Jaki olej MCT wybrać?

Coraz częściej słyszysz o „kuloodpornej kawie”, diecie ketogenicznej albo naturalnym sposobie na szybkie dostarczenie znacznych ilości energii i chcesz kupić dobry olej MCT? Zastanawiasz się, czy dobry będzie olej kokosowy, olej palmowy, a może tłuszcz MCT w czystej postaci? Przeczytaj, jaki olej MCT warto wybrać, czym właściwie są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe i dlaczego warto o nich pamiętać, gdy jesteś na diecie, ćwiczysz albo pracujesz umysłowo.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe

Olej MCT – Medium Chain Triglycerides, a właściwie średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe to w uproszczeniu tłuszcze o średniej długości łańcucha węglowego – ilość atomów węgla jest w zakresie od 6 do 12. Średniołańcuchowe trójglicerydy cechują się wieloma właściwościami, wśród których najważniejszy wydaje się fakt ich szybkiego wchłaniania w organizmie człowieka. Trawienie oleju MCT nie wymaga lipazy i żółci, tłuszcze MCT wchłaniane są z jelita i wędrują żyłą wrotną do wątroby.

Kwasy tłuszczowe C6-C10

Jako oleje MCT klasyfikuje się przede wszystkim trzy kwasy tłuszczowe. To trójglicerydy średniołańcuchowe o nazwach:

– kwas kapronowy C6,

– kwas kaprylowy C8,

– kwas kaprynowy C10.

Suplementacja olejem MCT pozwala na szybkie dostarczenie energii, daje uczucie sytości. Jednak to nie jedyne zalety oleju MCT, który jest powszechnie wykorzystywany w diecie sportowców, diecie ketogenicznej czy przez osoby chcące zredukować masę ciała.

Kwas laurynowy C12

Kwas laurynowy bywa zaliczany zarówno do średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, jak i długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Właściwościami bliżej mu do tych drugich. O ile pozostałe tłuszcze MCT mają postać płynną, kwas laurynowy to w temperaturz pokojowej ciało stałe. Może wspomagać układ odpornościowy, wykazując działanie przeciwzapalne.

Olej kokosowy, palmowy czy inny?

Olej MCT najczęściej pozyskiwany jest z oleju kokosowego. Inne powszechne źródła MCT to olej palmowy. W niewielkiej ilości występuje także w popularnych w polskiej diecie produktach spożywczych, na przykład maśle. Olej kokosowy zawiera olej MCT, ale przeważnie jego właściwości są nieco inne niż czystych kwasów tłuszczowych MCT, a proporcje poszczególnych składników mogą być różne.

Dlatego warto sięgnąć po produkty z precyzyjnie przebadanym składem, takie jak olej MCT OstroVit: https://ostrovit.com/pl/products/ostrovit-olej-mct-500-ml-24273.html. Sprawdzony suplement diety z pewnego źródła ma dokładny spis wartości odżywczych, informacje o zalecanej dziennej porcji oraz sposobie dawkowania.

Właściwości oleju MCT – dobry suplement diety

Jeśli chodzi o właściwości, olej MCT powinien być produktem poddanym laboratoryjnej analizie, o czystym i bezpiecznym składzie. Tak też jest w przypadku suplementów diety marki OstroVit, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł i zawsze są starannie przebadane. Spożywanie oleju MCT może mieć pozytywny wpływ na organizm, jednak nie można traktować go jak substytut zróżnicowanej diety. Bardzo ważnej jest zadbanie o wysoką jakość produktu, dzięki której wpływ oleju MCT będzie optymalny.

Tagged with: