Oprócz standardowych urządzeń grzewczych w prywatnych domach stosuje się też rozmaite rozwiązania przenośne, które pozwalają szybko i skutecznie dogrzać wnętrza. Do szczególnie lubianych produktów zaliczają się praktyczne termowentylatory.
Kiedy warto zdecydować się na termowentylator? Czym się kierować podczas poszukiwań i na jaki model najlepiej postawić? Nieco praktycznych wskazówek znajdziecie w dzisiejszym tekście.
Czym jest i jak działa termowentylator elektryczny?
Termowentylatory to niewielkie urządzenia elektryczne – lekkie, poręczne, pozwalające na bezproblemowe przestawianie ich z miejsca na miejsce w razie potrzeby.
Urządzenie składa się z dwóch głównych modułów: wentylatora, który zasysa i wydmuchuje powietrze z grzejnika (spiralna lub ceramiczna), a także modułu grzewczego. Niekiedy rozwiązanie bywa rozbudowywane o możliwości modyfikowania siły działania, odłączania modułu grzewczego, a nawet elektroniczny termostat, który optymalizuje funkcjonowanie produktu, przy zachowaniu pełnego komfortu grzewczego dla wszystkich domowników.
W jakich wnętrzach przydaje się termowentylator?
Termowentylatory, jak choćby te dostępne na: Econovli.pl, mogą być stosowane w różnych domowych pomieszczeniach. Sprawdzają się w roli dodatkowego źródła ciepła we wnętrzach, gdzie używa się na co dzień standardowej instalacji, ale okazjonalnie chce się nieco podnieść temperaturę. Można też skorzystać z ich pomocy w przestrzeniach, w których nie ma innych rozwiązań grzewczych, np. w piwnicach i na strychach, garażach i warsztatach.
Najczęściej termowentylatory trafiają do łazienek, czyli wnętrz o specjalnych wymaganiach termicznych, ale można je również znaleźć choćby w salonach lub pokojach dziecięcych – w różnych pomieszczeniach, gdzie czasami trzeba nieco podnieść temperaturę.
Tego typu urządzenia pozwalają bowiem szybko uzyskać idealne warunki. Przydaje się to nie tylko w głównym sezonie grzewczym, ale też w okresach przejściowych (jesienią i wiosną), gdy uruchamianie centralnego kotła bywa po prostu nieopłacalne, bądź nie można jeszcze liczyć na ogrzewanie z sieci miejskiej. W takich chwilach praktyczny termowentylator bywa niezmiernie przydatny.
Jak wybrać termowentylator do domu?
Czym się kierować podczas poszukiwań odpowiedniego termowentylatora? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na moc urządzenia grzewczego. Powinna być ona dopasowana do wielkości pomieszczenia. Do najpopularniejszych zaliczają się modele o maksymalnej mocy do 2000 W.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jeśli planuje się często przenosić termowentylator, trzeba wybrać produkt lekki, najlepiej z poręcznym uchwytem, ułatwiający transport z miejsca na miejsce. Zwróćmy ponadto uwagę na długość przewodu, by łatwo podłączyć urządzenie do domowej sieci energetycznej. Grzejnik powinien też wyróżniać się trwałą obudową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Niezmiernie przydatna bywa opcja regulowania poziomu grzania, by łatwo dopasować warunki termiczne we wnętrzu do bieżących potrzeb. Jeśli natomiast zależy nam na szybszym nagrzewaniu się grzałki, lepiej sięgnąć po modele z modułem ceramicznym, który w zdecydowanie krótszym czasie nagrzewa przepływające przez niego powietrze niż grzałka spiralna.
Termowentylator nie tylko do ogrzewania wnętrz?
Co niezmiernie ciekawe wiele termowentylatorów ma dodatkowo praktyczną funkcję, która potrafi przydać się nie tylko w okresie chłodów, ale też w letnie upały. Niektóre konstrukcje pozwalają bowiem na odłączenie modułu grzewczego, by wykorzystać możliwości chłodzące klasycznego wentylatora, co poprawia warunki we wnętrzach w szczególnie gorące dni.
Nowoczesne sposoby na ciepło w domu
Wygodne w użyciu i energooszczędne, nowoczesne termowentylatory to skuteczne urządzenia grzewcze, dzięki którym da się sprawnie podnieść temperaturę w różnych domowych wnętrzach. Jeśli zatem potrzebujemy dodatkowego wsparcia, by utrzymać optymalny komfort termiczny w każdej domowej przestrzeni, zdecydowanie warto rozważyć wykorzystanie takiego rozwiązania – bez względu na porę roku.