podobne do schodów łamanych, jednak spoczniki — jeden w przypadku dwubiegowych oraz dwa w przypadku trzybiegowych — oparte są o ściany, przez co tworzą swojego rodzaju strop. Świetnie sprawdzają się przy wyższych pomieszczeniach.

Schody spiralne

Ich największym atutem jest to, że zajmują mało miejsca. Jednak konstrukcja oparta na centralnie zawiniętych stopniach może być niebezpieczna dla osób z ograniczoną mobilnością i dzieci. Najczęściej oferowane są w formie gotowych produktów.

Inne konstrukcje

Oczywiście, wcześniej wymienione typy schodów są najczęściej spotykane, nie są jedyne. Do wyboru są inne konstrukcje, takie jak chociażby wachlarzowe, samonośne czy kacze. Liczba możliwości może wręcz zawrócić w głowie.

Materiał

Równie ważny co konstrukcja jest także materiał, z którego zostały wykonane schody. Największą popularnością cieszą się oczywiście modele drewniane. Nic dziwnego — zapewniają one dużą trwałość przy niskiej cenie, a do tego elegancko wyglądają i łatwo można je dopasować do różnych aranżacji. Często też można spotkać się z konstrukcjami betonowymi czy szklanymi. Zazwyczaj jednak wyróżniają się one wyższą ceną. Ciekawym rozwiązaniem są również schody metalowe, choć dla niektórych osób są one zbyt surowe. Jednak nie trzeba się decydować wyłącznie na jeden materiał. Często można spotkać się z modelami, które łączą kilka z nich. Dotyczy to zarówno samej konstrukcji, jak i chociażby ciekawych balustrad. Dzięki temu można w pełni wykorzystać zaletę każdego z tych materiałów, a jednocześnie uzyskać przyciągającą wzrok konstrukcję.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podczas zakupu lub wykonania schodów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by były one dostosowane do metrażu i kształtu pomieszczenia oraz potrzeb ich użytkowników. Oprócz tego jedną z najważniejszych cech jest ich jakość. Wpływa ona nie tylko na żywotność konstrukcji, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, który został użyty, ale też na to, czy całość jest stabilna. Jeśli w domu, w którym mają znaleźć się schody, mieszkają dzieci lub osoby ograniczonej mobilności, należy wybrać taką konstrukcję, która zapewni im bezpieczeństwo oraz wygodne korzystanie. Warto zastanowić się nad modelami, które nie będą także miały bardzo śliskich stopni, które mogą utrudniać użytkowanie, a nawet stwarzać niebezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, żeby wybór był odpowiedzialny, gdyż schody to zakup na lata.

Tagged with: