Jak zaszczepić w dziecku miłość do nauki- budowanie mocnych fundamentów.

Nie ma wątpliwości, że nauka to klucz to rozwoju i możliwości. Rozwijając pasję do wiedzy i ciekawości kładziemy solidne podstawy pod naukę przez całe życie. Jednak motywowanie dzieci w różnym wieku, do zanurzenia się w świecie nauki może czasami stanowić wyzwanie. Na szczęście dzięki odpowiedniemu podejściu i strategiom rodzice mogą zachęcać swoje dzieci i sprawić, że podróż będzie ekscytująca, dlatego w tym artykule wskażemy Ci kilka sprawdzonych wskazówek, które możesz zastosować, aby inspirować i angażować dzieci w proces uczenia się.

Rozpal ciekawość

Ciekawość jest paliwem napędzającym chęć do odkrywania świata, zadawania pytań i poszukiwania nowej wiedzy. Zachęcanie dzieci do ciekawości nie tylko zwiększa ich entuzjazm do nauki, ale także pomaga im rozwijać ważne umiejętności, takie jak rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie. Możemy pielęgnować ciekawość, zapewniając możliwości odkrywania, angażując się w wartościowe rozmowy oraz wspierając ich zainteresowania i pasje.  Przykładowo, jeśli Twoje dziecko śpiewa piosenki w języku angielskim, to dopytuj je z ciekawością, co te słowa oznaczają i motywuj je do tłumaczenia tekstu. Albo jeśli dziecko ma ulubionego artystę, to wzbudzaj w nim ciekawość poprzez pytania o to, w jakim mieście lub kraju on mieszka, jak to się stało, że stał się sławny, jakie dzieła stworzył itp.

Twórz inspirujące otoczenie

Stworzenie inspirującego i motywującego otoczenia dla dziecka to kluczowy element w jego rozwoju. Rodzice pełnią w tym niezwykle ważną rolę niezależnie, czy jest to 6 latek, czy 15 lub 20 latek, ponieważ to od nich dzieci uczą się ciekawości, odkrywania świata i dążenia do samodoskonalenia.  Pamiętajmy, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma ogromny potencjał do nauki. Inspirujące nastawienie na rozwój uczy dzieci, że inteligencję i zdolności można rozwijać poprzez wysiłek i wytrwałość. Chwaląc ich wysiłki i podkreślając wagę podejmowania wyzwań, możemy pomóc dzieciom rozwinąć pozytywne nastawienie do nauki i wiarę w ich zdolność do rozwoju i odniesienia sukcesu.

Pytaj o opinię

Gdy pytasz dziecko o jego opinię, to natychmiastowo wzmacniasz jego pozycję i samoświadomość. Ale nie rób tego, aby mówić mu, że ta opinia jest błędna lub nie ma znaczenia.  Jeśli się myli, to po prostu zadawaj pytania, np. na jakiej podstawie tak myślą i bądź dociekliwy, pozwól by dziecko samo zrozumiało, że się myli. Nie oceniaj też surowo, bo inaczej już nigdy nie będzie chciało wyrazić swojej opinii.  Pytanie jego o opinię pokazuje im również Twój duży szacunek, który najprawdopodobniej będzie odwzajemniony. A kiedy wysłuchasz ich opinii i dokonasz wyboru w oparciu o tę opinię, poczują, że ich kochasz, szanujesz i cenisz

 Pozwól na wybór

Nie chodzi o ty, by pozwalać dziecku na wszystko co chce. Chodzi o to, by w odpowiednich momentach, dać dziecku możliwość podjęcia decyzji i wyboru.  Nikt nie lubi, gdy ktoś zmusza go do nauki czegoś, co zupełnie go nie interesuje. W rezultacie najczęściej rozwija się niechęć do nauki, co przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.  Oczywiście, są rzeczy, których dziecko musi się nauczyć, nawet jeśli nie chce się tego uczyć, ale tematem tego artykułu jest to, jak rozbudzić miłość do nauki i jak ją podtrzymywać.  Aby zrobić to dobrze, należy pozwolić dziecku wybrać, bo kiedy już wybiorą, zazwyczaj nurkują głębiej i szybciej, niż możesz sobie wyobrazić. Kiedy dasz im możliwość nauczenia się tego, czego chcą się nauczyć, będziesz zdumiony, jak szybko mogą stać się ekspertem w tej dziedzinie.  Jeśli Twoje dziecko chce nauczyć się grać na pianinie, pozwól mu na to. Jeśli chce nauczyć języka włoskiego, pozwól mu. Bez względu na to, co to jest, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku, pozwól im przewodzić. 

A co, jeśli jedyne co chce Twoje dziecko to po prostu grać w gry i nic więcej?  Zwykle nie jest to proste, ale nie poddawaj i nie daj sobie wmówić, że to normalne u dzieci. Możesz np. ograniczyć te gry do typów gier stymulujących myślenie i strategię oraz odciągnąć je od gier bezsensownych i brutalnych.  

Podsumowanie

Przy właściwym nastawieniu, uwadze i wysiłku możesz zaszczepić i wzmocnić miłość dziecka do nauki. Najlepszym sposobem na to jest bycie przykładem. Dzieci uczą się więcej obserwując otaczający je świat, zwłaszcza od tych, których kochają.  Bądź podekscytowany nauką. Niech wiedzą, że uczenie się sprawia przyjemność i że jest to praktyka na całe życie, która jest tak samo częścią życia jak oddychanie.

Tagged with: